Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 06.05.2023

Son zamanlarda, hayatımıza reverse bullet hell diye bir tür daha girdi. Vampire Survivors ile sessiz sessiz hayatımıza giren bu tür, cidden çok fena sardı. Peki, bu türde başka ne oyun var? Siz de, en iyi reverse bullet hell oyunlar nedir merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Zira, biz de sizler için en iyi 11 reverse bullet hell oyunları listesi hazırladık. Normalde, önce listemizi paylaşır, sonra da oyunlardan bahsederdik. Fakat, bu sefer bir de reverse bullet hell türünden bahsedeceğiz. Sonuçta, daha 1 yıldır falan hayatımızda.

Reverse bullet hell nedir?

Bullet hell dediğimiz zaman aklımıza ne geliyor? Tabii ki, mermi cehennemi. Hoş, böyle söyleyince sadece çeviri olmuş gibi oldu ama siz anladınız. Oyuncu için ortam bir mermi cehennemiyse, bu bullet hell türü oluyor işte. Düşmanların mermilerinden kaçmak, büyük düşmanları devirirken sürekli olarak o cehennemden sıyrılmak gerekiyor. Peki, bu durumda reverse bullet hell nasıl olurdu?

Reverse bullet hell, o büyük düşmanın biz olması demek. Yani, düşmanları yine deviriyoruz fakat bu sefer durum tam tersi. Mermilerden kaçmak yerine mermileri oturtmak bize düşüyor. Dahası, tek elle oynamak mümkün genel olarak. Zaten, en keyifli kısmı da tam olarak bu. Siz arkanıza yaslanıyorsunuz, tek elle düşmanlarınızın içinden geçiyorsunuz. Çünkü, o mermi cehenneminin sebebi düşmanlar değil, sizsiniz.

En iyi reverse bullet hell oyunlar listemize geçeceğiz ama bir şeyden daha bahsedelim. Genel olarak, oyun boyunca düşman öldürüp seviye atlamak ve silah, ekipman geliştirmesi almaktan ibaret. Fakat, yine genel olarak oyunların sonlarına odaklı geliştirmeler almak gerekiyor. Çünkü, çoğu oyunda sinerji mekaniği mevcut. Sinerji sayesinde, 2 silahı birleştirebiliyor veya daha iyi güçlerini elde edebiliyorsunuz. Bu da, cehenneminizi bir kat daha aşağı taşımak anlamına geliyor.

En iyi 11 reverse bullet hell oyunları

 1. Vampire Survivors
 2. 20 Minutes Till Dawn
 3. Brotato
 4. Boneraiser Minions
 5. Crimson Dawn
 6. Spellbook Demonslayers
 7. Project Lazarus
 8. Bardbarian
 9. Just King
 10. Deathstate: Abyssal Edition
 11. Spirit Hunters: Infinite Horde

 

En iyi reverse bullet hell oyunlar

Şimdi sıra geldi bu en iyi 10 reverse bullet hell oyunları listemizdekileri açıklamaya.

Vampire Survivors

Çıktığı günden bu yana sürekli olarak gelişmekte olan bir oyun. Dahası, türünün en tatlı örneği olarak göstermek mümkün. Zira, oynanış açısından gösterdiği yenilikler ve temeller, tam olarak aradığımız lezzetti. Bu da, oyunu sadece bizim değil, herkesin fazlasıyla sevmesine sebep oldu. Dahası, oyun çıktığında 6,20 TL fiyat etiketine sahipti. Şu anki fiyatı... neyse. Hoş, değer mi diye düşününce, şu anki fiyatına da değer. Fakat yine de 6,20 TL'ye satın aldığımızı hatırlayınca, biraz garip hissettiriyor.

Oyun içerisinde çok fazla karakter seçeneği var. Her birinin temel istatistikleri birbirinden farklı. Dahası, başlangıç silahları da birbirinden farklı. Asıl olay, başlangıç silahları ve karakter özelliklerinden ziyade, aldığınız geliştirmelere ve silahlara bağlı. Ayrıca, yakın zamanda yeni bir DLC çıktı. Vampire Survivors için Japon kültürü esintili ek paket geliyor şeklinde bir haber de paylaşmıştık. Yani, oyun hala gelişmeye de devam ediyor. Eğer bu türden bir oyun deneyimlemek istiyorsanız, kesinlikle gitmeniz gereken ilk adres Vampire Survivors.

