Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 21.10.2018

Geldik yeni bir inceleme yazısına. Bu seferki inceleme yazısına konuk olan yapım ise Call of Duty Black Ops 4. Elimden geldiğince, oyunun bizlere ne sunduğunu ve ne sunamadığını anlatmaya çalışacağım. Bildiğiniz üzere, standart, alışagelmiş olduğumuz bir puanlama sistemi kullanmıyoruz. Bu yüzden, hemen yukarıda bulunan görselin sağ tarafındaki nişana bakarak yorumumu görebilirsiniz. Dilerseniz, lafı uzatmadan Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazısının detaylarına geçelim.

Call of Duty Black Ops 4 inceleme

Call of Duty Black Ops 4, oyuncularına ne sunuyor?

Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazısının detaylarına inmeden önce, kısaca değinmek istediğim bir nokta daha var.Call of Duty serisinin genel anlamda ortalamanın çok daha üstünde oyunlarla karşımıza çıktığını biliyoruz zaten. Fakat, benim gözümde açıkçası çok oyuncu modunda her zaman Battlefield serisinden geri kalmış bir seri oldu. Call of Duty Black Ops 4'u geliştiren ekip, bütün odaklarını çok oyuncu modu üzerinde toplamaya çalışmış görünüyor. Zira, Call of Duty Black Ops 4 içerisinde herhangi bir hikaye modu bilinmiyor. Bu durum, oyun çıkmadan önce duyurulduğunda da birçok hayranı üzmüştü. Sonuçta, hikayesi ile öne çıkan bir serinin oyunu kendisi.

Call of Duty Black Ops 4 içerisinde rekabetçi PvP modu, ekipçe zombilere karşı oynayabileceğiniz modu ve günümüz Battle Royale oyunlarına baktığımızda iyi optimize edilmiş olduğunu belirtebileceğim Blackout adındaki Battle Royale modu bulunuyor. Gördüğüm kadarıyla, Call of Duty Black Ops 4 içerisindeki modlar arasında en çok oynanan mod Blackout. Bu durumun, Battle Royale modunun günümüzde sevilerek oynanması ile de alakası var tabii. İnsanlar, Call of Duty gibi bir serinin, Battle Royale türünü nasıl oyunculara sunacağını merak ediyor ister istemez.

Call of Duty Black Ops 4 inceleme

Call of Duty Black Ops 4 modları nasıl?

Alışageldiğimiz Team Deathmatch diye de bilinen mod, birkaç maç attıktan sonra sarmaya başlıyor. Bunun sebebi de, yavaş yavaş daha da farklıymış gibi hissettirmeye başlıyor olmasından kaynaklanıyor. Seçtiğiniz karakterlerin yetenekleri bulunuyor ve bu yeteneklerle çarpışmayı şekillendirmeye çalışıyorsunuz. Kafanızda taktikler oluşturup, "Oradan dalmamalıydım..." tarzı çıkarımlar yapıyor ve kendinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz. Ben, Prophet'e sardım açıkçası. Biraz saklanarak oynayan birisiyim ve orta uzaklıkta gerçekleşen çarpışmalar için gerçekten güzel bir karakter olduğunu düşünüyorum.

Bu mod içerisindeki karakterleri birer sınıftan ziyade, uzman olarak düşünmekte fayda var. Uzman olarak belirtmekte olduğum Call of Duty Black Ops 4 karakterlerinin açıkçası Overwatch ve Rainbow Six Siege oyunlarından esinlenmiş olduğunu da düşünmüyor değilim. Beni bu düşünceye iten şey ise, karakterlerin sahip oldukları yetenekler oldu. Uzmanlar tuzaklara, bombalara, balistik kalkanlara, köpeklere ve daha nice garip garip araçları kullanıyor. Zaten oynarken veya oynanış videolarını izlerken tam olarak bahsettiğim şeyi rahatça anlarsınız.

Team Deathmatch modunda kullandığınız karakter, takıma nasıl bir faydanızın olacağını da gösteriyor aslında. Örneğin, eğer Crash alırsanız takımınıza mermi, can ve güçlendirme yardımları sunabiliyorsunuz. Sevmiş olduğumu söylediğim Prophet ile, düşmanlarınızı sersemletebiliyorsunuz. Bu şekilde, her karakterin kendine has bir faydası oluyor takıma. Bu durumda, takımınız ile taktikler kurabilir ve ona göre hareket ederek düşmanı rahatça devirebilirsiniz. Benim bu modda beğenmediğim şey, eşleştirme sistemi oldu. Daha ilk maçımda karşıma 47 seviye bir düşmanın gelmesi, benim için büyük bir olumsuzluk oldu.

Call of Duty Black Ops 4 inceleme

The Heist modu da ne?

Call of Duty Black Ops 4 ile bizleri karşılayan bir yeni mod da The Heist olmuş. Gerçekten çok beğenmiş olduğumu söylemeyeceğim çünkü zaten sunduğu özellikleri kat kat daha iyi yapan bir seri mevcut. Call of Duty Black Ops 4'un The Heist modu resmen Counter-Strike olmuş. Standart Counter-Strike ne gibi özellikler sunuyorsa, The Heist de onu sunuyor. Düşmanlarınızı öldürdükçe para kazanmanız, kazandığınız paraları kullanmanız, öldükten sonra bir sonraki turu beklemeni vesaire.

Tabii, Call of Duty Black Ops 4 ile gelen The Heist modunun %100 oranla Counter-Strike olmuş olduğunu söylersem de yanlış söylemiş olurum. Counter-Strike içerisinde rehine kaçırıyorken, Call of Duty Black Ops 4 oynarken haritanın ortasındaki para dolu çantayı kurtarmaya çalışıyoruz. Tabii, baktınız olmuyor, düşmanlarınızın hepsini öldürmeyi de tercih edebilirsiniz. Tamamen sizin ve takımınızın taktik seçimine bağlı olarak bu konuda değişikliklere gidilebilir.

Call of Duty Black Ops 4 inceleme

Call of Duty Black Ops 4'un bizlere sunduğu diğer modlar ne?

Elbette koskoca Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazısı içerisinde sadece bu modlardan bahsedip kaçmayacağım. Oynamak için fazlasıyla can attığım Zombie modu da bulunuyor oyun içerisinde. Açıkçasını sorarsanız, botlarla oynamak daha avantajlı oluyor bu modu. Çünkü, oyundaki labirentlerle dolu haritalarda kafa yormamız gerekiyor. Fakat botlar zaten gerekli şeyleri biliyor. Bize de tadını çıkarmak düşüyor. Arkadaşlarınızla da oynayabilirsiniz ama arkadaşlarınızdan bir tanesinin gözü sürekli olarak Vikipedi'de olması gerekiyor ne yazık ki.

Vuruş hissinin tadını çıkardığınız mod olarak da belirtebilirim Zombie modunu. O alışageldiğimiz Call of Duty tecrübesini bu modda doya doya yaşadım. Oynarken zil çalmak, ip kesmek gibi eylemlerde de bulunuyorsunuz. Bunların ne işe yaradığını da deneyip görmenizi tavsiye edeceğim. Tabii, daha iyi silahlar elde ederek ölmemiş ölülere karşı bir şansınız olsun istiyorsanız, silahlarınızı bir geçit aracılığıyla geliştirmeniz gerekiyor.

Zombies modunda dikkatimi çeken üzücü şey ise, farklı temadaki bölümlerde bile aynı silahlar ile karşılaşıyor olmamız oldu. Yani, farklı zamanlarda aynı silahları görmek gerçekten çok ilginç bir deneyim oldu. Bir yandan da üzücüydü. Sonuçta, bölüm değişmiş, zaman değişmişken en azından bölüme veya zamana uygun bir silahla karşılaşmak istiyor insan fakat her yerde havada lazerler uçuşabiliyor.

Call of Duty Black Ops 4 inceleme

Call of Duty Black Ops 4 Blackout modu ne sunuyor?

Geldik, Call of Duty Black Ops 4'un en çok dikkat çeken moduna. Bildiğiniz Battle Royale. Fakat, öyle normal bir şirket tarafından geliştirilmiş bir Battle Royale tecrübesi değil bu. Bildiğiniz AAA kalitede bir Battle Royale tecrübesi. Peki, genel anlamda bir farkı var mı dersiniz? Tabii ki hayır. Oyunun temeli yine bildiğiniz Battle Royale oyunları ile aynı. Zaten Leadergamer üzerinde de Call of Duty Black Ops 4 Blackout modu için rehberler çıkarıyoruz olabildiğince detaylı olarak. Yeni başlayan oyunculara ve merak edenlere yardımcı olacaktır.

Ben, bugüne kadar herhangi bir Battle Royale türü oyunu tecrübe etmiş biri değilim. Bunu en baştan belirtmemde fayda var. Bu yüzden, ilk deneyimim oldu. Fakat şikayetlere ve internet üzerindeki yorumlara bakacak olursam, özellikle PUBG ile bir hayli optimizasyon sıkıntısı çekilmiş. Call of Duty Black Ops 4'un sunduğu Battle Royale tecrübesinin böyle sıkıntılar içerdiğini söylersem yalan olur.

Call of Duty Black Ops 4 Blackout modunda dikkatimi çeken şeylerden biri de harita oldu. Serinin sevilen haritaları toplanmış, bir araya getirilmiş resmen. Doğal olarak her harita yok elbette fakat Nuketown gibi sevebileceğiniz haritaları görebilirsiniz. Bazı bölgelerin zombiler tarafından korunuyor olması, sınırlı süreli kullanılabilir eşya gibi sunulmuş olan yetenekler gibi özellikler, diğer Battle Royale türü oyunlar ile arasındaki çizgiyi belirlemiş. Açıkçasını sorarsanız, görsel anlamda da fazlasıyla tatmin edici bulduğumu belirtebilirim.

Call of Duty Black Ops 4 inceleme

Call of Duty Black Ops 4 grafikler ve optimizasyon ne alemde?

Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazısında, oyunun görsel anlamda ne sunduğundan da bahsetmek gerek tabii. Animasyon ve görsellik açısından gerçekten kalbimi kazandığını belirtebilirim. Şöyle bir düşündüğümde ve notlarıma baktığımda herhangi bir animasyon hatası görmediğimin de altını çizebilirim. Performans açısından Call of Duty Black Ops 4 Blackout modu biraz sizleri üzebilir fakat diğer modlarda performansın neredeyse uçuyor. Zaten Call of Duty serisinin oyunlarını oynarken hep optimizasyon açısından beğendim. Hemen aşağıda sistem gereksinimlerini paylaştım. Sisteminizin kaldırıp kaldıramayacağını bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Call of Duty Black Ops 4 PC önerilen sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 Bit
 • İşlemci: Intel Core i7 4770k veya AMD dengi
 • Bellek: 12GB RAM
 • Depolama: 25GB boş alan
 • Video: Nvidia GeForce GTX 970 / GTX 1060 6GB veya AMD Radeon R9 390 / AMD RX 580
 • DirectX: Sürüm 11.0 uyumlu video kartı veya dengi
 • : Genişbant İnternet bağlantısı
 • Ses Kartı: DirectX Uyumlu

Call of Duty Black Ops 4 PC minimum sistem gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-Bit veya daha yenisi
 • İşlemci: Intel Core i5 2500k veya AMD dengi
 • Bellek: 8GB RAM
 • Depolama: 25GB boş alan
 • Video: Nvidia GeForce GTX 660 2 GB / GTX 1050 2GB veya AMD Radeon HD 7850
 • DirectX: Sürüm 11.0 uyumlu video kartı veya dengi
 • : Genişbant İnternet bağlantısı
 • Ses Kartı: DirectX Uyumlu

Call of Duty Black Ops 4 inceleme

Call of Duty Black Ops 4 inceleme sonucu nedir?

Oyunu, Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazısının bu aşamasına kadar bir hayli övdüğümü düşünüyorum açıkçası. Her ne kadar hikaye modu olmasa da, çok oyuncu modu ile başarılı olmuş diyebilirim. Fakat, Call of Duty  WWII gibi bir yapıma bakınca, beni hikaye modunun eksikliği ile bir hayli hayal kırıklığına uğratıyor. Açıkçası, hikaye modunu oynamayı seven bir oyuncuyum ve bundan sonra Call of Duty Black Ops 4'a girip girip oynar mıyım derseniz, çok nadir diyebilirim. Fallout 4, Call of Duty WWII, Assassin's Creed Odyssey gibi yapımlar varken, Call of Duty  Black Ops 4'un yüzüne çok da bakacağımı sanmıyorum. Tabii, eğer arkadaş grubu ile oynamaya karar verirsek, işte o zaman zevk nirvanaya çıkabilir.

Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazısının bizleri en çok ilgilendiren kısmına geldik şimdi de. Oyunun PC platformu için olan fiyat etiketinde 60 Euro yazıyor. Bu da, günümüz kuru ile 385 TL civarı yapıyor an itibari ile. Oyunun PS4 ve Xbox One sürümlerinde ise 470 TL'lik fiyat etiketleri ile karşılaşıyorum. Tabii, eğer olur da daha yüksek bir paket alayım derseniz, Digital Deluxe indirimsiz fiyatı 100 Euro, Digital Deluxe Enhanced sürümü için de 130 Euro ödemeniz gerekecek.

Genel itibari ile baktığımızda, oyunun çok çok muhteşem olduğunu söyleyemeyeceğim. Fakat sunmuş olduğu Battle Royale, Team Deathmatch, The Heist ve Zombie modlarının fazlasıyla sardığını belirtebilirim. En sevdiğimden başlayıp sıralamaya kalkarsam eğer modları başta Zombie modu gelir. Ardından Team Deathmatch, The Heist ve Battle Royale diyerek listemi tamamlayabilirim. Battle Royale türü hayranları için Call of Duty Black Ops 4 Blackout modunun kesinlikle tepeye yerleşeceğinin altını çizmemde de fayda var. Son bir tavsiye ile de Call of Duty Black Ops 4 inceleme yazımı sonlandırayım. Eğer olmazsa olmaz dediğiniz bir yapım ise, kaçırmamanızı tavsiye ederim. Fakat zamanınız varsa, indirimleri de bekleyebilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.