Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Aslı Hürüze Arı, Editör Yazım tarihi: 07.06.2021

Özellikle The Witcher serisi ve Cyberpunk 2077 oyunu ile tanınan CD Projekt Red, geçtiğimiz aylarda bir siber saldırıya uğramıştı. Uğradığı siber saldırıda bazı oyunlarının kaynak kodları çalınmıştı. CD Projekt Red şirketinden çalınan bilgiler internet ortamına sızdırılmaması için milyonlarca para karşılığında bilgisayar korsanlarıyla anlaşmaya varılmıştı. Bilgisayar korsanları anlaşmanın üzerine hala çalınan kodlara erişimleri olduğunu iddia ettiler.

CD Projekt Red sızdırılan bilgilerin, kendilerinden çalınan bilgiler olduğunu onayladı

CD Projekt Red, bilgisayar korsanların blöf yaptığını ileri sürdüler. Görünüşe göre blöf yapmayan korsanlar oyunların arşiv kodlarının şifresi için 10.000 dolar veren herkese şifrenin iletildiği haberi duyuldu. Bazı bilgilerin başı boş bir şekilde internette gezmeye başladığı görüldü. Bu yüzden bu hafta içinde daha birçok bilginin sızacağı düşünülmeye başladı.

Şimdiye kadar, oyunun geliştirme aşamasındaki yapılarından bir dizi video ortaya çıktı. Bunlar daha çok CD Projekt Red tarafından yapılan ve muhtemelen yalnızca oyunların dahili kullanım için tasarlanan hata ve aksaklıkları bulunan oyun derlemesi videolarından oluşuyordu. Bu montajların tamamı Reddit kanalında izlenebilir , ancak geliştirici bir Dijital Binyıl Telif Hakkı yani DMCA başvurusunda bulunmaya karar verirse paylaşılan bağlantılar daha sonra internetten kaldırılabilir. Ayrıca, oyun yapımcısı Slava Lukyanenka, videoların QA ekibi tarafından oyunların geliştirme süreci boyunca oluşturulduğunu doğruladı.

Videolar zararsız görünse de oyunların hataları ve geliştirmeye açık bazı alanları yer alıyor. CD Projekt Red, videoların internette bulunmasını bu yüzden istemiyor. CD Projekt Red şirketinden çalınan bilgiler, yapımcı şirketi zor duruma sokuyor. CD Projekt Red güncelleme notlarıyla problemleri gidermeye çalışsa da hala rastgele kullanıcıların oyunların arşiv kaynak kodlarına erişimi varsa, daha fazla şirketin açıklarının bulunduğu birçok bilginin sızdırılması muhtemel görünüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.