Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 21.10.2022

Steam, Türkiye için gerçekten çok ama çok uygun fiyatlarda oyunlar satıyor. Biz de, tabii ki oyuncular olarak seve seve bu durumdan faydalanıyorduk. Her ne kadar dolar, TL karşısında değer kazansa da Steam ekibi, kuru önce 2 TL olarak sabit tuttu. Sonra tabii ki güncelledi. Dahası, görünüşe göre Steam Türkiye için sabit kur oranını yine güncelledi. Zira, Ne Olduğu Bilinmeyen Kanal ya da kısaca NOBK olarak bilinen Görkem Yavuz tarafından fark edilen bir geliştirici cevabı dikkat çekti. Tabii, fiyat etiketinin 60 TL'ye geri çekildiğinin de altını çizelim. Fakat, bu Steam fiyat önerileri ile ilgili soru işaretlerini ortadan kaldırmıyor. Önce, hemen aşağıda paylaştığımız Twitter gönderisine göz gezdirin, sonra da detaylardan bahsedelim.

Steam Türkiye için sabit kur fiyatını güncelledi mi?

Görkem Yavuz, gönderisinde, "Rimworld'un Biotech DLC'si $25=235 TL olarak çıkmış. Geliştirici de Steam'in önerdiği fiyat bu idi demiş. Yani uzun zamandır Steam'in önerdiği $60=90 TL kur $60=600 TL olarak değişmiş olabilir." dedi. Ayrıca, gönderi içerisinde bir de görsel paylaştı. Görselde oyunun geliştirici ekibinden Tynan, "Türkiye için 25 dolar bazındaki önerilen fiyatı uyguladım." diyor. Sonuç ise, 235 TL.

Tynan, yine aynı gönderide, "Sanırım, Steam son zamanlarda Türkiye ve Arjantin için önerilen fiyatlarını güncelledi. Öncesine göre çok daha farklılar. Büyük bir değişim, katılıyorum. Türk parası/ekonomisi hakkında bilgim yok bu yüzden neden önerilen fiyatı değiştirdiler, bilmiyorum. Bir bakınayım." dedi. Yani, yavaş yavaş yeni fiyat etiketleri geliyor olması mümkün. Bu sebeple, yakın zamanda çıkacak olan diğer oyunların fiyatları da daha yüksek olabilir. Sonuçta, 25 dolarlık oyuna 235 TL gibi bir öneri söz konusu. Yani, Steam gerçekten Türkiye sabit kur fiyatını güncelledi gibi duruyor.

Peki, bu durumda ne yapacağız? Yani, her geçen gün bir şeylerin fiyatları artıyor. Dahası, kafa dağıttığımız oyunlar dahi giderek alınamayacak durumlara varıyor. Oyuncular olarak, bu durumdan kesinlikle şikayetçiyiz. Fakat, görünüşe göre yapacak pek de bir şey yok gibi. Bizlere şu an 2 seçenek kalıyor. Ya kesinlikle onaylamadığımız bir şekilde korsan oynayacağız ya da gerçekten çok para kazanacağız. Artık, hangisi daha kolay gelirse, onu yapmamız şart. Umarız ki, en azından bir nebze de olsa içimizin rahat edeceği fiyatları tekrar görebiliriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.