Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 26.05.2020

Uzun bir süre sonra yeni bir inceleme yazısı ile karşınıza çıkıyorum. Bu seferki oyun, merakla beklediğim yapımlardan bir tanesiydi. Geçen haftalarda söylentileri çıktığında hemen sizlere yetiştirmiş olduğum Mafia 2 Definitive Edition bu inceleme yazımızın konuğu oluyor. Olabildiğince, yapılan değişikliklerden bahsedeceğim. Yani, oyunun ana hikayesinde neler döndüğü, mekaniklerinin ne durumda olduğu gibi şeylerden bahsetmeyeceğim.

Mafia 2 Definitive Edition inceleme

Mafia 2 Definitive Edition ile bizlere ne veriliyor?

Öncelikle, Mafia 2 Definitive Edition satın aldığınızda neleri beklemeniz gerektiğinden bahsedelim. Eğer siz de bu sürümü satın aldıysanız, artık ana oyunun yanı sıra ek paketlere de sahipsiniz demektir. Bu kadarla da kalmıyor, dokular, görselliklerde de hemen fark edemeyeceğiniz fakat yine de oyunu etkileyen değişiklikler, geliştirmeler bulunuyor. Zaten Remake bir oyun olmadığı için, beklentinizin de yüksek olmaması gerekli.

Bütün bu içeriklerin yanı sıra, bir de bizleri hoşunuza gidebilecek bir başka içerik daha bekliyor. Mafia ve Mafia III içerisinde yer alan birtakım kıyafetler ve araçlar da, Mafia 2 Definitive Edition içerisinde yerleştirilmiş. Özellikle de Lincoln'ün aracı, sürüş esnasında bu oyunda cidden keyifli bir araç. Sınırsız kullanıma sahip olması da, bir başka hoş bir artısı.

Mafia 2 Definitive Edition inceleme

Peki, bunca zaman sonra neden Mafia 2 Definitive Edition oynamalıyız?

Öncelikle, bahsetmem gereken şey, kesinlikle orijinal yapımın kalitesi. Bizlere sunulan hikaye, atmosfer o kadar iyiydi ki, şu zamanda hala o atmosferi ve etkiyi yakalayabilen pek bir oyun yok. Bizlere bir mafya olmayı anlatan yapım, bunu gayet başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor. Mafia 2 Definitive Edition ile oynamak isterseniz, daha iyi ışıklandırma ve görsellik sizleri karşılayacak demektir.

Bu yeni sürümle oyunu oynayarak hem orijinal oyunun sunmuş olduğu meyvelerden faydalanabilir hem de bir tık daha güzelleştirilmiş görsellikle bunu iyice tatlandırabilirsiniz. Eğer elinizde bulunmuyorsa, bu sürümü satın aldığınızda sizlere klasik sürüm de hediye ediliyor. Bu da, ekstra nostalji demek. Ayrıca, eğer Mafia Definitive Edition ve Mafia III Definitive Edition sahibiyseniz, Vito'nun kıyafetlerini ve otomobilini orada bulabilirsiniz.

Mafia 2 Definitive Edition inceleme

Mafia 2 Definitive Edition'ın kötü olan bir yanı yok mu?

Elbette var. Fakat büyük oranda oyunu bozan şeyler değil bunlar. En azından benim başıma büyük bir şey gelmedi. Oyun çökmesi, geçilemez bir hata vesaire başıma gelmedi. Bunun yerine, görsel anlamda biraz sinir bozan fakat baktıkça gülümseten hatalar bulunuyordu. Bu hatalara örnek olarak, hemen yukarıdaki görseli gösterebilirim. Bir de aşağıdaki hata var ki, o cidden efsane.

Eğer bu tarz görsel ve fiziksel hataları önemsemiyorsanız, canınızı sıkmayacak bir sürüm olduğunu belirtebilirim. Fakat dikkatimi çeken nokta, orijinal sürümde, yani klasik sürümde bu tarz hatalarla karşılaştığımı hatırlamıyor olmam. Bu yüzden, bir tık puanı benim açımdan düşük. Bunun sebebi de, halihazırda var olan neredeyse sorunsuz bir oyuna ekstra sorun eklenmesi. Bu, cidden çok garip bir durum.

Mafia 2 Definitive Edition inceleme

Mafia 2 Definitive Edition performansı ne alemde?

Performans konusunda cidden hiçbir problem yaşamadım. Hoş, zaten yaşamayı da beklemiyordum fakat bazen remaster ve remake sürümlerde oyunların bozulduğunu, daha da kötü hale geldiği görülebiliyor. GTA 4, The Complete Edition sürümünde bile ana oyunda büyük sorunlara sahip bir yapım. Her ne kadar sözde toparlanmış olsa da, oyunu birtakım değişiklikler yapmadan bitiremiyorsunuz. Neyse ki Mafia 2 Definitive Edition bu tarz sorunlarla can sıkmıyor.

Mafia 2 Definitive Edition sistem gereksinimleri (Minimum)

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64-bit
 • İşlemci: Intel i5-2500K ya da AMD FX-8120
 • Bellek: 6 GB RAM
 • Ekran Kartı: 2GB NVIDIA GeForce GTX 660 ya da 2GB AMD Radeon HD 7870
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX uyumlu

Mafia 2 Definitive Edition sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 8.1 64-bit
 • İşlemci: Intel i7-3770 ya da AMD FX 8350
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: 4GB NVIDIA GeForce GTX 780 ya da 4GB AMD Radeon R9 290X
 • Depolama: 50 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX uyumlu

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB

Mafia 2 Definitive Edition inceleme

Mafia 2 Definitive Edition inceleme sonucu nedir?

Mafia 2 Definitive Edition inceleme sonucunu soracak olursanız, gayet olumlu fikirlere sahip olduğumu belirtebilirim. Her ne kadar oyunun tadını kaçırmayan ama yine de ciddiyetini bozan hatalar yer alıyor olsa da, bence gayet iyi durumda. Özellikle de, eğer hedefinizde Mafia Definitive Edition varsa, zaman geçirmek için birebir diyebilirim.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.