Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 06.10.2018

En sonunda Forza Horizon 4 oynama fırsatı elde edebildim. Assassin's Creed Odyssey'den başımı anca kaldırabildim. Fakat, Forza Horizon 4'a başlamam ile beraber ne yapacağımı şaşırır oldum. Her iki oyun da beni benden almayı fazlasıyla başarmış durumda. Zaten bu Forza Horizon 4 inceleme yazım içerisinde de, oyunun beni nasıl benden aldığını sizlere anlatacağım. Forza Horizon 4 inceleme yazımın ayrıntılarına geçmeden önce, oyunun gerçekten dolu dolu hazırlanmış olduğunun altını çizmek istiyorum. Forza Horizon 4 inceleme yazısının ayrıntılarına geçebiliriz artık.

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4, oyuncularına ne gibi özellikler sunuyor?

Forza Horizon 4, cidden muhteşem olmuş ve sunduğu özellikler ağzımı açık bırakmaya fazlasıyla yetti. Fakat, Forza Horizon 4 oynarken sıkıcı bulmadığım kısımlar da olmadı değil. Neyse, o kısımlara da tek tek değineceğim zaten. Forza Horizon 4, bizleri İngiltere'ye götürüyor. Hem de koskocaman açık dünyasını da bizlere sunuyor. Oyun içerisindeki dünya, güzelliği ile gerçekten büyüleyici. Güzelliğinin yanı sıra, aynı zamanda dolu dolu içerik de sunuyor oyuncusuna.

Öncelikle, sizleri güzel bir ara sahne karşılıyor ve ardından size 4 mevsimde de tek tek araç kullandırılıyor. Her değişen mevsim ile birlikte oynanış tecrübesinde de değişiklik oluyor. Bunu en çok kış mevsiminde fark ediyorsunuz. Zeminin kayganlığı oynanışı büyük ölçüde etkiliyor. Her araç istediğiniz gibi gitmiyor. Fakat, drift yapmayı seven bir oyuncuysanız, kışı gerçekten sevebilirsiniz demektir. Benim Forza Horizon 4 içerisinde dikkatimi çeken noktalardan bir tanesi, oyunun bizlere sunduğu hikaye oldu.

Forza Horizon 4, oyuncusuna renk katması için hikaye de sunmaya çalışmış fakat bu hikayenin çok da başarılı olmuş olduğunu söyleyemeyeceğim ne yazık ki. Filmlerde dublör olarak yer aldığımız bir hikaye mevcut oyun içerisinde. Aslına bakarsanız, hikaye olarak kötü olsa da, hikaye etkinlikleri konusunda gerçekten başarılı olmuş diyebilirim. Zira, bu hikaye sayesinde Forza Horizon 4 oyuncusu türlü türlü araç sürme imkanına sahip oluyor. Zaten Forza Horizon 4 inceleme yazım içerisinde araçlara olabildiğince değineceğim.

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4 inceleme içerisinde oyun hakkında başka ne diyebilirsin?

Forza Horizon 4 hikayesine şahitlik ederken canımı sıkan konulardan bir tanesi de seslendirmeler ve konuşmalar oldu. Yani, kulak tırmalar derecede değil fakat gerçekten çok yapmacık konuşmalar olduğu belli olmuş birkaç yerde. Çok duygusuz konuşmalara şahitlik ettim oyun içerisinde. Jest ve mimikler de yine aynı derecede olmamış. Mass Effect Andromeda bile bu kadar değildi. Fakat, bütün bunların aslında hiçbir önemi yok gözümde. Sebebini soracak olursanız, Forza Horizon 4 bir yarış oyunu. Bizlere herhangi bir şekilde hikaye, diyalog gibi şeyler sunmak zorunluluğu bulunmuyor bu yapımın.

Forza Horizon 4 inceleme yazımda hemen yukarıda belirtmiş olduğum gibi, bu bir yarış oyunu. Bu yüzden diyalogların ille de gerçekçi olmasına gerek yok. Jest ve mimikler de yine aynı şekilde. Bu yüzden, sonuç kısmında fikrimi belirtirken bu özelliklerine değinmeyeceğim bile. Her neyse, kaldığımız yerden devam edelim. Forza Horizon 4 oynarken, karakterinizi seçmeniz gerekiyor. Bir karakter seçiyorsunuz, isminizi ayarlıyorsunuz vesaire. Standart işler yani. İsminizi hazır isimlerden seçiyorsunuz. Fakat oyunun ilerleyen aşamalarında adınızı değiştirme şansınız da bulunuyor.

Karakter özelleştirme konusunda da önemli özelliklere sahip bir oyun Forza Horizon 4. Karakterinizin kıyafetlerini özelleştirebiliyorsunuz istediğiniz gibi. Fakat, kıyafetlerin kilidini de açmanız gerekiyor. Aslına bakarsanız, oyun içerisinde birçok şeyin kilidini açmanız gerekmekte. Bunun için ise, Şans Çarkı bulunuyor. Şans Çarkı hakkınızı kullandıkça şansınıza bir şeyler kazanabiliyorsunuz. Süper Şans Çarkı diye de bir şey var. Bu da, normal Şans Çarkı'nın 3 katı şey kazandırıyor size. 1 çevirmede 3 ödül. İyi para. Kazandığınız şey oyun içi kredi, kozmetik, korna, araç gibi şeyler olabilir. Ayrıca, her şeyin bir nadirlik seviyesi bulunuyor.

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4 içerisindeki her şeyin bir nadirlik seviyesi mi bulunuyor?

Forza Horizon 4, oyuncularına sunduğu özelliklerde nadirlik kullanma seçimine gitmiş. Şans Çarkı veya Süper Şans Çarkı kullandığınızda, kredi bile kazansanız bunun bir nadirliği bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla oyunda yeşil, mavi, mor ve turuncu renkli nadirlikler bulunuyor. Yeşil nadirlik yaygın olan şeyleri simgeliyor. En temelde bu var. Mavi nadirlik, nadir olarak geçiyor. Yaygın nadirliğin bir üstü. Mor nadirlik rengi destansı nadirlik seviyesini simgeliyor. Son olarak ise sarı nadirlik seviyesi bulunuyor ve bu da efsanevi anlamına geliyor. Bir de, Forza Sürümü diye bir nadirlik bulunuyor. Özel olarak sunulan bu araçların ekstra bir özelliği bulunuyor. Örnek vermek gerekirse, Zonda R Forza Edition'ın Temiz Yetenek takviyesi özelliği bulunuyor.

Sizlere her iki Şans Çarkı'ndan da şansınıza bağlı olarak bir şeyler düşebiliyor. Eğer sarı nadirlik seviyesinden bir araç düşerse, bu araç muhtemelen 10.000.000 gibi cidden yüksek bir oyun içi değere sahip demektir. Tabii, o kadar değerli olmayan efsanevi araçlar da bulunuyor. Örneğin, 911 Turbo 3.3 150.000 kredilik değere sahip. Fakat, 33 Stradale gibi bir araç 10.000.000 kredilik değere sahip. Oyun içerisinde kredilerin bulunuyor olduğundan bahsettim fakat bunların ne işe yaradığına değinmedim. Forza Horizon 4 inceleme yazımda bahsetmem gereken unsurlardan biri de müzayede evi. Burada, elinizdeki fazla araçları satabilir, yenilerini satın alabilirsiniz.

Oyun içerisinde bulunan krediler, oyunda türlü türlü şey yapmamıza yardımcı oluyor. Bunlardan ilki, aracımızı modifiye etmek. Sadece aracımızı modifiye etmek değil elbette. Araç satın almak, ev satın almak da bu örnekler arasında yer alıyor. Satın alacağınız evler, size yeni özellikler kazandırabiliyor. Örneğin, 5.000.000 krediye satılmakta olan bir ev, 2 katı FORZATHON kazanabilmenizi sağlıyor. Bu tarz özelliklere sahip olmak içinse tahmin edebildiğiniz üzere bol bol oynamanız gerekiyor. 5.000.000 kredi iyi para. Forza Horizon 4 inceleme yazımda her ne kadar çok üstünde durmasam da, krediler önemli bir yere sahip.

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4 içerisindeki yeteneklerden de bahseder misin?

Forza Horizon 4 inceleme yazımda, oyunun bize sunduğu yeteneklerden de bahsetmeliyim. Aracınızla yapacağınız drift, yıkım gibi birtakım eylemler size puan kazandırıyor. Bu puanları kazandıkça seviye atlıyorsunuz ve yetenek puanları veriliyor size. Bu yetenek puanlarını kullanarak birtakım özellikler açabiliyorsunuz. Hemen yukarıda sizlerle paylaşmış olduğum görseldeki yetenekler 911 Turbo'ya ait. Her araçta bu kadar çok yetenek bulunmuyor 911 Turbo'da 16 yetenek bulunuyor fakat başka araçlarda 10-11 gibi sayılar görmek mümkün. Her yetenek, sizlere kalıcı veya geçici ekstralar kazandırabiliyor.

Yeteneklere değindiğimize göre, yarışlardan da bahsedebiliriz demektir. Forza Horizon 4 inceleme yazımın başlarında da belirttiğim gibi, bu oyun gerçekten çok güzel bir yarış deneyimi sunuyor. Yarışlara katıldığınızda, yarışa katılan diğer yarışçılar önceden belirlenmiş bir şekilde ayarlanmıyor. Tersine, sizin aracınıza bağlı olarak değişiyor. Araç güçleri sizlerle eşdeğer veya benzer güçlere sahip olan araçlar çıkıyor karşınıza. Bu da, eşitsizliği ortadan kaldırıyor benim gözümde.

Yarışları kazanarak kredi puanları elde edebiliyorsunuz. Tabii, aynı zamanda nüfuz da kazanıyorsunuz. Oyunun Türkçe çevirilmiş halinde nüfuz olarak belirtilen şey ise, anladığım kadarıyla tecrübe puanı. Nüfuz kazandıkça yeni yeni şeyler açabiliyorsunuz. Festivaller, gelecek mevsimler ve daha nicesini açabilmek için nüfuz kazanmanız gerekiyor. Nüfuz ve kredi kazanabileceğiniz tek yol yarışlar değil elbette. Aynı zamanda, Forza Horizon 4 inceleme yazımın önceki kısımlarında dolu dolu olduğunu belirttiğimi hatırlatarak, oyun içerisinde birtakım pankartlar olduğunu da belirtmek isterim. Bu pankartları ezerek veya kırarak, pankartın türüne göre kredi veya nüfuz kazanabiliyorsunuz.

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4 inceleme yazında bahsetmek istediğin başka ne gibi özellikler var?

Forza Horizon 4 inceleme yazımın başlarında, oyunun dünyasının gerçekten dolu dolu hazırlanmış olduğuna değinmiştim. Oyun içerisinde birtakım küçük oyunlar da bulunuyor. Örneğin, bir noktada hızınız ölçülüyor. Bu noktadan ne kadar hızlı geçerseniz, o kadar iyi tamamlamış oluyorsunuz. Bu da, size nüfuz ve kredi getirisi sağlayabiliyor. Yani, yarış yapmayıp açık dünyada dolaşmak isterseniz de yapabileceğiniz bir sürü şey bulunuyor.

Araç modifiyeleri konusunda gerçekten çok fazla detaya girilmiş. Forza Horizon 4 inceleme yazım içerisinde altını çizmek istediğim konulardan bir tanesi de kesinlikle budur. Eğer aracınızın performans modifiye ekranına dalarsanız, kafanızı 1 saate yakın kaldırmanız pek mümkün olmayabilir. Her türlü ayrıntıyı ayarlayabiliyorsunuz resmen. Ayrıca, araçların parçalarını da değiştirebiliyorsunuz. Tabii, dış araç modifiyesine değinmeme bile gerek yoktur muhtemelen.

Forza Horizon 4 inceleme yazımın birçok yerinde tekrar ve tekrar değineceğim buna. Oyun, dünyası ile beni gerçekten büyülemeyi başardı. Oyun içerisindeki araç sayısı benim ağzımı açık bıraktı ve işin daha da ilginç kısmı, ilerleyen zaman içerisinde çok daha yeni araçlar bizlere sunulacak. Şu anki araç listesini ise hemen aşağıda uzun uzun sizlerle paylaştım. Bu konuda belirtmem gereken bir diğer şey de, listede bulunan her aracın içi tek tek orijinal bir şekilde ayarlanmış. Zerre üşengeçlik hissetmek mümkün değil. Oyun içerisinde transit bile var! Transit!

A

 • 2017 Abarth 124 Spider
 • 2016 Abarth 695 Biposto
 • 1980 Abarth Fiat 131
 • 1968 Abarth 595 esseesse
 • 2017 Acura NSX
 • 2002 Acura RSX Type-S
 • 2001 Acura Integra Type-R
 • 2017 Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio
 • 2014 Alfa Romeo 4C
 • 2007 Alfa Romeo 8C Competizione
 • 1968 Alfa Romeo 33 Stradale
 • 1965 Alfa Romeo Giulia Sprint GTA Stradale
 • 1965 Alfa Romeo Giulia TZ2
 • 1934 Alfa Romeo P3
 • 2015 Alumi Craft Class 10 Race Car
 • 1974 AMC Hornet X Hatchback
 • 1973 AMC Gremlin X
 • 1971 AMC Javelin AMX
 • 2554 AMG Transport Dynamics M12S Warthog CST
 • 2016 Ariel Nomad
 • 2013 Ariel Atom 500 V8
 • 2012 Ascari KZ1R
 • 2017 Aston Martin DB11
 • 2016 Aston Martin Vulcan
 • 2016 Aston Martin Vantage GT12
 • 2015 Aston Martin DB10
 • 2013 Aston Martin V12 Vantage S
 • 2012 Aston Martin Vanquish
 • 2010 Aston Martin One-77
 • 2008 Aston Martin DBS
 • 1986 Aston Martin V8
 • 1969 Aston Martin DBS
 • 1964 Aston Martin DB5
 • 1964 Aston Martin DB5
 • 1960 Aston Martin DB4GT Zagato
 • 1958 Aston Martin DBR1
 • 2016 Audi R8 V10 plus
 • 2015 Audi S1
 • 2015 Audi RS 6 Avant
 • 2015 Audi TTS Coupé
 • 2013 Audi RS 4 Avant
 • 2013 Audi RS 7 Sportback
 • 2013 Audi R8 Coupé V10 plus 5.2 FSI quattro
 • 2011 Audi RS 3 Sportback
 • 2011 Audi RS 5 Coupé
 • 2010 Audi TT RS Coupé
 • 2009 Audi RS 6
 • 2006 Audi RS 4
 • 2003 Audi RS 6
 • 2001 Audi RS 4 Avant
 • 1995 Audi RS 2 Avant
 • 1986 Audi #2 Audi Sport quattro S1
 • 1983 Audi Sport quattro
 • 1964 Austin FX4 Taxi
 • 1965 Austin-Healey 3000 MKIII
 • 1958 Austin-Healey Sprite MkI
 • 1939 Auto Union Type D

B

 • 2014 BAC Mono
 • 2017 Bentley Continental Supersports
 • 2016 Bentley Bentayga
 • 2013 Bentley Continental GT Speed
 • 1931 Bentley 4-1/2 Litre Supercharged
 • 1931 Bentley 8-Litre
 • 2018 BMW i8 Roadster
 • 2016 BMW M2 Coupé
 • 2016 BMW M4 GTS
 • 2015 BMW i8
 • 2015 BMW X6 M
 • 2014 BMW M4 Coupe
 • 2013 BMW M6 Coupe
 • 2012 BMW M5
 • 2011 BMW Z4 sDrive35is
 • 2011 BMW X5 M
 • 2011 BMW 1 Series M Coupe
 • 2009 BMW M5
 • 2008 BMW M3
 • 2008 BMW Z4 M Coupe
 • 2005 BMW M3
 • 2003 BMW M5
 • 2002 BMW Z3 M Coupe
 • 1999 BMW Z8
 • 1997 BMW M3
 • 1995 BMW M5
 • 1991 BMW M3
 • 1989 Formula Drift BMW 325i
 • 1988 BMW M5
 • 1981 BMW M1
 • 1973 BMW 2002 Turbo
 • 1957 BMW Isetta 300 Export
 • 2012 Bowler EXR S
 • 2018 Bugatti Chiron
 • 2011 Bugatti Veyron Super Sport
 • 1992 Bugatti EB110 Super Sport
 • 1926 Bugatti Type 35 C
 • 1987 Buick Regal GNX

C

 • 2016 Cadillac ATS-V
 • 2016 Cadillac CTS-V Sedan
 • 2013 Cadillac XTS Limousine
 • 2013 Caterham Superlight R500
 • 2019 Chevrolet Colorado ZR2
 • 2017 Chevrolet Camaro ZL1
 • 2015 Chevrolet Corvette Z06
 • 2015 Chevrolet Camaro Z/28
 • 2009 Chevrolet Corvette ZR1
 • 2002 Chevrolet Corvette Z06
 • 1995 Chevrolet Corvette ZR-1
 • 1988 Chevrolet Monte Carlo Super Sport
 • 1979 Chevrolet Camaro Z28
 • 1970 Chevrolet Chevelle Super Sport 454
 • 1970 Chevrolet Corvette ZR-1
 • 1970 Chevrolet El Camino Super Sport 454
 • 1970 Chevrolet Camaro Z28
 • 1969 Chevrolet Camaro Super Sport Coupe
 • 1969 Chevrolet Nova Super Sport 396
 • 1967 Chevrolet Corvette Stingray 427
 • 1966 Chevrolet Nova Super Sport
 • 1964 Chevrolet Impala Super Sport 409
 • 1960 Chevrolet Corvette
 • 1957 Chevrolet Bel Air
 • 1955 Chevrolet 150 Utility Sedan
 • 1953 Chevrolet Corvette
 • 1972 Chrysler VH Valiant Charger R/T E49
 • 1981 Citroën 2CV6

D

 • 1970 Datsun 510
 • 2018 Dodge Durango SRT
 • 2018 Dodge Challenger SRT Demon
 • 2016 Dodge Viper ACR
 • 2015 Dodge Challenger SRT Hellcat
 • 2015 Dodge Charger SRT Hellcat
 • 2008 Dodge Viper SRT10 ACR
 • 2006 Formula Drift Dodge Viper SRT10
 • 1999 Dodge Viper GTS ACR
 • 1970 Dodge Challenger R/T
 • 1969 Dodge Charger R/T
 • 1969 Dodge Charger Daytona HEMI
 • 1968 Dodge Dart HEMI Super Stock
 • 2013 Donkervoort D8 GTO

E

 • 2012 Eagle Speedster

F

 • 2018 Ferrari 812 Superfast
 • 2015 Ferrari 488 GTB
 • 2015 Ferrari F12tdf
 • 2014 Ferrari California T
 • 2014 Ferrari FXX K
 • 2013 Ferrari LaFerrari
 • 2013 Ferrari 458 Speciale
 • 2012 Ferrari F12berlinetta
 • 2011 Ferrari FF
 • 2010 Ferrari 599XX
 • 2010 Ferrari 599 GTO
 • 2009 Ferrari 458 Italia
 • 2007 Ferrari 430 Scuderia
 • 2003 Ferrari 360 Challenge Stradale
 • 2002 Ferrari 575M Maranello
 • 2002 Ferrari Enzo Ferrari
 • 1996 Ferrari F50 GT
 • 1995 Ferrari F50
 • 1994 Ferrari F355 Berlinetta
 • 1992 Ferrari 512 TR
 • 1989 Ferrari F40 Competizione
 • 1987 Ferrari F40
 • 1984 Ferrari 288 GTO
 • 1969 Ferrari Dino 246 GT
 • 1968 Ferrari 365 GTB/4
 • 1967 Ferrari #24 Ferrari Spa 330 P4
 • 1963 Ferrari 250LM
 • 1962 Ferrari 250 GTO
 • 1962 Ferrari 250 GT Berlinetta Lusso
 • 1957 Ferrari 250 Testa Rossa
 • 1957 Ferrari 250 California
 • 1953 Ferrari 500 Mondial
 • 1948 Ferrari 166MM Barchetta
 • 1980 FIAT 124 Sport Spider
 • 2018 Ford Mustang GT
 • 2017 Ford Focus RS
 • 2017 Ford GT
 • 2017 Ford F-150 Raptor
 • 2017 Ford #14 Rahal Letterman Lanigan Racing GRC Fiesta
 • 2017 Ford M-Sport Fiesta RS
 • 2016 Ford Shelby GT350R
 • 2015 Ford Falcon GT F 351
 • 2015 Formula Drift #13 Ford Mustang
 • 2014 Ford Fiesta ST
 • 2014 Ford Ranger T6 Rally Raid
 • 2014 Ford #11 Rockstar F-150 Trophy Truck
 • 2014 Ford FPV Limited Edition Pursuit Ute
 • 2013 Ford Shelby GT500
 • 2011 Ford Transit SuperSportVan
 • 2011 Ford F-150 SVT Raptor
 • 2010 Ford Crown Victoria Police Interceptor
 • 2009 Ford Focus RS
 • 2005 Ford GT
 • 2003 Ford Focus RS
 • 2000 Ford SVT Cobra R
 • 1993 Ford SVT Cobra R
 • 1992 Ford Escort RS Cosworth
 • 1987 Ford Sierra Cosworth RS500
 • 1986 Ford Escort RS Turbo
 • 1985 Ford RS200 Evolution
 • 1981 Ford Fiesta XR2
 • 1977 Ford Escort RS1800
 • 1975 Ford Bronco
 • 1973 Ford XB Falcon GT
 • 1973 Ford Capri RS3100
 • 1973 Ford Escort RS1600
 • 1972 Ford Falcon XA GT-HO
 • 1971 Ford Mustang Mach 1
 • 1969 Ford Mustang Boss 302
 • 1966 Ford Lotus Cortina
 • 1966 Ford #2 GT40 Mk II Le Mans
 • 1965 Ford Mustang GT Coupe
 • 1964 Ford GT40 Mk I
 • 1959 Ford Anglia 105E
 • 1956 Ford F-100
 • 1946 Ford Super Deluxe Station Wagon
 • 1940 Ford De Luxe Coupe
 • 1932 Ford De Luxe Five-Window Coupe

G

 • 1983 GMC Vandura G-1500

H

 • 1985 HDT VK Commodore Group A
 • 2012 Hennessey Venom GT
 • 1977 Holden Torana A9X
 • 1974 Holden Sandman HQ panel van
 • 1973 Holden HQ Monaro GTS 350
 • 2018 Honda Civic
 • 2016 Honda Civic Coupe GRC
 • 2016 Honda Civic Type R
 • 2015 Honda Ridgeline Baja Trophy Truck
 • 2009 Honda S2000 CR
 • 2007 Honda Civic Type-R
 • 2005 Honda NSX-R
 • 2004 Honda Civic Type-R
 • 1997 Honda Civic Type R
 • 1992 Honda NSX-R
 • 1991 Honda CR-X SiR
 • 2016 Hoonigan GYMKHANA 9 Ford Focus RS RX
 • 1992 Hoonigan Mazda RX-7 Twerkstallion
 • 1991 Hoonigan Rauh-Welt Begriff Porsche 911 Turbo
 • 1978 Hoonigan Ford Escort RS1800
 • 1972 Hoonigan Chevrolet Napalm Nova
 • 1965 Hoonigan Ford 'Hoonicorn' Mustang
 • 1955 Hoonigan Chevrolet Bel Air
 • 2014 HSV GEN-F GTS
 • 2014 HSV Limited Edition Gen-F GTS Maloo
 • 2016 Formula Drift #530 HSV Maloo Gen-F
 • 2006 HUMMER H1 Alpha
 • 2019 Hyundai Veloster N

I

 • 2015 Infiniti Q60 Concept
 • 2014 Infiniti Q50 Eau Rouge
 • 1970 International Scout 800A

J

 • 2017 Jaguar F-PACE S
 • 2016 Jaguar F-TYPE Project 7
 • 2015 Jaguar F-TYPE R Coupé
 • 2015 Jaguar XFR-S
 • 2015 Jaguar XE-S
 • 2015 Jaguar XKR-S GT
 • 2012 Jaguar XKR-S
 • 2010 Jaguar C-X75
 • 1993 Jaguar XJ220
 • 1990 Jaguar XJ-S
 • 1964 Jaguar Lightweight E-Type
 • 1961 Jaguar E-type S1
 • 1959 Jaguar Mk II 3.8
 • 1956 Jaguar D-Type
 • 1954 Jaguar XK120 SE
 • 2018 Jeep Grand Cherokee Trackhawk
 • 2016 Jeep Trailcat
 • 2014 Jeep Grand Cherokee SRT
 • 2012 Jeep Wrangler Rubicon
 • 1976 Jeep CJ5 Renegade

K

 • 2018 Kia Stinger
 • 2017 Koenigsegg Agera RS
 • 2016 Koenigsegg Regera
 • 2015 Koenigsegg One:1
 • 2011 Koenigsegg Agera
 • 2013 KTM X-Bow R

L

 • 2016 Lamborghini Centenario LP 770-4
 • 2016 Lamborghini Aventador LP750-4 SV
 • 2014 Lamborghini Urus Concept
 • 2014 Lamborghini Huracán LP 610-4
 • 2013 Lamborghini Veneno
 • 2012 Lamborghini Aventador LP700-4
 • 2011 Lamborghini Gallardo LP 570-4 Superleggera
 • 2011 Lamborghini Sesto Elemento
 • 2010 Lamborghini Murciélago LP 670-4 SV
 • 2008 Lamborghini Reventón
 • 1997 Lamborghini Diablo SV
 • 1988 Lamborghini Countach LP5000 QV
 • 1986 Lamborghini LM 002
 • 1967 Lamborghini Miura P400
 • 1992 Lancia Delta HF Integrale EVO
 • 1986 Lancia Delta S4
 • 1982 Lancia 037 Stradale
 • 1974 Lancia Stratos HF Stradale
 • 1968 Lancia Fulvia Coupé Rallye 1.6 HF
 • 2015 Land Rover Range Rover Sport SVR
 • 1997 Land Rover Defender 90
 • 1973 Land Rover Range Rover
 • 1972 Land Rover Series III
 • 2014 Local Motors Rally Fighter
 • 1969 Lola #6 Penske Sunoco T70 MkIIIB
 • 2016 Lotus 3-Eleven
 • 2012 Lotus Exige S
 • 2011 Lotus Evora S
 • 2009 Lotus 2-Eleven
 • 2005 Lotus Elise 111S
 • 2002 Lotus Esprit V8
 • 2000 Lotus 340R
 • 1997 Lotus Elise GT1
 • 1977 Lotus Esprit S1
 • 1971 Lotus Elan Sprint
 • 1956 Lotus Eleven

M

 • 2010 Maserati Gran Turismo S
 • 2004 Maserati MC12
 • 2002 Mazda RX-7 Spirit R Type-A
 • 1961 Maserati Tipo 61 Birdcage
 • 1957 Maserati 300 S
 • 1953 Maserati A6GCS/53 Pininfarina Berlinetta
 • 1939 Maserati 8CTF
 • 2016 Mazda MX-5
 • 2013 Mazda MX-5
 • 2011 Mazda RX-8 R3
 • 2005 Mazda Mazdaspeed MX-5
 • 1997 Mazda RX-7
 • 1994 Mazda MX-5 Miata
 • 1990 Mazda Savanna RX-7
 • 2018 McLaren 720s Coupé
 • 2018 McLaren Senna
 • 2015 McLaren 650S Coupe
 • 2015 McLaren 570S Coupé
 • 2013 McLaren P1
 • 1997 McLaren F1 GT
 • 1993 McLaren F1
 • 2017 Mercedes-AMG GT R
 • 2016 Mercedes-AMG C 63 S Coupé
 • 2015 Mercedes-AMG GT S
 • 2015 Mercedes-Benz #24 Tankpool24 Racing Truck
 • 2014 Mercedes-Benz Unimog U5023
 • 2013 Mercedes-Benz G 65 AMG
 • 2013 Mercedes-Benz A 45 AMG
 • 2013 Mercedes-Benz E 63 AMG
 • 2012 Mercedes-Benz C 63 AMG Coupé Black Series
 • 2012 Mercedes-Benz SLK 55 AMG
 • 2011 Mercedes-Benz SLS AMG
 • 2009 Mercedes-Benz SL 65 AMG Black Series
 • 1998 Mercedes-Benz AMG CLK GTR
 • 1990 Mercedes-Benz 190E 2.5-16 Evolution II
 • 1955 Mercedes-Benz 300 SLR
 • 1954 Mercedes-Benz 300 SL Coupé
 • 1939 Mercedes-Benz W154
 • 1949 Mercury Coupe
 • 1971 Meyers Manx
 • 1986 MG Metro 6R4
 • 1966 MG MGB GT
 • 1958 MG MGA Twin-Cam
 • 2013 MINI X-Raid All4 Racing Countryman
 • 2012 MINI John Cooper Works GP
 • 2009 MINI John Cooper Works
 • 1965 MINI Cooper S
 • 2014 Morgan 3 Wheeler
 • 2010 Morgan Aero SuperSports
 • 1958 Morris Minor 1000

N

 • 2018 Nissan Sentra Nismo
 • 2017 Nissan GT-R
 • 2016 Nissan TITAN Warrior Concept
 • 2012 Nissan GT-R Black Edition
 • 2010 Nissan 370Z
 • 2003 Nissan Fairlady Z
 • 2002 Nissan Skyline GT-R V-Spec II
 • 2000 Nissan Silvia Spec-R
 • 1998 Nissan R390
 • 1998 Nissan Silvia K's Aero
 • 1997 Nissan Skyline GT-R V-Spec
 • 1997 Formula Drift #777 Nissan 240SX
 • 1996 Formula Drift #232 Nissan 240SX
 • 1995 Nissan NISMO GT-R LM
 • 1995 Formula Drift #118 Nissan 240SX
 • 1994 Nissan Silvia K's
 • 1993 Nissan Skyline GT-R V-Spec
 • 1993 Nissan 240SX SE
 • 1992 Nissan Silvia CLUB K's
 • 1987 Nissan Skyline GTS-R (R31)
 • 1973 Nissan Skyline H/T 2000GT-R
 • 1971 Nissan Skyline 2000GT-R
 • 1969 Nissan Fairlady Z 432
 • 2010 Noble M600

O

 • 1969 Oldsmobile Hurst/Olds 442
 • 1984 Opel Manta 400

P

 • 2016 Pagani Huayra BC
 • 2012 Pagani Huayra
 • 2010 Pagani Zonda R
 • 2009 Pagani Zonda Cinque Roadster
 • 1962 Peel P50
 • 2011 Penhall The Cholla
 • 1984 Peugeot 205 Turbo 16
 • 1971 Plymouth Cuda 426 HEMI
 • 2015 Polaris RZR XP 1000 EPS
 • 1987 Pontiac Firebird Trans Am GTA
 • 1977 Pontiac Firebird Trans Am
 • 1973 Pontiac Firebird Trans Am SD-455
 • 1969 Pontiac GTO Judge
 • 2019 Porsche 911 GT3 RS
 • 2018 Porsche Cayenne Turbo
 • 2018 Porsche 911 GT2 RS
 • 2017 Porsche Panamera Turbo
 • 2016 Porsche 911 GT3 RS
 • 2016 Porsche Cayman GT4
 • 2015 Porsche Macan Turbo
 • 2015 Porsche Cayman GTS
 • 2014 Porsche 911 Turbo S
 • 2014 Porsche 918 Spyder
 • 2012 Porsche 911 GT2 RS
 • 2012 Porsche Cayenne Turbo
 • 2012 Porsche 911 GT3 RS 4.0
 • 2004 Porsche 911 GT3
 • 2003 Porsche Carrera GT
 • 1998 Porsche 911 GT1 Strassenversion
 • 1995 Porsche 911 GT2
 • 1989 Porsche 944 Turbo
 • 1987 Porsche 959
 • 1985 Porsche #185 959 Prodrive Rally Raid
 • 1982 Porsche 911 Turbo 3.3
 • 1973 Porsche 911 Carrera RS
 • 1971 Porsche #23 917/20
 • 1960 Porsche 718 RS 60
 • 1959 Porsche 356 A 1600 Super
 • 1957 Porsche 356A Speedster
 • 1955 Porsche 550A Spyder

R

 • 2015 Radical RXC Turbo
 • 2017 Ram 2500 Power Wagon
 • 1972 Reliant Supervan III
 • 2013 Renault Clio R.S. 200 EDC
 • 2010 Renault Megane R.S. 250
 • 2010 Renault Clio R.S.
 • 1993 Renault Clio Williams
 • 1980 Renault 5 Turbo
 • 1973 Renault Alpine A110 1600s
 • 2016 RJ Anderson #37 Polaris RZR-Rockstar Energy Pro 2 Truck

S

 • 2013 SRT Viper GTS
 • 2004 Saleen S7
 • 1965 Shelby Cobra 427 S/C
 • 1965 Shelby Cobra Daytona Coupe
 • 2016 Spania GTA GTA Spano
 • 2016 SUBARU #199 WRX STI VT15r Rally Car
 • 2015 SUBARU WRX STI
 • 2013 SUBARU BRZ
 • 2011 SUBARU WRX STI
 • 2008 SUBARU Impreza WRX STI
 • 2005 SUBARU Impreza WRX STi
 • 2004 SUBARU Impreza WRX STi
 • 1998 SUBARU Impreza 22B STi
 • 1990 SUBARU Legacy RS
 • 1967 Sunbeam Tiger

T

 • 1979 Talbot Sunbeam Lotus
 • 2017 Tamo Racemo
 • 2014 Terradyne Gurkha LAPV
 • 2016 Toyota Land Cruiser Arctic Trucks AT37
 • 2007 Toyota Hilux Arctic Trucks AT38
 • 1993 Toyota #1 T100 Baja Truck
 • 1962 Triumph TR3B
 • 1962 Triumph Spitfire
 • 2005 TVR Sagaris
 • 1998 TVR Cerbera Speed 12

U

 • 2015 Ultima Evolution Coupe 1020

V

 • 2016 Vauxhall Corsa VXR
 • 2012 Vauxhall Astra VXR
 • 2005 Vauxhall Monaro VXR
 • 1990 Vauxhall Lotus Carlton
 • 2017 Volkswagen #34 Volkswagen Andretti Rallycross Beetle
 • 2014 Volkswagen Global RallyCross Beetle
 • 2014 Volkswagen Golf R
 • 2011 Volkswagen Scirocco R
 • 2010 Volkswagen Golf R
 • 2008 Volkswagen Touareg R50
 • 2003 Volkswagen Golf R32
 • 1998 Volkswagen GTI VR6 Mk3
 • 1995 Volkswagen Corrado VR6
 • 1992 Volkswagen Golf Gti 16v Mk2
 • 1983 Volkswagen Golf GTI
 • 1981 Volkswagen Scirocco S
 • 1970 Volkswagen #1107 Desert Dingo Racing Stock Bug
 • 1969 Volkswagen Class 5/1600 Baja Bug
 • 1963 Volkswagen Beetle
 • 1963 Volkswagen Type 2 De Luxe
 • 2016 Volvo Iron Knight
 • 2015 Volvo V60 Polestar
 • 1997 Volvo 850 R
 • 1983 Volvo 242 Turbo Evolution

W

 • 2016 W Motors Lykan HyperSport
 • 1945 Willys MB Jeep

Z

 • 2016 Zenvo ST1

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4 hakkında son olarak bahsetmek istediğin şeyler nedir?

Biliyorum, bu inceleme gerçekten çok uzun bir inceleme oldu. Fakat henüz sona gelmedik. Değinmek istediğim birkaç küçük konu daha var. Forza Horizon 4 inceleme yazımın önceki kısımlarında söylediğim gibi, oyun gerçekten güzel bir dünyaya sahip. Bu dünyada gezmek gerçekten çok zevkli. Fakat, bazen hızlı hızlı yarışlara katılmak istiyorsunuz ve bu konuda bir engeliniz bulunuyor. Koskoca yolu kendiniz gitmeniz gerekiyor. Yarış başlangıç noktasına yakın olan hızlı seyahat noktalarına denk gelebiliyorsunuz. Fakat bu hızlı seyahatler de bir hayli ücretli oluyor.

Forza Horizon 4 inceleme yazımda daha önceden bahsetmemiş olduğum Türkçe çeviri konusuna da değinmek istiyorum. Çeviri, bazı yerlerde gerçekten çok kötü olmuş. Türkçe oynamanız şart değilse tavsiye etmem Türkçe oynamanızı. Örnek vermek gerekirse, daha oyunun en başlarında, "You've made it!" denildiğinde, "Sen yaptın!" gibi bir çeviri ile karşı karşıya kaldım. Halbuki, orada belirtilmek istenen şey, "Başardın!" idi. Sanki cümle Google Translate üzerinde çevrilmiş gibiydi yani.

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4, grafik ve optimizasyon konusunda nasıl olmuş?

Forza Horizon 4'a grafik konusunda kötü diyeni taşlarlar bu memlekette. Tövbe etmek lazım öyle bir cümleden sonra. Oyun, görsel anlamda tam bir bombardıman. Her sahne ile kalbinizi kazanıyor. Optimizasyon açısından ise her PC'nin kaldırabileceği bir oyun olmadığını söyleyebilirim. Bu kadar iyi grafikler varken nasıl her PC kaldırabilsin, öyle değil mi? Yani, düşük seviye bir PC üzerinde de oynarsınız fakat o görseller gözünüzde aynı şekilde güzel olur mu bilmem.

Ben, oyunun performansının ortalama bir PC üzerinde nasıl olduğunu görebilmek için her zamanki gibi yine dizüstü bilgisayarımı kullandım. Dizüstü bilgisayarımda NVIDIA GeForce GTX 860m, I7-4710MQ işlemci ve 16GB RAM bulunuyor. Bu sistem ile orta grafik ayarlarında rahat bir şekilde oyunu oynadığımı söyleyebilirim. Fakat bazen yollar falan ortadan kaybolup duruyor. Çok hızlı gidince sistem kaldıramıyor sanırım. RAM konusuna dikkat etmenizi tavsiye ederim. Hemen aşağıda sistem gereksinimlerini sizlerle paylaştım.

Forza Horizon 4 sistem gereksinimleri (Minimum)

 • İşletim sistemi: Windows 10 sürüm 15063.0 veya daha üstü
 • Mimari: x64
 • Klavye: Tümleşik Klavye
 • Fare: Tümleşik Fare
 • DirectX: DirectX 12 API, Donanım Özellik Seviyesi 11
 • Bellek: 8 GB
 • Video Belleği: 2 GB
 • İşlemci: Intel i3-4170 @ 3.7Ghz ya da Intel i5 750 @ 2.67Ghz
 • Grafikler: NVidia 650TI ya da NVidia GT 740 ya da AMD R7 250x

Forza Horizon 4 sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • İşletim sistemi: Windows 10 sürüm 15063.0 veya daha üstü
 • Mimari: x64
 • Klavye: Tümleşik Klavye
 • Fare: Tümleşik Fare
 • DirectX: DirectX 12 API, Donanım Özellik Seviyesi 11
 • Bellek: 12 GB
 • Video Belleği: 4 GB
 • İşlemci: Intel i7-3820 @ 3.6Ghz
 • Grafikler: NVidia GTX 970 ya da NVidia GTX 1060 3GB OR AMD R9 290x ya da AMD RX 470

Forza Horizon 4 inceleme Forza Horizon 4 oyuncularına ne sunuyor?

Forza Horizon 4 inceleme yazının sonucu nedir?

Forza Horizon 4 inceleme yazımın sonuç kısmına geldik. Her güzel şeyin olduğu gibi bu yazının da bir sonu var. Forza Horizon 4, elbette birtakım konularda çok başarılı olmamış fakat bu başarısız olduğu konular oyunun temelinde bulunması gereken özellikler arasında yer almıyor. Bu sebeple, tamamen görmezden geliyorum. Başarısız olduğu ve oyun içerisine gerekli olarak gördüğüm tek nokta, açık dünyadaki seyahat. Bir yerden sonra baymıyor olsaydı muhteşem olurdu.

Forza Horizon 4 inceleme yazım içerisinde sık sık dile getirdiğim gibi, oyun gerçekten müthiş bir dünyaya sahip. Bu dünya, oyuncuyu fazlasıyla büyülemeyi başarıyor. Ortalama grafikler ile bile. Ayrıca, araç çeşitliliği, etkinlikler, sunmuş olduğu mevsimler ve her mevsim değişen sürüş tecrübesi de oyuna çok güzel artılar katmış benim gözümde. Birazdan fiyat etiketlerine de değineceğim fakat sizi temin ederim, Forza Horizon 4 her kuruşunu hak eden bir yapım.

Xbox One ve PC platformları için mevcut olan Forza Horizon 4'u oynamak isterseniz, Forza Horizon 4 standart sürümünün fiyatı 260 TL. Sadece 260 TL! Eğer Deluxe Edition almak isterseniz 350 TL'lik fiyat etiketi sizleri karşılıyor. Tabii, Ultimate Edition ise 400 TL'ye satılmakta. Bu fiyatlar, günümüzde çıkan oyunların PS4 fiyatlarına göre çok çok daha ucuz. Forza Horizon 4 inceleme yazımda biraz önce de bahsettiğim gibi, bu oyun 400 TL'yi bile fazlasıyla hak edecek bir yapım olmuş. Geliştiricilerin elini öpmek gerek.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.