Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 16.10.2022

Günümüzde sosyal medyada kullanılan çok fazla terim var. Şimdi tutup internette biraz gezinsek, bir sürü internet şakasında birçok terim görüyoruz. Yani, sonuçta insanız ve her şeyi bilmemiz mümkün olmuyor. Biz de, şu anda okuduğunuz rehber yazımızda, "Bruh ne demek" sorusuna yanıt vereceğiz. Dahası, internet üzerinde sık sık karşılaştığımız bruh moment ve cringe gibi kelimelerden de bahsedeceğiz.

Bruh ne demek?

Argo ve diğer gayri resmi diller genellikle sandığınızdan daha eskidir. 1890'larda bruh, Bruh John'da olduğu gibi bir ön ek olarak vardı. Brother nihayetinde bruh olarak çeşitli bölgesel telaffuzlardan türedi. 1960'larda bir erkek arkadaş ya da genel olarak bir erkek için kullanılan bir terim haline gelmiştir. Siyahi İngilizcesi bruh'un ilk ortaya çıktığı ve kullanımının yaygınlaşmasına yardımcı olduğu yerdir.

Bu kavram, "brother" kelimesinin bro, brah, bredder, brer ve buh gibi varyasyonları arasında. Dahası, bunların hepsi 1800'lerden beri Siyah İngilizcesinde unvan veya hitap şekli olarak kullanılmaktadır. Aslında, "brother" kelimesi Eski İngilizceden beri erkek kardeşi olmayan bir erkeğe atıfta bulunmak için kullanılmaktadır!

"Bruh" teriminin nasıl ortaya çıktığını anlamak önemlidir. Çünkü argo terim "bro" ile ilişkili ve örtüşmektedir. Siyah erkekler "bro" terimini özellikle 1900'lerin başında bir hitap şekli olarak kullanmaya başladı. 1960'larda, tıpkı "bruh" gibi "erkek arkadaş ya da dost" için konuşma dilinde kullanılan bir terim olarak popülerlik kazandı. Ancak 1990'lara kadar "stereotipik kanka" terimi, çeşitli şekillerde ve sıklıkla tiki, parti sever, egoist, cinsiyetçi ve diğer özellikleriyle olumsuz olarak nitelendirilen genç, tipik beyaz bir erkeği tanımlamak ve sıklıkla alay etmek için kullanılmaya başlandı.

Bruh'un çevrimiçi kayıtları en azından 1990'lara kadar uzanmaktadır. 2010'lardan itibaren "bruh" ünlemi, hem bir erkeğin bıktırıcı, utanç verici veya bir şekilde şüpheli bulduğu bir şeyin tersine hem de şaşırtıcı, şaşırtıcı veya heyecan verici bir şeye tepki olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bu bruh, 2010'lar ve sonrasında memlerde, GIF'lerde, resimlerde, videolarda, yorumlarda ve sosyal medya ve forumlardaki diğer paylaşımlarda belirgin bir şekilde kullanılmıştır.

Bruh moment ne demek?

"Bruh moment" ifadesi, şok veya dehşet gibi güçlü bir duygusal tepki gerektiren herhangi bir duruma atıfta bulunmak için kullanılır. Bu durumlarda genellikle alçak sesle "Bruh!" diye bağırmak gerekir. Bu kelime, genellikle sadece erkekler tarafından kullanılır, ancak doğrulanmış oyuncu kardeşlerden oluşan ilerici bir birlik olan S.O.B. (Society of Bruh) bu kelimeyi bir erkeğin mi yoksa bir kadının mı kullandığını önemsememektedir.

Cringe ne demek?

Cringe hissettiğinizde, vücut diliniz gördüklerinizden ve duyduklarınızdan hoşlanmadığınızı ortaya koyar. Kaşlarınızı çatar ve gözlerinizi kapatırsınız. Hatta vücudunuzu tiksindirici görüntü veya sesten uzaklaştırabilirsiniz. Örneğin cringe gelen garip bir sahne olan eski bir fotoğrafınızı gördüğünüzde olduğu gibi. Aynı zamanda, başkasının yerine utanmak olarak da kullanmak mümkün.

Date ne demek? - Bruh dışındaki kelimeler

Bir tarih belirlemek, bir tarih yapmak, bir tarihe karar vermek veya tahmin etmek ve zamanı belirlemek, İngilizce'deki date kelimesinin tüm tanımlarıdır. Türkçe "date" kelimesi aynı zamanda "randevuya çıkmak" ve "randevulaşmak" anlamlarına da gelmektedir.

Date'e çıkmak ne demek?

Date'e çıkmak, bir randevuya çıkmak isteyen iki kişinin sohbet etmek ve birbirlerini tanımak için bir yemek veya bir şeyler içmek için bir araya gelmesi anlamı taşır.

Nude ne demek? - Bruh dışındaki kelimeler

İngilizce "nude" kelimesinin Türkçe çevirisi "çıplak "tır. Nude, çıplaklık veya herhangi bir kıyafetin olmamasıdır. Çoğu zaman kıyafet gerekli. Fakat, bazı durumlarda çok daha az ya da hiç giymemek de sosyal açıdan kabul edilebilir olabilir. İffet, ahlak ve sosyal normlar, insanların nasıl giyindiğini etkileyen sosyal faktörlerden birkaçıdır. Bir diğer unsur ise çıplaklığa izin verilip verilmemesidir.

Nude atmak ne demek?

Nude atmak ise, çıplak çekilen bir fotoğraf veya video göndermektir. Yani, daha çok çiftler arasında geçerli bir söylem.

Toksik ne demek? - Bruh dışındaki kelimeler

Toksik, tipik olarak çok olumsuz olan, her şey hakkında mızmızlanan kişiler için geçerli. Ayrıca, yersiz nefret yayan veya diğer insanlar hakkında saçma sapan konuşan kişileri tanımlamak için kullanılan sıfat. Bu kişiler çevrimiçi oyunların baş belasıdır. Dahası, herhangi bir çevrimiçi oyun topluluğunda görmek mümkün.

Oyuncular ve oyunlardan bahsetmişken, dilerseniz sitemiz üzerinde en iyi oyunlar yazımıza bakabilirsiniz. Zira, bu yazımızda, MMO oyunlar da dahil olmak üzere, birçok kategoride çok fazla oyun listeledik.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.