Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 03.11.2021

Metaverse kavramı yavaştan hayatımıza girerken birçok şirket de çalışmalara başladı. Mesela Facebook, çatı şirketinin adını Metaverse olarak değiştirmişti. Oculus VR şirketinin teknolojiden sorumlu başkanı yani CTO’su da John Carmack uzun süredir metaverse fikrine sıcak baktığını söyledi. Ancak, bazı problemlerden de bahsetti ve ilginç yorumlarda bulundu.

Metaverse hakkında şüpheci düşünceler var

Carmack, “Metaverse gerçekten umurumda ve bu vizyona sıcak bakıyorum.” dedi. Ardından bazı açıklamalarda bulunup fikirlerini belirtti. Carmack, “Metaverse evrenine giden en belirgin aşama, Roblox gibi evrensel bir uygulamanızın olması.” cümlelerine yer verdi. Roblox’un yapısının metaverse için çok uygun olduğunu da belirtti. Bununla birlikte Carmack, “Tek bir uygulamanın her şeyi devralma düzeyine ulaşmasından şüpheliyim.” diye ekledi.

Ayrıca Carmack, “Sadece tek bir şirketin tüm doğru kararları verebileceğine inanmıyorum. Ancak yine de Mark Zuckerberg artık bir meta inşa etme zamanının geldiğine karar verdi. Bu nedenle muazzam büyüklükte kaynak ve emek harcanacak.” ifadelerine yer verdi. Görünüşe göre Elon Musk da metaverse hakkında bazı şüpheci yaklaşımlara sahip. Musk Twitter’da yaptığı bir yorum ile Carmack’a katıldığını belli etti.

Carmack, Doom oyununu yayınlayan firma olan id Software kurucu ortağı ve VR ile ilgili çalışmalarıyla sık sık anılan bir isim. Bundan sekiz yıl önce Oculus VR şirketinde CTO olarak teknolojiden sorumlu baş kişi oldu. Meta kavramının VR ile doğrudan ilişkili diyebiliriz. Carmack bu açıdan büyük önem taşıyan bir isim. Eper uzun zamandır meta kavramıyla ilgili konuşan Carmack, “Onun var olmasını istiyorum, ancak meta evren oluşturmaya başlamanın, meta evreni elde etmenin en iyi yolu olmadığına inanmak için oldukça iyi nedenlerim var.” cümlelerine yer verdi.

Ayrıca Carmack, gelecek yıl olacak olan Connect konferansının bir metaverse’de gerçekleşmesi gerektiğini belirtiyor. Carmack, “Bununla baş edemezsek, vizyonun üstesinden gelemeyiz. Gelecek yıl burada bu konuşmayı yaparken fiziksel gerçeklikte bir kameraman ekibinin veya kameramanın önünde durmamalıyım. Eğer böyle bir şey olursa hayal kırıklığına uğrayacağım.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.