Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 30.09.2023

Günümüzde, cidden sağlam samuray oyunları bulmak gerçekten zor. Dahası, Ghost of Tsushima gibi bir oyundan sonra, canımız da çekmeye başladı. Bu sebeple, gözlerimiz en iyi samuray oyunu ile ilgili bilgiler aramaya başladı. Biz de, şimdi sizlere en iyi 15 samuray oyunları listesi vereceğiz. Bu listede yer alan oyunları neden önerdiğimizi de, sonra açıklıyoruz. Bu sayede, bir oyun dikkatinizi çekerse, o oyunu daha yakından öğrenmeniz mümkün olacaktır. Şimdi, sizlerle listemizi baş başa bırakalım.

En iyi 15 samuray oyunları

 1. Yakuza Ishin
 2. Samurai Shodown
 3. Shiren the Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate
 4. Brave Fencer Musashi
 5. Bushido Blade 2
 6. For Honor
 7. Samurai Warriors 4: Empires
 8. Way Of The Samurai
 9. Katana Zero
 10. Sekiro: Shadows Die Twice
 11. Nioh
 12. Onimusha: Warlords
 13. Samurai Jack: Battle Through Time
 14. Samurai Champloo: Sidetracked
 15. Total War: Shogun 2

 

En iyi samuray oyunu

Şimdi de, sıra geldi en iyi 15 samuray oyunu listemizi detaylandırmaya.

1. Yakuza Ishin

En iyi 15 samuray oyunları listemizin ilk oyunu Yakuza serisinden. Serinin Ryu ga Gotoku Ishin ya da Yakuza Ishin adlı spin-off'una Batı'da erişilemiyor. Batı'da iyi tercüme edilemeyebilecek feodal kültürle olan güçlü bağları, açıklamanın bir parçası olabilir. Bu sadece bir önsezi olsa da, bir gün Yakuza Ishin'i edinmek harika olurdu. Asla çok geç olmasına izin vermeyin. Bu, ithal etmekten hoşlananlar için bir seçenek.

Bu oyun 1800'lerin sonlarındaki samuray oyunlarının hayranlarına hitap edecek. Kılıcıyla pratik yapmayı yeni bitirmiş ve yeteneklerini test etmek için sabırsızlanan Ryoma olarak oynamak çok fazla aksiyon sunuyor. Hükümetle olan anlaşmazlıklara ve yerel istikrarsızlıklara karıştığı için bunu yapmak için birçok fırsatı var.

2. Samurai Shodown

SNK dövüş oyunu endüstrisinde iyi bilinen bir isimdir. Fatal Fury ve The King of Fighters'ın arkasındaki şirket olan SNK, 2D dövüş oyunları sanatını mükemmelleştirmek için onlarca yıl harcadı ve Samurai Shodown en iyi eserlerinden biri. 10 yıllık bir aradan sonra, franchise 2019'da inanılmaz derecede sağlam temellere sahip bir sürüm olan relansman ile büyük bir geri dönüş yaptı.

Samurai Shodown'ın dövüşü, oldukça basit bir hikaye/arcade modu dışında çok fazla materyal olmasa da, özellikle oyunda gerçekten ustalaşmak istiyorlarsa, oyuncuların uzun süre ilgisini çekecek kadar derinliğe sahip. Steam'de Samurai Shodown için çok oyunculu ortamın çok aktif olmadığını belirtmek gerekir, bu nedenle yalnızca tek başına oynamak isteyenler bu oyunu satın almayı düşünmelidir.

3. Shiren the Wanderer: The Tower of Fortune and the Dice of Fate

Bu oyun 2016 itibarıyla serinin en yeni oyunudur. Batı'da, 2020 yılında Switch ve PC için yayınlanmadan önce Vita'da kullanıma sunulmuştur. Yakın zamana kadar roguelikes'in yavaş yaygınlaşması nedeniyle, çok az Shiren the Wanderer oyunu diğer dillere çevrilmiştir. Shiren the Wanderer, 75 Metascore'a sahip olmasına ve hatırı sayılır bir etkiye sahip olmasına rağmen Super Nintendo'da çıkış yapan bir yan projeydi.

Bu oyunda sessiz kahraman olarak Japonya'nın feodal çağının hayali alegorisini keşfederek kendinizi kaptırabilirsiniz. Bu klişe bugünlerde giderek daha az yaygınlaşsa da, oyun oyuncuyu anlatı odaklı senaryolara sokarak bunu mükemmel bir şekilde kullanıyor. Çok fazla geçmişi olmayan bir samurayı canlandırmak isteyen ve aynı zamanda bir meydan okuma isteyen bireyler için bundan daha derine inmiyor.

4. Brave Fencer Musashi

En iyi 15 samuray oyunları listemizin 4. sırasında Brave Fencer Musashi var. Brave Fencer Musashi, Square PS1 döneminin zaman içinde kaybolmuş bir başka hazinesidir. Metacritic'te 81 puan alan bu oyun, aksiyon RPG alt türüne daha uygun ve eğlenceli bir oyun. Oyuncular bu fantezi rol yapma oyununda Musashi adında güçlü bir savaşçının reenkarnasyonu olan genç bir çocuğun kontrolünü ele alıyor.

Benzer temalı oyunların hayranları, bu hikayenin canavarlarla savaşmak, soyluları savunmak ve kötü güçleri engellemek için büyülü eserler toplamak gibi çok sayıda geleneksel fantezi temasından keyif alacaklardır. PS2 devam oyunu bu ilk oyun kadar harika değil ama daha samuray bir tarzı var. Brave Fencer Musashi, daha cesur bir dinamik arayan bireyler için doğru seçimdir.

5. Bushido Blade 2

Bir başka simülasyon tarzı dövüş oyunu olan Bushido Blade, tek vuruşta öldürme yöntemini kullanır. Bu, oyundaki diğer oyunculara veya yapay zekaya karşı bazı şiddetli çatışmalara yol açtı. PS1'in iki mükemmel girişi vardır. Ancak ikincisi daha geniş bir içerik yelpazesine sahiptir. Oyun genel olarak olumlu eleştiriler aldı ve Metacritic'te 83 puan kazandı.

Oyunun ortamı, Avrupa'daki Orta Çağ'a kabaca benzeyen Japonya'daki Feodal döneme özgü silahlar içermesine rağmen, aslında tahmin edebileceğinizden çok daha moderndir. Teknolojik özelliklerin çoğu daha mantıklı hale geliyor. Çünkü oyuncular oyun sırasında zaman zaman helikopterler ve diğer modern teknolojilerle karşılaşıyor.

6. For Honor

Bu saf bir samuray oyunu değil. Fakat, gerçek dünyadakilere dayanan kahramanlara sahip. Bunun için yapılan çalışmalar tek oyunculu veya çok oyunculu modda büyüleyici. For Honor başlangıçta şövalyeler, samuraylar ve Vikingler içeriyordu. Daha sonra Çin tarihinden savaşçılar geldi. Bu, video oyunlarının gerçek hayatta samuray dövüşünü yeniden yaratmaya en çok yaklaşabileceği şey olması mümkün.

Gerçek dünyada geçmemesine rağmen, oyundaki her sınıf Dünya'nın birçok tarihi ve kültüründen geleneksel savaşçı arketiplerinin bir temsilidir. Her grup, çeşitli dövüş stillerinin bu karışımı sayesinde birkaç önemli alanda çok yönlülük ve güç kazanıyor. Oyuncular Samuray fraksiyonundaki yedi kahramanı kullanarak rakiplerini bıçaklayabilir, kesebilir. Bu sayede, onlara boyun eğdirebilirler.

7. Samurai Warriors 4: Empires

En iyi 15 samuray oyunları listemizin 7. sırasında Samurai Warriors serisinden bir oyun yer alıyor. Bu dizi, sadece akılsızca hack and slash kargaşası sunuyormuş gibi göründüğü için kötü bir üne sahip. Aslında bu çok da yanlış değil. Ancak, en zayıf oyunları bile bir şekilde harika hale getirebilen oyuncu seçimi ve co-op, Samurai Warriors'u hayranları tarafından bu kadar sevilmesini sağlayan şeydir. Mümkün olmasa da, çok sayıda düşmanı öldürmek bir samuray gücü fantezisine benzer. Empires'ın diğer spin-off'lara tercih edilmesinin nedeni, seriye bir strateji katmanı eklemesidir.

Bu oyun, Japonya'nın savaşla parçalandığı Sengoku döneminde geçen bir başka samuray oyunu olduğu için 1500'lerin sonlarından 1600'lerin başlarına kadar romantize edilmiş olsa da çok sayıda gerçek dövüşe sahiptir. Saygı duyulan Miyajima adasında gerçekleşen tek şiddetli savaş olan Itsukushima savaşı, oyunda görülen ilk çatışmadır. Bu oyun boyunca, oyuncular gerçek olayların sayısız ek destansı yeniden anlatımından zevk alabilirler.