20 Minutes Till Dawn

Zamanında 6,20 TL olan efsanelerden bir başkası da 20 Minutes Till Dawn. Zaten, en iyi reverse bullet hell oyunlar listemizde de en başlarda yer edindi. Ayrıca, biz de kendisini Vampire Survivors'tan sonra tanıdık. Yani, Vampire Survivors çoktan gönlümüzdeki yeri kaptı, sonra diğerleri geldi bizim için. Fakat, görsel açıdan çok daha hoş durduğunun altını çizebiliriz. Dahası, animasyon açısından da daha geniş bir yapım. Eğer Vampire Survivors sizi sıkarsa, kesinlikle 20 Minutes Till Dawn şans verilmesi gereken bir oyun. Sizi kesinlikle pişman etmeyeceğini düşünüyoruz.

Bu oyunda, birden fazla karakter mevcut. Her birinin, kendilerine özel özellikleri mevcut. Oyuna başlamadan önce de silahınızı seçiyorsunuz. Karakter ve silah belli olarak, geliştirmeler elde edip oyunda ilerliyorsunuz. Oyunun ilerleyişini, tercih edeceğiniz geliştirmeler belirliyor.

Brotato

En iyi reverse bullet hell oyunlar listemizde, Brotato da yerini kapıyor. Çünkü Brotato, hala fiyatı çok uygun olan bir oyun. Tabii, en azından bu yazıyı yazdığımız esnalarda. Zira, fiyatı sadece 10,50 TL. Dahası, indirimde şu an ve 8,40 TL etiket ile satışta. Bu oyunda, birden fazla karakter mevcut ve her karakterin birbirinden farklı özellikleri var. Normalin 2 katı silah taşıyabilen, hareketsizken ateş edebilen, daha fazla para kazanabilen, yakın dövüşte tam bir usta olan, daha hızlı ateş edebilen ve daha nice farklı türde karakter var. Üstüne, bir de gerçekten çok fazla silah çeşidi de var. Ekipman ve geliştirmelerle, çok daha güçlenmeniz gerekiyor.

Boneraiser Minions

Vampire Survivors'tan sonra Boneraiser Minions da şüphesiz hak ettiği ilgiyi görecektir. Platformdaki bu son derece düşük çözünürlüklü NES benzeri sunumda sizin adınıza savaşacak kendi destek ekibinizi çağırmak için bir mezarlıktan kemikler toplarken düşman ordularından kaçan küçük bir yaratığı oynuyorsunuz.

Bu yeni ortaya çıkan türün geleneksel geniş açık ortamlarından çok daha samimi bir hissi var, ancak aynı zamanda çok daha hızlı, düşmanlardan hemen kaçınmak için reflekslere biraz daha fazla dikkat etmeyi gerektiriyor. Bunun ötesinde, her zamanki sürekli ilerlemeyi sağlıyor, ancak sevindirici bir şekilde, kilidini ilk açtığınızda hiçbir şey bilinmiyor. Yapabileceğiniz tüm farklı hayvanları "???" bilinmezlikten çekip çıkararak öğrenmek ve bundan sonra sürekli olarak listenizde görünmelerini sağlamak güzel bir yöntem.

Crimson Dawn

Bir başka en iyi reverse bullet hell oyunlar listemizin üyesi de Crimson Dawn. Sadece 6,20 TL ile satın alabileceğiniz bir başka reverse bullet hell oyunu. Burada, karakterinizi seçip, oyuna başladığını bir yapım. Oyuna başlarken, kendi görevlerinizi belirlemeniz gerekiyor. Belirlediğiniz görevleri tamamladıkça da, yeni özellikler açıyorsunuz. Aşama aşama gelişmek gibi düşünebilirsiniz.

Ayrıca, oyun henüz ne yazık ki erken erişim aşamasında. Dahası, daha çok erken aşamalarında. Yani, oyunu şu anda alıp denerseniz, zamanla geliştiğini görebilirsiniz. Elinizde büyümüş bir çocuk olarak görebilirsiniz. Cidden, efsane bir histir. Zira, Vampire Survivors bize böyle hissettirdi.

Spellbook Demonslayers

Spellbook Demonslayers henüz çok erken aşamalarında olmasına rağmen şimdiden mükemmel bir form sergiliyor. Vampire Survivors'ın formatı çok değişmemiş olsa da, yaptığı değişiklikler ilgi çekici. Kesinlikle, düşmanın boyutu ilk sırada geliyor. Bu oyun önemli ölçüde daha büyük ve daha cesur, daha güzel sprite'lara sahip. Oh, ve oynadığınız tüm karakterlerin gerçek sihirli kitaplar gibi yeryüzünün üzerinde ürkütücü bir şekilde yüzdüğü gerçeği. Bundan sonra gelen kuleler, onları çevreleyen bir yarıçap içinde belirli sayıda düşmanı yenmenizi talep ediyor. Bunu yaparak, gerçekten harika bir özellik olan kısa bir bonusa erişebileceksiniz.

