Avatar
Yazar: Batuhan Dağdelen, Editör Yazım tarihi: 31.01.2024

Microsoft 2024’ün ilk finansal verilerini paylaştı. Yazılım devi Microsoft, 69 milyar dolarlık Activision Blizzard satın alımından sonra oyun içerikleri ve servisleri kanadında yüzde 61’lik bir artış sağladı. Bununla beraber ikinci çeyrek verilerine göre oyun tarafında geçen yıla kıyasla yüzde 49’luk bir artış yakalayan Microsoft, bu başarısını oyuncular tarafından ilgiyle karşılanan Game Pass sistemine ve Xbox donanım satışlarına borçlu.

Şüphesiz Activision Blizzard satın alımı, firmanın kazancının ikinci çeyrekte bu denli bir artış sağlamasına vesile oldu. The Verge tarafından gelen son haberlere göre 7,1 milyar dolardan fazla gelir elde eden Microsoft’un oyun tarafı, şirketin üçüncü en büyük departmanı oldu. Hatırlatmak gerekirse geçen hafta çıkan habere göre Microsoft 1,900 çalışanını işten çıkarma kararı almıştı. Bu ayrılıklardan en çok Activision Blizzard, ZeniMax ve Xbox Game Studios tarafı etkilendi. Xbox CEO’su Phil Spencer bu olayı, "Acı verici ve zor bir karar." olarak belirtti.

Microsoft Activision Blizzard ekibini ne zaman aldı?

Hatırlarsanız, 2021 yılının Mart ayında Microsoft, Zenimax ve Bethesda'yı satın aldı. Tabii, bu olay büyük ses getirdi. Hız kesmek istemeyen şirket 2022 yılının başında Activision Blizzard'ı 68,7 milyar dolara satın almaya niyetlendi. Ancak böylesine büyük bir anlaşmanın birçok ülke tarafından onaylanması gerekmişti. Uzun uğraşlar sonucunda Microsoft, geçtiğimiz Ekim ayında nihayet 75,4 milyar dolara Activision Blizzard'ı satın aldı. Call of Duty, Warcraft, Crash Bandicoot, Overwatch gibi yapımlar Xbox ekosistemine dahil oldu. Microsoft'un bu yapımları ne zaman Xbox Game Pass sistemine dahil edeceği bilinmiyor. Ek olarak 75,4 milyar dolarlık satın alım, video oyun tarihindeki en büyük satın alım oldu. 

Activision Blizzard'ı tanıyalım

Activision Blizzard, merkezi Amerika'da bulunan dünyadaki en büyük oyun geliştirici ve dağıtıcılarından birisidir. Call of Duty, Crash Bandicoot ve Spyro gibi yapımların hakkı Activision Studios adı altındadır. Warcraft, Diablo, Starcraft ve Overwatch ise Blizzard'a aittir. Bu iki şirket başta ayrı iken 2008 yılında birleşerek Activision Blizzard olarak karşımıza çıktı. Oyuncuların gönüllerinde taht kurmuş batılı şirket, ünlü yapımlarıyla Xbox ekosistemine dahil oldu. Bu da, gelecekte çok daha fazla ve kaliteli oyunu Game Pass kapsamında göreceğiz demek oluyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.