Google Chrome artık otomatik olarak rahatsız edici reklamları engelleyecek

Google Chrome artık otomatik olarak rahatsız edici reklamları engelleyecek

Beklenen özellik sonunda Google Chrome için geliyor.

Eğer internette gezinirken, kesinlikle geçemediğiniz, geri sayımlı veya internet sitesine bakışınızı engelleyen reklamlar ile karşılaşıyorsanız, muhtemelen reklam engelleyici uzantılar ile tanışmışsınız demektir. Eğer bizim sitemizde de şu an reklam engelleyici kullanıyorsanız, oldukça üzülürüz fakat yakında bu reklam engelleyicileri hiç kullanmanıza gerek kalmayacak. Çünkü Google, yaptığı resmi bir açıklama ile reklamlarla savaşacağını açıkladı. Yapılan açıklamalara göre Google Chrome artık otomatik olarak rahatsız edici reklamları engelleyecek. Bahsetiiğimiz bu otomatik reklam engelleme özelliği ise internet tarayıcısına 15 Şubat 2018 tarihinde eklenecek. Hangi tip reklamların engelleneceğini de rahatlıkla hemen aşağıdan görebilirsiniz efendim.

Google Chrome artık otomatik olarak rahatsız edici reklamları engelleyecek

Yapılan açıklamalara göre hangi reklamların rahatsız edici olduğu, hangi reklamların engellemesi, hangi reklamların engellenmemesi gerektiği yapay zekalar tarafından değil, binlerce gerçek insan tarafından kararlaştırılacak. Bu da zaten insanlara en iyi deneyimi sunacaktır. Ayrıca yapılan açıklamaların devamına göre Google ekibinin kendi reklam servisi olan AdSense de bu engellemelerden etkilenebilecek çünkü AdSense reklamları da hemen yukarıdaki görselden görebileceğiniz gibi rahatsız edici şekilde kullanılabiliyor.

Peki, bir internet sitesi bu rahatsız edici reklamları kullanıyorsa, ne olacak? Öncelikle Google Chrome bu siteyi tamamen engelleyecek ve site sahiplerine bir bilgilendirme gidecek. Eğer site sahipleri, bilgilendirmede belirtildiği gibi reklamlarını tekrar düzenlerse, sitenin Google Chrome engeli tamamen kaldırılacak, kişi o siteye girebilmeye devam edecek. Tabii Google burada daha sert bir şekilde konuya yaklaşıyor. Çünkü günümüzdeki reklam engelleyici uzantılar sadece reklamları ortadan kaldırıyor, sitelere girişi engellemiyor.

Eğer sizler de reklam engelleyici kullanıyorsanız, sadece sizleri reklamları ile rahatsız eden internet sitelerinde bu uzantıları kullanmanızı öneriyoruz. Çünkü YouTube kanallarından tutun da, bizim gibi birkaç küçük site sadece bu tip reklamlar ile yolunda ilerleyebiliyor. Kurunun yanında yaşı da yakmayınız efendim.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın