Google, Yeti isimli oyun konsolu ile oyun dünyasına girebilir

Google, Yeti isimli oyun konsolu ile oyun dünyasına girebilir

Artık Sony, Microsoft ve Nintendo düşünsün.

Günümüzde oyun konsollarına baktığımızda, özellikle yeni nesil olarak fazla karışık olmayan bir tabloyla karşılaşıyoruz. Eskiden Amiga, Sega ve ismini hatırlayamadığımız pek çok firmaya ait sayıları azımsanamayacak ölçüde oyun konsolu bulunurdu. Şimdi ise Sony, Microsoft ve Nintendo şirketleri, oyun konsolu piyasasını tamamen elinde bulunduruyor diyebiliriz. Peki, bu üçlüye, güçlü bir rakip gelebilir desek, nasıl olur? Projeye dahil olduğunu söyleyen bir kişi tarafından açıklananlara göre Google, oyun dünyasına, Yeti takma adlı bir oyun konsolla adım atmak istiyor.

Google, Yeti konsolu ile oyun dünyasına girebilir

Bu kadar büyük ve oturmuş konsol üreticileri varken, Google da mı konsol üretecek veya oyun piyasasıyla mı uğraşacak, şeklinde sorular akıllara geliyordur. Öncelikle hatırlatalım, Phil Harrison yakın zamanda şirket tarafından işe alındı. Kimdir Phil Harrison, hemen söyleyelim: Microsoft ve Sony Computer Entertainment şirketlerinde önemli yöneticilik konumlarına gelmiş, oyun dünyasına yön veren isimlerden bir tanesidir Phil Harrison. Yani Xbox ve PlayStation konsolları için yıllarını veren bir kişi Phil Harrison. Sadece bu bilgiyle Google, oyun konsollarıyla ilgili bir şeyler karıştırıyor diyebiliriz ama söyleyeceklerimiz, bu kadarla sınırlı değil.

Asıl açıklama kısmına gelirsek, bir şirket çalışanı tarafından aktarılan bilgiler neticesinde, Google Yeti ismi verien bir oyun konsolu üzerinde çalışılıyor. Ayrıca ünlü şirket, oyun yayıncılığını kolaylaştıracak bir platform da geliştirmekle meşgul ve işe yeni başlamadılar. Tam iki yıldır şirket, yeni konsol ve oyun yayın platformu üzerindeki çalışmalarını sürüyor. Şirket içinden gelen diğer söylentilere göre Google, oyun yayıncılığı için de geliştirmeler peşinde. Özellikle Chromecast ile birlikte çalışabilecek bir sistem üretmek istiyorlar. PlayStation 4 konsoluna dair oyun yayıncılığını kolaylaştıracak bir ürün de gelebilir. Üretilecek Yeti konsolunun, bu sistemle birlikte kullanılması da hesaplanıyor olabilir.

Gelen bilgilere göre Google, Yeti konsolunu 2017 yaz döneminde çıkarmayı planlıyordu ama teknik sorunlardan ötürü proje ertelendi. Ayrıca şirketin, oyun geliştiricileriyle görüşmeler yaptığı, üretecekleri konsola özel oyunlar hakkında fikir alış verişinde bulundukları da gelen bilgiler arasında. Oyun geliştiricilerinin ne yanıt verdikleri, konsolu desteklemeyi kabul ettikleri kısmı ise bilinmiyor. Eğer söylentiler doğruysa, zaten yakın zamanda yeni bilgiler gelecek ve biz de bu bilgileri sizlerle paylaşmayı sürdüreceğiz.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın