Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

Black Desert Online İnceleme (Kapalı Beta)

Black Desert Online İnceleme (Kapalı Beta)

Black Desert Online kapalı beta aşaması hakkındaki yorumlarımızı, bu yazımızda belirttik.

Ciddi anlamda uzun süredir beklediğimiz Black Desert Online, geçtiğimiz haftalarda bizlere kapılarını açtı. Tabii, tam bir çıkış yapmadı, sadece Kapalı Beta aşamasını görebildik. Bir nevi deneme sürüm gibi bir şey oldu yani bu bizler için, fakat bu haline rağmen, bayağı bir zamanımızı aldı. Ben de, bizlere güzel bir fragman kıvamında bir şeyler sunmuş olan Black Desert Online‘ın, Kapalı Beta aşaması ile ilgili fikirlerimi bu yazıya aktaracağım. Oyunun bu hali için herhangi bir puan vermeyeceğim, çünkü bu sadece bir Kapalı Beta aşamasıydı. Hoş, bu haliyle bile bayağı bir beğenimi kazanmayı başardı ve beni OBT ile tam çıkışı konusunda sabırsızlanmaya itti. Neyse, ben lafı uzatmadan incelememe başlayayım.

Black Desert Online

Black Desert Online hakkında merak ettiğiniz her şey burada.

Öncelikle, zaten oynanış hakkında uzun uzun bilgiler vermiştik daha önce. Eğer oyun hakkındaki rehberlerimize henüz göz gezdirmediyseniz, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz sayfadan, oyunun oynanışı hakkındaki detaylara ulaşabilirsiniz. Rehber sayfamız, her ne kadar henüz erken bir aşamada bulunuyor olsa da, her geçen gün daha da büyütüyor ve daha da detaylı bilgiler veriyoruz. Eğer temel oynanış hakkında bilgi sahip olmak isterseniz, bağlantısını paylaşmış olduğum sayfamızdan, “Oyun hakkındaki temel bilgilere göz atmak için tıklayınız!” yazısına tıklayabilirsiniz. Bahsini ettiğim sayfada, “Black Desert Online nedir?” sorusunun cevabını verdik.

Eğer, “Black Desert Online nedir?” yazımıza ve diğer yazılarımıza da göz gezdirdiyseniz, rahat rahat Kapalı Beta tecrübelerimi ve düşüncelerimi paylaşabilirim. En baştan belirtmem gerekli ki, oyunu ciddi anlamda çok beğendim ve kesinlikle beni gerçekten sabırsızlandıracak kadar da varmış. Öncelikle, Kapalı Beta’da neler olduğundan bahsedeyim. Black Desert Online‘ın Kapalı Beta aşamasında, ne yazık ki sadece 30 seviyeyi görebildik. 8 Kasım 2017 ile 12 Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleşen Kapalı Beta aşaması boyunca, oyunun sadece bir zerresini görebildik.

Kapalı Beta aşaması ile muhtemelen sunucular için stres testi yapıldı ve biraz da reklamı olmuş oldu. Herhangi bir oyunun ücretsiz deneme sürümünün herkes tarafından denenmesi, her ne kadar kötü bir şey değilse, Black Desert Online‘ın da onca kişi tarafından denenmiş olması kötü bir şey değil. Rehber yazılarımızda da görmüş olduğunuz üzere, Black Desert Online bizlere ciddi anlamda aşırı ayrıntılı bir oynanış sunuyor. Böylesine kapsamlı ve geniş bir çapı bulunan dünyada, oyunun en temel mekaniklerinden ticaret ve savaş olaylarının tadını sonuna kadar çıkarmayı elbette isterim. Bu sebeple de, böylesi yöntemlerle reklam yapılmış olması, pek de negatif bir şey değil benim gözümde. Eminim ki, bir sürü oyuncu, bu deneme sürümü kıvamındaki Kapalı Beta aşaması sayesinde, oyuna bir an önce sahip olma isteğiyle yanıp tutuşmuştur.

Black Desert Online

Black Desert Online ile bizlere sunulan birbirinden kullanışlı ve değişik sınıflar bulunuyor.

Black Desert Online‘ın Kapalı Beta aşamasında, bizleri ilk önce 4 temel sınıf olan Okçu, Savaşçı, Sahire ve Vahşi karşıladı. Bir süre sonra da, bizleri Büyücü ve Cadı sınıfları karşıladı. Oyunun diğer sürümlerinde, bizlere sunulmuş olan sınıfların dışında, 7 adet daha sınıf bulunuyor. Kara Şövalye, Kadın Ninja, Ninja, Maehwa, Musa, Terbiyeci ve Valkyrie sınıfları, henüz bize sunulmuş değil. Bizler için henüz sunulmamış olmasının sebebi hakkında bir fikrim yok, fakat benim açımdan, ciddi anlamda bir eksiklik olmuş bu konuda. Yani, elbette Black Desert Online ekibi elinden gelen bütün gücü ile oyunda bizlere daha fazla içerik sunmak için uğraşıyor, fakat en azından biraz daha fazla sınıf görseydik, olmaz mıydı? Açıkçasını soracak olursanız, benim tercihim Tamer sınıfı, yani muhtemelen Türkçe sürümde Terbiyeci sınıfı olurdu. CBT aşamasında göremedim bu sınıfları, ama gözlerim OBT‘yi gözlüyor.

Black Desert Online oyununun Kapalı Beta aşamasında hatalar ve can sıkıcı durumlar yok muydu? Çok aşırı olmasa da, vardı. Oyunun ekibi, oyun için cidden uğraşıyor ama, bunu söyleyebilirim. Çünkü, en başta 29 seviye olarak ayarlanmış olan seviye sınırı, daha sonradan düzeltildi. Bu, oyunun arkasındaki ekibin de bizler gibi insan olduklarını, illa onların da hataları olabileceğinin, fakat ellerinden geldiğince hızlı bir şekilde çözüm getirmeye çalışacaklarının bir göstergesi oldu benim için. Yine bu sebeple de, oyunun tam ve OBT sürümlerinde, geliştirici ekip tarafından gayet ilgiyle karşılanacağımızı düşünüyorum.

Yetkililerin pek de elinde olmayan bir başka sorun da, oyunun global konuşma penceresinin gereksiz muhabbetlerle dolu olmasıydı, bana soracak olursanız. Ticareti en temel özelliklerinden biri olan barındıran Black Desert Online gibi bir yapımda, global konuşma penceresinin, oyunla alakalı şeylerden ziyade, tamamen saçma sapan konuşmalarla dolup taşması, kesinlikle canımı sıktı diyebilirim. Bir ara ırkçılık gözüme çarptı, daha sonrasında oyunun yetkilileri tarafından bazı şeyler söylendi tabii bu konu hakkında, ama topluluk olarak bizim bunu yapmamamız gerekiyordu.

Black Desert Online

Oyuncu topluluğu ile ilgili birtakım problemler söz konusu.

Yine, Black Desert Online oynarken global konuşma penceresinde canımı sıkan olaylardan biri, kendine sevgili arayan arkadaşlar oldu. Bu insanlar ya şaka olmalı ya da çoluk çocuk, zira başka açıklaması yok. Aslına bakarsanız, konuşma penceresi konusundaki şikayetlerimin neredeyse tamamı, tamamen toplulukla alakalı. Kendimize biraz olsun çeki düzen vermemiz gerektiği ve siyasi, dini ya da oyun ile alakası olmayan bütün terimlerle alakalı konuları dışarıda bırakmamız gerektiği düşüncesine kapıldım. Geliştirici ekibin halledebileceği konudaki şikayetim ise, gereksiz ve düzensiz konuşma filtresiydi. Leadergamer ekibi olarak oyunu test etmeye girdik ve konuşmalarımız esnasında, bazı yerlerde, cidden gereksiz filtrelerle karşı karşıya kaldık.

Benim yaşadığım sorunlardan bir başkası da, bazı gecikme sorunlarıydı. Fakat, bunun bir problem olduğunu iddia etmiyorum. Sonuçta, Black Desert Online‘ın Kapalı Beta aşamasına sürüsüyle oyuncu katıldı. Eh, oynanış açısından ciddi anlamda kaliteli ve saran bir yapım olunca da, insanlar ister istemez yüklendi. Bu da, sunucularda gecikmelere yol açtı tabii. Oyun içerisinde, insanların sürekli olarak optimizasyondan şikayetçi olduğuna rastlamıştım. Bu konuya da bir şeyler eklememde fayda var.

Optimizasyon açısından, oyunda cidden hiçbir problem yoktu. Black Desert Online, bizlere görsellik açısından muhteşem sahneler sunan bir yapım ve bu güzel görselliği, ne yazık ki her sistem en yüksek ayarlarda kaldırmıyor. Ben, NVIDIA GeForce GTX 860m ekran kartına, 16 GB RAM‘e ve Intel i7 4710MQ işlemciye sahip bilgisayarımla, bayağı yüksek ayarlarda çatır çatır oynamayı başardım ve hiçbir sorunla da karşılaşmadım. Sadece şehre girdiğim zaman FPS değerlerimde düşüklük gördüm, ki bu gerçekten normal bir durum. Zira, Black Desert Online oyuncuları tarafından karşılaştırması yapılan Metin2‘de de, bu tarz sorunlar mevcuttu. Onca oyuncuyu makine bir anda kaldırmıyor ne yazık ki.

Black Desert Online

Black Desert Online, Türkçe mi?

Her ne kadar Black Desert Online içerisindeki metinlerin Türkçe olduğu dikkatimi çekmiş ve hoşuma gitmiş olsa da, yazım konusunda bazı hatalar da gözüme çarptı. Eh, bu da bir problem sayılmaz tabii, fakat yine de belirtmekte fayda var. Black Desert Online‘ın tam çıkışında bizlere Türkçe dublaj da sunulacağı konusunda bazı bilgiler görmüştüm oyun içerisinde, fakat bunun gerçekten olup olmayacağı hakkında bir bilgi sahibi değilim. Fakat, eğer bir mucize olur da, oyun içerisindeki seslendirmeler de Türkçe dublajlı olarak karşımıza çıkarsa, o zaman bu geliştirici ekibinin ellerinden, bütün saygımı önlerine dökerek öperim. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki oyuncular için müthiş bir kıyak olacaktır, böylesi bir özellik.

Sonuç olarak ne düşündüğümü sorarsanız, Black Desert Online‘ın tam çıkışı için fazlasıyla heyecanlı olduğumu belirtebilirim. Uzun uzun bir sürü yazı ile anlattığımız içerikleri, biz oyunculara sunan bir yapım, 50 TL gibi çok uygun bir fiyata bizlere sunuluyor. Tabii, başka paketler de var, bir sürü bonuslarla birlikte, fakat onları almak size kalmış. Rehber sayfamızda, bu paketlere dair bilgiler de bulabilirsiniz.

Eğer Black Desert Online‘ı denemek için bahane arıyorsanız, hiç düşünmeyin, zira Kapalı Beta‘sıyla bile ciddi anlamda ne kadar güzel bir iş başarmış olduklarını gösterdiler. Ufak tefek problemler var, fakat bunlar da oyunla alakalı değil zaten, direkt toplulukla alakalı. Eğer aklınızda Black Desert Online alıp oynamak yoksa, yine de alın ve oynayın. Özellikle arkadaş grubunuz varsa, çok fazla eğlenebileceğinizi ve güzel zaman geçirebileceğinizi belirtebilirim.

Black Desert Online

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın