Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 12.12.2022

Video oyunları oynarken sık sık duyduğumuz kavramlar vardır. GG, FF ve daha nice kavramı çok sık bir şekilde duyarız. Hatta, oyunları oynarken değil, aynı zamanda izlerken dahi duyarız. Bu yazımızda, sizlere bu kavramlardan bir tanesi olan clutch ile ilgili bilgi vereceğiz. Clutch ne demek, nereden geliyor ve daha nice soruya yanıt getireceğiz. Eğer hazırsanız, şimdi bu kavramı anlatmaya geçelim. Zira, lafı uzatmanın pek de bir anlamı yok.

Clutch ne demek?

Her şey bir yana, Clutch ne demek yahu? Aslında anlam olarak pek de yabancı olmadığımız bir şeydir. Zira, genel olarak maçı kazanmak anlamına gelir. Fakat, clutch olarak kazanılan bir maç veya tur, zorlu geçmiş demektir. Yani, gerçekten zorlu bir maç veya tur mu kazandınız? Öyleyse, tebrik ederiz. Çünkü bir clutch attınız demektir. Bununla bol bol övünebilirsiniz. Zira, bunu yapmayı başaracak çok fazla kişi yok. Elinize sağlık.

Clutch nereden geliyor?

Clutch ne demek anladık fakat nereden geliyor bu kavram? Orta İngilizce clutch kelimesi "herhangi bir şeyi sıkıca kavramak" anlamına gelir. Özellikle de mecazi anlamda "pençe" anlamına gelir. İlk olarak 1940'larda bir kadının clutch çantası ya da clutch'ı dikkat çekmiştir. Taşımak için küçük, genellikle askısız çantayı kavraması gerekir.

Bu kavram, "kritik bir durumda başarılı olmak" anlamında kullanılan bir deyimdir. Ayrıca, kökleri beyzbola dayanıyor. İsim halini kullanmak gerekirse, bir spor karşılaşması, oyunun gidişatını değiştiren yüksek riskli bir durumdur. Bir şeyin birinin kavrama, "kavrama" ya da "kontrol" noktasında olduğu ya da olduğu noktaya atıfta bulunan bu metafor, en azından 1920'lerden beri kullanılmaktadır.

Life dergisinin 1951'de ünlü bir şekilde ifade ettiği gibi, kavrama söz konusu olduğunda, beş yıl önce bitmiş olan Johnny Mize bir ikilik atabilir ya da henüz büyük ligler için hazır olmayan Mickey Mantle bir home run yapabilirdi. Anlar, oyuncular, oyunlar ve kararların hepsi bir oyunun kritik anlarında, özellikle de sonlara doğru fark yaratması mümkündür.

1980'lerde ve 1990'larda bu terim, tam da ihtiyaç duyduğunuz anda ve yerde meydana gelen olayları ifade etmek için kullanılmaya başlandı. Böyle bir şey çok arzu edildiğinden, "clutch" kelimesi zamanla "iyi" veya "etkili" anlamına gelmeye başladı.

Clutching, en azından 2010 yılında baskı altında oyun kazanmayı ifade eden bir fiil haline geldi, tıpkı clutching'in oyunun en sevdiğim kısmı olması gibi. Counter Strike, Call of Duty ve Fortnite gibi birinci şahıs nişancı oyunları özellikle clutch'ın bu kullanımıyla bilinmekle birlikte Pokémon gibi oyunlarda da karşımıza çıkmaktadır.

Clutch kelimesini kimler kullanır?

Clutch ne demek anlattık, fakat bu kavramı kimler kullanıyor? Genel olarak her yerde kullanılıyor aslında. 2009 yılında, spor sitesi The Bleacher Report'tan bir gazeteci, spor argosu clutch, yaygınlığı nedeniyle "sporda en çok kullanılan terim" olarak adlandırdı. Bir oyuncu son saniyede zafere ulaştığında "clutch" olur. Başka bir oyuncunun da işler zorlaştığında kendini gösterdiği düşünülebilir.

Come in clutch ve come through (in the) clutch ifadeleri sıklıkla "doğru anda mükemmel" anlamına gelen daha büyük argo terim clutch'ı kullanır. Kendi başına bir değiştirici de olabilir, örneğin, Gece 2'deki o pizza çok etkileyiciydi. Yoksa akşamdan kalmanın en kötüsünü yaşardım. Clutch pizza, millet. Ya da pizza şeklinde bir clutch çanta. Oyuncular "clutch" terimini zorlu bir oyunu veya turu tamamlamayı ifade etmek için de kullanabilirler.

Clutch için ipuçları

Clutch ne demek yazımızda, elbette bu konuda tavsiye de vereceğiz. Sonuçta, önemli bir an söz konusu. Paniklemeden ne yapacağınızı bilmeniz kesinlikle önemli. Bu yüzden, Clutch nasıl yapılır bilmiyorsanız veya clutch durumunda ne yapacağınızı bilmiyorsanız, işte size tavsiyelerimiz.

Yerinizde kalın

Öncelikle, bir clutch durumu olsun ya da olmasın, insanlar sıklıkla T-tarafı afterplantlarında aşırı hareket etmek isterler. Kendinizi fazla açıkta hissetmeden çeşitli açıları yakalamanızı sağlayacak bir pozisyonda oturmak için çaba gösterin.

Hareketsiz kalırsanız, düşmanlarınıza daha az zaman tanırken, gizli kalma ve zaman kaybetme olasılığınızı da artırırsınız. Kaçınılmaz kavgaya hazırlanmak için, o pozisyondan bir sonraki hamlenizin ne olacağını şimdiden gözünüzde canlandırmaya da çalışabilirsiniz.

Yardımcı program kullanımı

Sıkışık bir durumda CT olarak yardımcı programınızı kullanmak çok önemlidir. Bölgeye yaklaşırken sık sık gürültü yaptığınız için, muhtemelen nereden geldiğinizi zaten biliyorlardır. Teröristin saklanıyor olabileceği olası bir giriş noktasını gizlemek için duman ya da sizi birden fazla saldırgana maruz bırakacak şekilde gözetlediğinizde bir flashbang gibi hala sahip olduğunuz kaynakları kullanmaya çalışın. Yardımcı program, daha önce yaptığınız şeyi daha basit ve daha güvenli hale getirmek için bir imar aracıdır. Temizlemekten daha fazlasını yapar.

Temas halinde oynayın

Clutch durumları her zaman 1'e 1 savaşlar değildir; bombayı yerleştirdiğiniz 2'ye 4 savaşlar da olabilir. Sadece gerçekten birlikte oynadığınızdan emin olun çünkü bu oyunu çok daha basit hale getirir. Takım arkadaşınızın savaşına farklı bir açıdan katılın ve temiz bir öldürme olmasa bile en azından takası aldığınızdan emin olun.

Geçmişi okuyun

Okula mı dönüyoruz, evlat? Hayır, pek de öyle değil. Sadece maçın başlama anlarını gözden geçiriyoruz. İnsanlar oyun boyunca sıklıkla belirli eğilimler sergilerler. Bu da hangi bakış açısını benimseyeceklerini tahmin etmeyi kolaylaştırır. Belirli oyuncuların hareketlerini zihinsel veya fiziksel olarak kaydetmeye çalışın. Böylece kritik durumlarda bunları kendi avantajınıza kullanabilirsiniz. Bu, sahip olabileceğiniz her türlü belirsizliği ortadan kaldırır. Dahası, önemli açılara odaklanmayı çok daha basit hale getirir.

Zafere giden yolu önceden ateşleyin

Belli bir noktada savaşmak zorunda kalacaksınız. Ancak mümkün olan en iyi şansa sahip olduğunuzdan emin olun. İlk ateş eden olma ve üstün gelme şansınızı büyük ölçüde artırmak için, savaş alanındaki konumlarına veya en azından bulunacaklarını tahmin ettiğiniz konuma önceden ateş edin.

Clutch ne demek dışında ne önerirsiniz?

Sitemiz üzerinde sizleri bekleyen çok fazla yazımız var. Tabii ki bu yazılar arasında birçok çeşit rehber var. Fakat, konumuz şu anda anlam olduğu için, size önce anlam rehber yazılarımızı önerelim. Şimdi, ST ne demek yazımızı kontrol ederseniz, Snapchat'te kullanılan bu kavramı anlattık. Detaylı bir şekilde de bilgi verdik elbette. Sonuçta, bir bilgiyi verirken detay vermemek çok saçma olurdu, değil mi?

Elbette tek yazımız bu değil. Anlam konusunda sizlere yardımcı olacak bir başka yazımız daha var. Gün içerisinde sık duyduğumuz bir kavram olan Bruh ile ilgili bilgi verdik. Şimdi Bruh ne demek yazımıza göz gezdirmenizde fayda var. Dahası, bu yazımızda birkaç başka kelimenin anlamını daha verdik. Bu sayede, kavram açısından da problem yaşamazsınız. Ayrıca, oyun sitesi olduğumuz için de oyun yazılarımız mevcut. Bunlardan en önemlisi de, oyun tavsiyelerimiz. Şimdi En iyi oyunlar yazımızı kullanarak yepyeni oyunlar keşfetmenizde fayda olacaktır. Şimdiden iyi eğlenceler!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.