Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 07.12.2022

Merakla beklenen Dwarf Fortress Steam üzerinde çıktı. Bay 12 Games'in, küçük, sakallı insansılar için bir kale inşa etme oyunu gibi görünen ama aslında ayrıntılı fantastik tarihler ve bunların içinde oyuncu odaklı hikayeler yaratmaya yönelik bir araç olan son derece iddialı koloni simülasyonu, 2003'ten beri aktif olarak geliştiriliyor ve 2006'da piyasaya çıktı. O zamandan bu yana Tarn ve Zach Adams kardeşler tarafından sürekli olarak geliştirildi ve son 20 yılda çok miktarda içerik eklendi. ASCII görselleri ve hantal, yalnızca klavyeye dayalı kontrol düzeni nedeniyle, adından da anlaşılacağı gibi anlaşılması zor olmasıyla ünlüdür.

Dwarf Fortress Steam üzerinde 280 TL'ye çıkış yaptı

Dwarf Fortress Steam sürümünde, Bay 12'de yerleşik bir piksel sanatçısı olan Jacob Bowman, opak ASCII grafiklerinin yerini almak için elle çizilmiş, sprite tabanlı karolar oluşturdu. Buna ek olarak, çığır açan fare desteğini de içeriyor ve Dwarf Fortress'in kontrol sistemini 1990'ların sonundaki yeni on yıla taşıyor. Hatta sizi temel bilgilerle tanıştıracak bazı oyun içi eğitimler bile dahil edilmiştir.

Bay 12 lansmanla ilgili bir topluluk güncellemesinde, "Tecrübeli oyuncular tarafından iyi bilinen Fortress ve Legends oyun modları oyunun ilk sürümüne dahil edilecek. Planlarımıza göre Dwarf Fortress'ın bu sürümleri yakında Macera ve Arena modlarını da içerecek." şeklinde belirtti. Bay 12 ayrıca, "bebek hayvanlar için resimler" ve "daha fazla bitki için özel grafikler" gibi gelecekteki iyileştirmelerin ayrıntılarını içeren oyunun yol haritasına bir bağlantı paylaştı.Dwarf Fortress'a aşina değilseniz ve oyun hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, oyunun Steam sayfasına göz gezdirin. Dwarf Fortress şu anda Steam'de 280 TL'ye satılıyor.

Oyun nasıl bir şey?

Oyunun Steam sayfasında Dwarf Fortress, "Efsanevi Cüce Kalesi şu anda Steam üzerinde mevcut! Bir kale inşa edin ve ejderhalar, delilik ve açlıktan kaynaklanan tehditlere karşı cücelerinizi hayatta tutmak için çaba gösterin. Bu karmaşık inşaat/yönetim/roguelike simülasyonunda üretilen her dünya, ister akiferler ister kendi simüle edilmiş kişilikleri olan cüceler olsun, farklı bir zorluk sunuyor. Medeniyetinizin sonunda çürümesine neyin sebep olduğunu öğrenin, böylece bir dahaki sefere bundan kaçınabilirsiniz, en azından başka bir şey kaçınılmaz olarak yanlış gidene kadar.

Savaş modeli, yetenekler, bedensel parçalar, maddi nitelikler, hedefli saldırılar, güreş, acı, hastalık ve farklı zehir etkileri gibi çeşitli unsurları içeriyor. Neslin derinliğini tarif etmek zor. Cücelerinizin pratik yapması ve performans sergilemesi için, çoğu her dünya için rastgele üretilen yüzlerce hayvan ve canavarın yanı sıra üretilen şiir, müzik, enstrümanlar ve danslar var. Cepheler, bulutlar, fırtınalar ve kar fırtınaları üretmek için dinamik bir hava durumu modeli rüzgarı, nemi ve hava kütlelerini takip eder. Uygun jeolojik bağlamlarında, 200'den fazla farklı kaya ve mineral türü bulunabilir." şeklinde anlatılıyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.