Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 16.10.2023

Discord, günümüzde kesinlikle birçok alanda kullanılan bir uygulama. Sonuçta, topluluklar ile etkileşime geçmek, arkadaşlarla muhabbet etmekle sınırlı değil. Aynı zamanda, oyunlara da entegre etmek mümkün. Dahası, sunucularda çok eğlenceli şeyler de oluyor. Fakat, bunları yapmak için, botlar gerekiyor. Tabii, oyunlar ve diğer uygulamalar için de, başka şeyler geliştirmek gerekiyor. Şimdi, "Discord Developer nedir?" sorusunu yanıtladığımız bu rehber yazımızda da, kısaca bunu anlatacağız.

Discord Developer nedir?

Uygulama, harika şeyler yaratmak için kullanılabilir. Discord, topluluğunuz için harika botlar oluşturmak, Discord'u Rich Presence veya GameSDK ile doğrudan oyununuza entegre etmek veya uygulamalarınızı API ile güçlendirmek isteyip istemediğinize göre sizin için seçeneklere sahiptir.

Discord Developer nedir yazımızda, elbette bu kadar bilgi vermeyeceğiz. Ayrıca, oyun için kullanmak isteyenler için de bir sürü imkan mevcut. Networking için dahi kullanmanız mümkün. Geliştirme esnasında veya oynanış için ekip arayanlar için de imkanlar mevcut. Oyununuz nerede olursa olsun birinci sınıf bir Discord deneyimine sahip olmalıdır. Bunu gerçeğe dönüştürmenin sırrı zengin bir varlıktır! Arkadaş kodlarını, lobi şifrelerini ve kullanıcı adlarını takas etmekten bıktınız mı? İnsanların birlikte oyun oynamasını sağlamak için, kullanımı ve entegrasyonu basit olan Rich Presence'ı geliştirdiler.

Rich Presence sayesinde:

  • Oyuncularınızın profillerinde ayrıntılı oyun bilgilerini gösterin.
  • Birbirlerini oyunlara davet etmelerini sağlayın.
  • Onları oyunlarına katılmaya ve izlemeye davet edin.
  • Birlikte daha sık oynayın ve kurulum için daha az zaman harcayın.

 

Discord Developer nasıl olunur?

Discord Developer olmak için öncelikle Discord'un API'sini öğrenmeniz gerekiyor. API, yazılım geliştiricilerin Discord'a entegre edebilecekleri bir dizi araç ve kaynak sunar. Discord Developer Portal, API belgeleri, örnek kodlar ve geliştiricilerin uygulamalarını yönetmek için bir arayüz sağlar. Discord sunucularına botlar ve uygulamalar eklemek için bot tokenleri ve OAuth2 kimlik doğrulama yöntemlerini kullanabilirsiniz. Ayrıca, Discord Developer topluluğuna katılarak diğer geliştiricilerle etkileşim kurabilir ve fikir alışverişinde bulunabilirsiniz.

Discord Developer nedir dışında ne tavsiye edersiniz?

Sitemiz üzerindeki tek yazımız elbette bu değil. Ayrıca, MEE6 komutları yazımız da size faydalı olacaktır. Dahası, Discord müzik botları rehber yazımıza da kesinlikle bakmanızı tavsiye ederiz. Sonra, Discord PP önerileri sayfamıza da göz gezdirmeden geçmeyin. Hatta, Discord indir gibi bir rehber yazımız da var. Bir de, Discord bot ekleme rehber yazımız size çok fazla yardımcı olacaktır. Unutmadan, stalklamak isteyenler için Discord PP Büyütme rehberimiz de var.

Discord nedir?

Discord Developer nedir rehberimizde, bir de uygulamadan bahsedelim. Şimdi Discord, VoIP ve anlık mesajlaşma için sosyal bir platformdur. Kullanıcıların  sesli aramalar, görüntülü aramalar, metin mesajları, medya dosyaları ve özel sohbetlerin yanı sıra "sunucular" olarak bilinen çevrimiçi gruplar aracılığıyla iletişim kurması mümkündür. Davet bağlantıları aracılığıyla erişilebilen çeşitli ses ve sohbet kanalları bir sunucuyu oluşturur. Linux, Windows, macOS, Android, iOS, iPadOS ve web tarayıcılarının tümü Discord tarafından desteklenmektedir. 2021 itibariyle 350 milyondan fazla kişi bu hizmete kaydolmuştur ve her ay 150 milyondan fazla kişi bu hizmeti kullanmaktadır.

Özellikleri nedir?

Discord, hem açık hem de kapalı topluluklar oluşturmak ve yönetmek için tasarlanmıştır. Doğrudan mesaj gönderme ve özel gruplar oluşturma gibi standart özelliklerin yanı sıra, kullanıcılara sesli ve görüntülü aramalar, kalıcı sohbet odaları ve diğer oyuncu odaklı hizmetlerle entegrasyonlar gibi iletişim hizmetlerine odaklanan araçlara erişim sağlar. Discord hizmetleri sadece oyuncular için değil. Zira, son güncellemeler herkes için kullanışlılığını artırmıştır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.