Intel işlemcilerin performansları yüzde 30 azalabilir

Intel işlemcilerin performansları yüzde 30 azalabilir

Microsoft tarafından gelecek bir güvenlik güncellemesi, işlemci performanslarını etkileyecek.

Intel işlemcilerinin ülkemizde olduğu gibi, dünya çapında da birincil tercih seçeneği olduğu biliniyor. Özellikle oyunlarda, uyumlu çalışması ve performansıyla iyi neticeler doğurması, Intel işlemcilerin tercih edilmesinin önemli sebeplerindendir. Gel gelelim, bu birincil tercih durumu sonsuza kadar istenildiği gibi devam etmeyebilir. Microsoft tarafından yayımlanacak bir Windows güvenlik güncellemesiyle, işlemciden alınan performanslarda yüzde 5 ile yüzde 30 arasında azalmaların yaşanacağı tahmin ediliyor. Bu azalmanın sebebiyse, işlemci çiplerindeki bir tasarım kusuru.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Intel işlemcilerin performansları yüzde 30 azalabilir

Raporlara göre, Intel işlemci çiplerindeki tasarım hatası yüzünden, Windows ve Linux işletim sistemlerinin temellerini yeniden tasarlanmak durumunda kaldı. Microsoft, yakın zamanda, mevcut sorunların düzelmesi adına bir güncelleme yayımlayacak ve Windows işlemcilerdeki kusurları çözme yoluna gidecek. Sistem kusurları düzeltirken, Intel işlemciler, modellerine bağlı olarak yüzde 5 ile yüzde 30 arasında bir performans kaybı yaşayacaklar. Eğer kullanıcılar, acaba benim işlemcimin performansı da azalacak mı, diye bir soru soracak ya da araştıracaksa, yanıt muhtemelen evet olacaktır. Çünkü Intel işlemcilerdeki güvenlik hatası mevcut kartların çoğunu etkiliyor. Bir başka kötü haberse, son on yılda üretilen tüm Intel işlemci modellerinde, aynı hatanın bulunuyor olması.

TheRegister verilerine göre, söz konusu güvenlik sorunu, kullanıcı programlarının, korumalı çekirdek belleğinin içeriğini ayırt etmesine izin vermesiyle alakalı. Veri tabanının, yüklenen programlardan, internet tarayıcılarındaki Java Script’e kadar, korunan çekirdek belleğinin içeriğini, belirli bir oranda ayırt etmesine olanak tanıyor. Gelecek güncellemeyle birlikte ise çekirdek belleği, program ve internet verilerinden tamamen ayrılacak. Çalışmakta olan bir program, işlem yapması gerektiğinde, işlemcinin çekirdeği bir süreliğine kontrol altına alır. Yayımlanacak güncelleştirmenin dezavantajı ise, her işlem için ve donanımdan gelen her uyarı için, iki ayrı alan arasında geçiş yapması olacak. Bu geçişler, eskiye oranla zorlayıcı ve daha uzun sürelerde gerçekleşecek. Böylece çekirdeğin yükü artacak ve bilgisayarlarda yavaşlama görülecek.

Sorun gün yüzüne çıkınca, rakipten de atak gecikmedi tabii ki. Bir diğer büyük işlemci üreticisi olan AMD, kendi işlemcilerinde, haberde konu edilen sorunun bulunmadığını iddia etti. AMD işlemcilerinin, gelebilecek saldırı türlerinden korunan bir çekirdek yapısına sahip olduğu bildirilirken, mikro mimarisinin sorun oluşturmayacak biçimde tasarlandığı aktarıldı. Microsoft tarafından bir haftaya kadar yayımlanacak güncellemeyle birlikte oyunlardaki performans farklılıkları ve Intel işlemci türlerine göre oranları, daha rahat analiz edilebilecektir. Intel firmasını ve işlemci kullanıcılarının bir süre başı ağrıyacak gibi görünüyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.