Project Lazarus

Project Lazarus, Vampire Survivors'ın temel bileşenlerinden açıkça ödünç alsa ve çok az orijinal fikir sunsa bile, estetiğe tamamen yeni yaklaşımıyla öne çıkıyor. Ekranı en ufak bir gecikme bile olmadan inanılmaz sayıda 3D düşmanla dolduruyor ve birçok farklı robot türünden birini kontrol etmenizle birlikte 3D olarak sunuluyor.

Project Lazarus, bizce tanınırlık kazanmış daha az etkileyici Vampire Survivors sonrası oyunlar arasında yer alıyor. Her biri biraz farklı bir kontrol şemasına sahip devasa mekanizmaları kontrol ediyor olmanız, oyunun gerçekten yeni olan tek yönü. Bununla birlikte, etkileyici grafik özelliklerine rağmen son derece sade hissettiriyor. Ortamlar ilgi çekici değil, rakipler çeşitlilik açısından yetersiz (miktar olarak olmasa da) ve ilerleme hızı çok yavaş. Tüm bunlara rağmen, yine de bu tür için çok önemli olan "bir kez daha!" faktörünü elde etmeyi başarıyor.

Bardbarian

En iyi reverse bullet hell oyunlar listemizin bir başka oyunu da Bardbarian. Bardbarian'ı şu anda elinize alacak olsanız, Plants vs. Zombies ve Vampire Survivors'ın zekice bir karışımı olarak görebilirsiniz. Ana karakteriniz, etrafını üç ek karakterle sarabilir. Bunlar müzik notalarından oluşan bir kaynak kullanarak zamanlayıcılarla yeteneklerini ateşlerler. Ardından, bir arenada, en sağdan saldıran ve en soldaki bir kasabaya ait olan bir kristali yok etmek isteyen rakipler var.

Bu nedenle, koridorlarda değilken, düşmanların ekranın sol tarafına geçmesini engellemeli, saldırılarından kaçınmalı ve çetenizin saldırılarını yükseltmek ve bazı arkadaşlarınızın öldürülmesi durumunda yeni yoldaşlar bulmak için kaynak harcamalısınız. Ardından, her denemeden kazandığınız altını kahramanınızın temel becerilerini, birimlerinizi ve kasabanın savunmasını yükseltmek için kullanabilirsiniz.

Just King

İşte Vampire Survivors formatının çok daha karmaşık bir varyasyonu. Bu, Slay The Spire'ın daha kısa seviyeler açısından büyük bir bölümünü alıyor, çatallı rotalarda ilerliyor ve daha sonra rakip ordularıyla yukarıdan aşağıya arenalarda otomatik olarak ateşlenen saldırıların temel fikrini korurken bir grup Bardbarian ile bir takım oyununa dönüştürüyor.

Bir Kralı korumanız gerekiyor, bu yüzden her biri kendi zamanlanmış saldırılarıyla onu dört bir yandan kuşatmak için diğer karakterleri kiralıyorsunuz. Her seviyenin sonunda, becerilerini geliştirmek için ek mürettebat üyeleri veya bonus öğeler için harcayabileceğiniz paralar kazanırsınız. Belirli yapılarla oynamak, sırayla ek öğelerin kilidini açan zorluklar kazandırabilirken, yenilerini satın almak için mevcut üyeleri yok etmek çeşitli avantajlar sağlar.

Deathstate: Abyssal Edition

En iyi reverse bullet hell oyunlar listemizin çok önemli bir parçası da Deathstate Abyssal Edition. Vampire Survivors'tan uzun zaman önce piyasaya sürülen bir başka oyun. Deathstate, sürekli genişleyen bir karakter ve beceri listesiyle geniş, son derece zor aşamalarda otomatik ateş ederek yolunuzu bulduğunuz fikrin tıknaz, canlı renkli bir piksel yorumunu sunarak mükemmel bir uyum sağlar.

Birçok açıdan, Binding Of Isaac'ten çok tipik bir bullet hell arcade oyununu andırıyor. Özellikle de ortamların karmaşık bir şekilde tasarlanmış olması ve nesneler ve engellerle dolu olması nedeniyle. Ancak bunu bir Vampire Survivors alternatifi yapmak için her şey yerinde: Düşmanlar görüş alanınıza girdiğinde elinizde hangi silah varsa otomatik olarak ateş ediyorsunuz - hatta size nişan alıyor - bu arada iyileştirmeler satın almak için düşen altın külçelerini topluyorsunuz ve belirli başarıları toplamak, oynamak için yeni karakterlerin ve bir sonraki koşu için yeni öğelerin kilidini açıyor. Damlacıkların olmaması göze çarpan tek fark.

Spirit Hunters: Infinite Horde

Bunu yazmaya başladığımda Vampire Survivors'tan daha fazla keyif aldığımız bir oyun bulmayı beklemiyordum. Bu listedeki oyunların çoğunun hala yapım aşamasında olduğu göz önüne alındığında, pek çoğu bir şekilde türev niteliğinde ve Vampire Survivors basitçe bir avantaja sahip. Diğer herkes arayı kapatmaya çalışırken, yinelenen sürümleri ona avantaj sağlıyor. Spirit Hunters hariç herkes, yani.

Her şeyden önce, grafikler çarpıcı. Hem zorlu menülerinde hem de kristal berraklığındaki savaş alanlarında güzel bir şekilde sergilenen gerçekten keskin, net karikatür sanatı. Ancak daha da önemlisi, oynamak çok daha karmaşık hissettiriyor, sanki Otomatik Sürü Nişancılarımız biraz daha RPG benzeri bir şeye dönüşüyor gibi.

En iyi reverse bullet hell oyunlar dışında ne tavsiye edersiniz?

Ayrıca, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

Reverse bullet hell oyunları faydalı mı?

Reverse bullet hell oyunları, oyuncuların sıradan bullet hell oyunlarının aksine, saldırıya uğramak yerine kendileri saldırı düzenledikleri bir tür oyundur. Bu tür oyunlar, oyuncuların düşünme hızlarını, stratejik planlama becerilerini ve el-göz koordinasyonlarını geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, oyunların zorluğu da oyuncuların stres yönetimi becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ancak, reverse bullet hell oyunlarının faydalarından tam olarak yararlanmak için dengeli bir şekilde oynanmaları ve gerçek hayattaki sorumluluklardan kaçınmak yerine onlarla başa çıkmayı öğrenmek gerekmektedir.

En iyi reverse bullet hell oyunlar listesi ne işe yarar?

En iyi reverse bullet hell oyun listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfetmeniz mümkün. Zira, 11 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi reverse bullet hell oyunlar listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız en iyi reverse bullet hell oyun listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi reverse bullet hell oyunlar listesine benzer listeler var mı?

Sitemizde, sizlere birçok oyunu tavsiye ettiğimiz listeler var. Hatta, en iyi reverse bullet hell oyun dışında film tavsiyelerimiz dahi var. Oyun ve film tavsiyelerimiz dışında, ayrıca hileler listelerimiz de var. Dahası, sistem gereksinimleri listelerimiz de mevcut. Bu sayede, bol bol bilgi almanız mümkün.

En iyi reverse bullet hell oyunlar listesi nedir?

Sizler için hazırladığımız bir listedir. En iyi reverse bullet hell oyun listemiz içerisinde, detaylı şekilde anlattığımız bir sürü oyun yer almakta.

En iyi reverse bullet hell oyunlar gerekli miydi?

Sizler için şimdiye kadar birçok liste hazırladık. Zaten, daha önce bahsettiğimiz en iyi oyunlar yazımızda da bunu göreceksiniz. Elbette, en iyi 20 reverse bullet hell oyun listesi pek de şart sayılmazdı. Fakat, sizin sorularınıza yönelik listeler hazırladığımız için, bir nevi gerekliydi.

En iyi reverse bullet hell oyunlar listesi neye göre oluştu?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce oynadığımız ve bitirdiğimiz oyunlar. Ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, bu oyunların hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

En iyi reverse bullet hell oyunlar dışında neye bakmalıyım?

Sizlere şimdiye kadar birçok tavsiye verdik. En iyi reverse bullet hell oyun listemiz dışında da listelerimiz var. Sizlerle paylaştığımız en iyi oyunlar yazısına göz gezdirin. Fakat, nasıl bir oyun istediğinize karar verdikten sonra bunu yapın. Bu sayede, aradığınız oyunu rahatça bulabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.