Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Ahmet Can Bayrak, Editör Yazım tarihi: 06.11.2021

Facebook geçen ay ismini Meta olarak değiştirmişti. Ancak bu durumda olumsuz bazı şeyler var gibi. Meta adlı bir PC şirketinin bulunması Mark Zuckerberg için sıkıntı yaratabilir. Durum tamamen marka haklarıyla alakalı. Meta PC isim hakkına sahip olan bir şirket marka hakları için başvuruda bulundu. 1 yıldır faaliyette olan şirket duruma sosyal medya üzerinden mizahlı bir şekilde değindi.

Meta PC Facebook’a isim hakkını satmak için 20 milyon dolar teklif etti

Ağustos ayında, Meta PC adlı bir şirketin kurucuları masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, tabletler, yazılımlar üretmek için kolları sıvadı. Meta PC kurucuları Joe Darger ve Zack Shutt bir yıldan uzun bir süredir şirketi işletiyor. Dahası da, yakın zamanda “Meta” ticari adını marka haline getirmek için başvuruda bulundular. Ancak Meta PC’nin ticari markası henüz verilmedi. Bu yüzden Facebook Meta isim hakkını alıp almayacağı henüz kesin değil.

Daha önce Facebook olarak bilinen Meta, Patentler ve Ticari Marka Ofisi’ne 28 Ekim’de başvuru yaptı. Federal anlamda ticari bir marka, bir şirkete markası için ülke çapında koruma sağlar. Ayrıca mal ve hizmetlerinin tanımlanmasına da yardımcı olur. Ancak bu durum bir şirketin yasal olarak belirli bir kelimeye sahip olacağı anlamına genellikle gelmez. Bu nedenle de başkalarının bu kelimeyi kullanıp kullanmaması durumu net değil.

Ancak Darger ve Shutt, Meta isim hakkı için Mark Zuckerberg’un en az 20 milyon dolar ödemeye razı olması halinde ticari markadan vazgeçeceklerini söyledi. Meta PC kurucuları mizahlı bir şekilde durumu Twitter’dan açıkladı. Twitter hesapları üzerinden Mark Zuckerberg’un Meta PC ürünü tutan bir fotoğrafını yayınladılar. Ayrıca Schutt, Meta PC’nin yeni adını duyurduğu ve şirketin adını “Facebook” olarak değiştirdiğini söyledi. Tabii ki bu gerçek bir durum değil. Şaka ile karışık durumu duyuran bir video yayınlayan Meta PC, “Facebook duyurusu bizi şok ederken, sosyal kanallarımızda biraz eğleneceğimizi düşündük.” cümlelerine yer verdi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.