8. Way Of The Samurai

Bu serinin en son oyunu olan Way of the Samurai 4, PS3 ve PC'de dijital prömiyerini yaptı. Bu, elde edilmesi nispeten en kolay olan oyundur; yine de en iyi seçenek PS2 orijinalini bulmaktır. Piyasaya sürüldüğünde 72 Metascore alarak karışık eleştiriler aldı.

Way of the Samurai serisinin bir ronin olarak kırsal bölgeyi keşfetme fikrini mükemmel bir şekilde yakalayan ilk oyununu oynadıktan sonra, azalan getiri hissi var. Oyuncular, 1800'lerin başında kurgusal Japon sahil kasabası Amihama'da kendi yarattıkları bir kılıç ustası veya kılıç kadını rolünü üstlenirken düşmanları öldürüyor. Savaşı sona erdirmeye çalışan İngiliz donanmasına, isyancılara veya Japon hükümetine katılmayı seçebilirler. Oyunun anlatısını oluşturan beş gün, hikayenin gidişatını değiştirebilecek seçimlerle doludur.

9. Katana Zero

2019'da piyasaya çıkan bir diğer popüler bağımsız oyun da Katana Zero oldu. Hotline Miami gibi diğer bağımsız oyunlardan tek vuruşta öldürme aksiyonunu çalarken bir samuray ve bir gecikme özelliği içeriyor. Sadece kısa bir yolculuk olmasına rağmen, bu oyun tekno müzikleri ve neo-punk görünümü sayesinde keyifli. Bir siber samuray olarak düşmanları yenebilmek başlı başına harika ve Nioh gibi Katana Zero da oldukça zor olması mümkün.

Jilet gibi keskin çeliğin ortasında teknik renkli bir katliam olmasının yanı sıra, sahne aynı zamanda daha fazlasına dönüşen soğuk, cansız bir ölüm makinesinin hikayesini anlatıyor. Oyuncu, pislik ve suçla dolu bu distopik şehirde, insan deneyi olan ya da olmayan bir karakter olan Zero oluyor. Oyuncular, Zero'nun oyun boyunca etrafındaki dünyayı algıladığı gibi düşüncelerini ve duygularını takip etme ve hedefleri avlama ve öldürme yeteneğine sahip olacaklar.

10. Sekiro: Shadows Die Twice

En iyi 15 samuray oyunları listemizde Sekiro'dan da bahsedeceğiz elbette. Sekiro: Shadows Die Twice'ın kahramanı Wolf bir samuraydan çok bir şinobiye benzese de, oyunun yakın dövüşe yaptığı vurgu onu bir ninjadan çok samuray arketipine uygun hale getiriyor. Oyun, yalnızca bu makaleye dahil edilme standartlarını karşılıyor. Ayrıca, bunu başaracak kadar mükemmel olduğu için seçilmiştir. Wolf, en azından sefer sırasında birkaç samurayla savaşa giriyor.

Ghost of Tsushima ve Sekiro çok farklı oynanış tarzlarına sahip. Fakat her iki oyun da düşmanın hareketlerini gözlemlemeyi ve engellemeyi gerektiriyor. Sekiro, Sengoku Dönemi'nden sonra geçiyor. Dahası, birçok efsanevi temaya sahip olması nedeniyle Sucker Punch'ın oyunundan daha da farklıdır.

11. Nioh

Nioh, bir önceki nesilde çıkışını yapan yepyeni bir seri. Yani, bir başka iblis öldüren samuray oyunu. Birisi bunu Dark Souls tarzı bir samuray oyunu olarak görmezden gelse de, bundan daha fazlasıdır. İsimlendirilmiş bir karaktere ve yeni çıkan devam oyununa kıyasla daha iyi bir dengelemeye sahip olmasıyla ikisinden de üstündür. Hatta Dark Souls'tan daha zor olması muhtemel. Çünkü daha hızlı refleksler gerektiriyor.

Oyuncu, şeytani istilaya uğramış bir dünyada ruhani bilgelik ve metanet arayışıyla 1600'lerin başında Sengoku dönemi Japonya'sına yolculuk eden bir İngiliz olan William rolünde. Neyse ki, bu oni ve yokai'leri kılıç, yay, büyü ve sayısız başka silah ve araç kullanarak öldürebilen koruyucu ruhlarla güçlerini birleştirebilen uzman bir kılıç ustasıdır.

12. Onimusha: Warlords

Serinin ilk oyunu olan Onimusha: Warlords, diğer bölümler kadar iyi cilalı değil. Ancak, geçen yıl hızlı bir şekilde yeniden düzenlendiği ve tüm sistemlere dağıtıldı. Bu yüzden, 2021'de bulması ve oynaması en basit oyun olmaya devam edecek. Resident Evil ile aynı temel yapıyı takip ediyor. Ancak oyuncular zombiler yerine feodal Japonya'da iblislerle savaşan samurayları kontrol ediyor. Kulağa ne kadar havalı gelse de öyle. Capcom, Resident Evil'a bir ara vermeli ve bu seriye geri dönmeli.

Oyuncular, Oda Nobunaga'nın 1560 yılında Imagawa Yoshimoto ile yaptığı ve Okehazama Savaşı olarak bilinen büyük savaştan kısa bir süre sonra geçen oyunda, kanlı savaş alanına çekilen iblislerle yüzleşmek zorunda olan bir savaşçı karakteri. Japon geleneğinde, kanlı savaş sahneleri sıklıkla savaşın ürettiği öfke ve nefretle bağlantılı kötü varlıkları çeker. Bu ve diğer samuray oyunlarında olduğu gibi, bu durum birçok video oyununda da var.

13. Samurai Jack: Battle Through Time

En iyi 15 samuray oyunları listemize sonlara yaklaşırken, Samura Jack'i de ekleyelim dedik. Samurai Jack: Battle Through Time, Genndy Tartakovsky'nin ünlü animasyonuna dayanan gecikmiş bir video oyunu. Ghost of Tsushima'dan bir hayli farklı bir yapım. Program, kötü adam Aku'nun geleceğe gönderdiği Jack adlı bir samurayı konu alıyor. Doğal olarak, kahraman canavarı ikiye bölmek ve kendi zamanına geri dönmek için yola çıkıyor.

Samurai Jack: Battle Through Time DMC ve Bayonetta gibi oyunların prensipleri üzerine inşa edildi. Ayrıca, makul bir meydan okuma sunmayı başaran şık bir hack and slash. Çok sayıda tekrarı destekleyecek içerikten yoksun. Fakat yine de bir bükülme ile karikatürize bir samuray macerası arayanlar içindir. Zira, muhtemelen bu oyunda beğenecekleri çok şey bulacaklar.

14. Samurai Champloo: Sidetracked

Samurai Champloo: Shinichir Watanabe'nin mükemmel bir anime uyarlaması olan Sidetracked arkasında Grasshopper Manufacture ekibi var. Ayrıca SUDA51 imzası da var. Sidetracked, kalite açısından No More Heroes veya killer7'nin gerisinde. Fakat yine de kişilik ve çekicilik yayıyor. Oyun, Samurai Champloo'nun ünlü hip-hop müziğini kullanıyor. Bunu, sığ ama eğlenceli olan temel beat 'em up oynanışına dahil ediyor.

15. Total War: Shogun 2

Total War Shogun 2 ve Ghost of Tsushima oynanış ve kurgu açısından çok farklı. Çok sayıda farklılığa sahip olsalar da samuraylar hakkında yazılan en kapsamlı ve etkili iki eserdir. Total War: Shogun 2 feodal Japonya'da geçiyor.  Ayrıca, oyuncuyu ulusun hakimiyeti için mücadele eden bir savaş lordu olarak konumlandırıyor. Dahası, oyunun çoğunluğunu sekiz grup oluşturuyor.

Shogun 2, Total War'un en iyi oyunlarından biridir. Creative Assembly serisi bize şimdiye kadarki en iyi strateji oyunlarından bazılarını vermiştir. Ayrıca Bakumatsu döneminden Total War: Shogun 2: Fall of the Samurai'ı oynamak da faydalı olacaktır.

Samuray oyunları faydalı mı?

Samuray oyunları, oyuncuların stratejik düşünme, refleksler ve işbirliği becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Oyuncular, samuray karakterlerini kontrol ederek düşmanları alt etmek, görevleri tamamlamak ve hedeflere ulaşmak için stratejik kararlar almak zorundadırlar. Ayrıca, samuray oyunları, oyuncuların el-göz koordinasyonu ve tepki hızlarını da geliştirebilir. Ancak, bazı samuray oyunlarının içeriği, şiddet teması nedeniyle tartışmalı olabilir. Bu nedenle, ebeveynlerin çocukların oynadığı oyunların içeriğini yakından takip etmeleri ve uygun yaş sınırları ve sınırlamaları belirlemeleri önerilir.

En iyi samuray oyunları dışında ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

En iyi samuray oyunları listesi ne işe yarar?

En iyi samuray oyunu listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfetmeniz mümkün. Zira, 15 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi samuray oyunları listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız en iyi samuray oyunu listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi samuray oyunları listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, en iyi samuray oyunu dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi samuray oyunları listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi samuray oyunu listemiz içerisinde, detaylı bir şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.