Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Emrah Subaşı, Editör Yazım tarihi: 14.02.2018

Oyun geliştiricilerinin başı, yakın gelecekte bir hayli ağrıyacak gibi görünüyor. Oyunlarda bulunan ve gerçek parayla satın alınan ganimet kutusu konusunda hazırlanan önlemlere dair haberler yapmıştık daha önceden. Bazı ülkelerde, ganimet kutuları ve içerikleriyle ilgili yasa tasarıları görüşülüyordu. Konu hakkında bir kanun değişikliği haberi de Havaii’den geldi. Şimdi bize ne Havaii’den, adalardan oluşan güzel bir tatil muhiti diyebiliriz ama unutabileceğimiz bir konu var: Havaii, Amerika Birleşik Devletleri eyaletlerinden birisi. Ayrıca aşağıda aktaracağımız yasal değişiklikler, açıklandığı üzere diğer eyaletlerde de görüşülüyor.

Ganimet kutusu

Oyunlarda gerçek parayla satılan ve rasgele içerikler veren ganimet kutusu ögelerine dair, Havaii’de hazırlanan ve meclise sunulan iki farklı yasa tasarısı bulunuyor. Bu yasa tasarılarından birincisinde; gerçek parayla, rastgele ödül veren sistemler içeren oyunların, 21 yaşının altındaki kullanıcılara satışının yasaklanması öngörülüyor. İkinci yasa tasarısındaysa; video oyunları yayıncılarından, parayla satılacak içerikler ve her bir içeriğin çıkabilme oranlarına dair, satış öncesi açıklama getirmeleri isteniyor.

Yasa tasarılarının Ocak 2018 itibarıyla meclise sunulduğu biliniyor fakat henüz görüşülüp kabul edilen bir yasa haberi gelmedi. Konuyla ilgili açıklama yapan Hawaii Temsilciler Meclisinin üyelerinden Chris Lee, diğer eyaletlerin ve diğer bazı ülkelerin yasama kurumlarıyla birlikte çalıştıklarını açıkladı. Yeterince eyalet ve ülke tepki gösterdiği takdirde, video oyunu geliştiricilerin uyguladıkları mikro ödeme sistemlerinde değişikliğe gideceğini belirten Chris Lee, Star Wars Battlefront II oyununun mikro ödeme sistemiyle ilgili yüksek sesli çıkışlarıyla tanınıyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.