Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 06.12.2023

Avatar'ın yeni oyunu da en sonunda oyuncularla buluşuyor. Ubisoft ekibi sağ olsun, bize de incelemesini yapmamız için bir kod gönderdi. Oyunu son birkaç gündür oynuyorum fakat ilk gün biraz canımı sıktı. Avatar Frontiers of Pandora incelemesi detaylarında bunlardan olabildiğince bahsedeceğim tabii. Standart olarak, oyunun özelliklerinden bahsedip, en son da fikrimi belirteceğim. Buna, alışmış olduğumuz fikrindeyim. Lafı boş yere uzatmadan, bir an önce detaylara geçelim istiyorum.

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi

Avatar Frontiers of Pandora hikayesi bize ne anlatıyor?

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi detaylarına geçeceğim elbette. Fakat, önce oyunun hikayesinden bir bahsedeyim. Oyunun hikayesi, Pandora’nın Batı Sınırı adı verilen daha önce görülmemiş bir bölgesinde geçiyor. Kaynak Geliştirme İdaresi (RDA - Resources Development Administration) tarafından yetim bırakılan ve bir asker olarak yetiştirilen bir Na’vi karakterini kontrol ediyoruz. RDA’nın Batı Sınırı’nın doğal kaynaklarını sömürmeye çalıştığı bir zamanda, kendimizi uyku halinde buluyor ve on beş yıl sonra terk edilmiş bir tesiste uyanıyoruz. Kökenlerini keşfetmek ve yerel Na’vi kabilelerini RDA’ya karşı savaşmaya örgütlemek için bir yolculuğa çıkıyoruz.

Oyunun hikayesi, filmlerle kısmen bağlantılı olmakla birlikte, bağımsız bir şekilde anlatılıyor. Oyun, Avatar evrenini yeni yollarla genişletiyor ve yaklaşmakta olan devam filmleriyle de bazı ögeleri paylaşıyor. Oyunun türü, aksiyon-macera olarak tanımlanabilir. Bu tür, oyuncuların fiziksel zorluklar, bulmacalar, keşif, savaş ve hikaye gibi çeşitli unsurlarla karşılaştığı oyunları kapsar. Ayrıca, geniş bir açık dünyasının olduğunun da altını çizmeliyim. Bir de, birinci şahıs perspektifinden oyunu tecrübe ettiğimiz belirteyim. Na’vi karakterlerini farklı vücut tipleri, sesler ve vücut boyaları ile özelleştirebiliyoruz. Eğer sonradan değiştirmek isterseniz, oyunda değiştirebileceğiniz yerler de mevcut. Oyun ayrıca 2 kişilik kooperatif çok oyunculu modu da destekliyor. Hikaye ve oyunun türü özetle bu şekilde. Şimdi bir de Avatar Frontiers of Pandora incelemesi detaylarında, kontrollerden bahsetmek istiyorum.

Kontroller
Kontroller

Avatar Frontiers of Pandora kontrolleri nasıl?

Oyunu PC platformunda oynadığım için PC kontrollerinden bahsedebilirim. W, A, S, D tuşları ile yürüyebilir, koşabilir veya sürünebilirsiniz. Boşluk tuşu ile zıplayabilir, CTRL tuşu ile eğilebilirsiniz. Fare ile kamerayı kontrol edebilir, sol tık ile saldırabilir, sağ tık ile nişan alabilirsiniz. C tuşu ile silahınızın mühimmatını değiştirebilir, R tuşu ile şarjör değiştirebilirsiniz.

F tuşu ile özel etkileşimler yapabilir, X tuşu ile duyularınızı kullanabilir, 5 tuşu ile SID’i elinize alabilir, H tuşu ile İkran’ı çağırabilirsiniz. G tuşu ile de, elinizdeki özel eşyaları (bomba gibi) kullanabilirsiniz. 1, 2, 3, 4 tuşları ile farklı silahlar seçebilirsiniz. ESC tuşu ile oyun menüsüne erişebilir, ayarlarınızı değiştirebilir, oyunu kaydedebilir veya yükleyebilirsiniz. Bir de, TAB ile harita, avcının rehberi, görevler, karakterler, yetenekler ve günlüğe erişebilirsiniz.

Karakter menüsü
Karakter menüsü

Avatar Frontiers of Pandora harita ve Hunter's Guide menüleri

Oyunu gerçekten kapsamlı bir şekilde anlatmak için her türlü detaydan bahsetmeye çalışıyorum. Az önce Avatar Frontiers of Pandora incelemesi detaylarında TAB tuşu ile açtığımız menülerden bahsettim. Şimdi, onları biraz detaylandırayım. Önce harita ile başlayalım. Harita, Pandora’nın Batı Sınırı’nın geniş ve çeşitli bölgelerini gösteren bir menü. Burada, keşfettiğiniz yerler açılır. Ayrıca, yeni yerler keşfettikçe daha fazla detay ortaya çıkar. Harita, oyuncu için ilgi çekici yerleri, görevleri, hedefleri, kaynakları, hayvanları, bitkileri, araçları, kamp yerlerini, hava durumunu, zamanı ve daha fazlasını gösterir. Dahası, ihtiyaçlarınıza göre filtrelenip özelleştirebilirsiniz.

Harita, hızlı seyahat etmenize de yardımcı olur. Harita üzerindeki noktalara tıklayarak, o noktaya ulaşmak için en iyi rotayı görebilirsiniz. Yani, ister işaretleyip gidebilirsiniz, isterseniz de hızlı seyahat ile ulaşabilirsiniz. Harita, dünyayla etkileşim kurmanıza da olanak tanır. Harita üzerindeki görevlere veya hedeflere tıklayarak, görev günlüğünden detayları görebilirsiniz.

Şimdi, bir de Hunter's Guide'dan bahsedelim. Hunter’s Guide, Pandora’nın flora ve faunası hakkında önemli bilgiler içeren bir menüdür. Tür, malzeme (el sanatları ve yemek için) ve bölgeye göre sınıflandırılmıştır. Ayrıca, aradığınız belirli flora veya faunayı bulmak için harita ile birlikte kullanabilirsiniz. HUD’a sabitlemek için Pin to HUD seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu, sabitlenen öğenin dünyada daha belirgin görünmesini sağlar. