Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 08.11.2021

Square Enix, Final Fantasy 14 genişleme paketi olan Final Fantasy 14: Endwalker için bir gecikme duyurdu. İlk etapta 23 Kasım’da piyasaya sürülmesi planlanan genişleme paketi 7 Aralık 2021 tarihinde yayınlanıyor. Ayrıca yayınlanmadan önce de 3 Aralık tarihinde erken erişime açılacak. Yapımcı ve yönetmen Naoki Yoshida ise gecikmenin arkasındaki nedenler hakkında bilgi verdi.

Final Fantasy 14: Endwalker yönetmeni özür diledi

Yoshida gecikme için özür diledi. Endwalker büyük bir genişleme olduğu için ekibin ön gördükleri sınıra kadar zorlamaları gerektiğini hissettiğini belirtti. Yoshida, “Daha önce röportajlarda ve canlı yayınlarda bahsettiğim gibi, Endwalker FFX14 tarihindeki en büyük genişleme paketi olacak. Bu çok büyük bir girişimdi. Ancak bazı nedenlerden dolayı kalitemizden ödün vermek istemedik. Başlangıçta planlanan çıkış tarihini biraz aşmak zorundayız. Ancak, geliştirmenin sonuna yaklaştığımızda oyunu deneyimleme ihtiyacı duydum. Görevlerden savaş içeriğine kadar her şeyi oynadıktan sonra Endwalker’ın kalitesini daha da iyileştirme isteğimi dizginleyemedim.”

“Çünkü bu genişleme paketi, oyunun ilk önemli doruk noktasına değiniyor. Endwalker’ın ötesine bakacak olursak, FF14 hikayesi uzun bir süre devam edecek. Ayrıca oyunda çok daha keyifli deneyimler sunmayı umuyoruz. Ancak, Endwalker’ın bu önemli oyunu tamamlaması nedeniyle takımımızın biraz daha sınırları zorlaması gerektiğini hissettim. Sonuç olarak en küçük detaylara bile uyum sağlamalı ve hikâyeyi düzgünce kurgulamalıyız.” cümlelerine yer verdi. Ardından, “Maalesef bunun sonucunda, ek iyileştirmeler için harcanan bu süre nedeniyle nihai kalite güvence kontrolleri için gereken süreyi kısalttığımız için bu duruma düştük.” dedi.

Ayrıca Yoshida, “Bu durumda kalitenin istikrarını sağlamadan çıkış tarihine yaklaştığımızdan dolayı riskimiz daha büyüktü ve bu nedenle şu anda sürümü ertelemeye karar verdim. Gecikme çok uzun değil. Sadece birkaç hafta kadar uzakta. Bu yüzden umarım bu konuda fazla canınız sıkılmaz” dedi. Dahası da Square Enix, FF14 için 6.01 yamasının 21 Aralık 2021 tarihinde, 6.05 yamasının ise 4 Ocak’ta gelmesini beklediğini duyurdu.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.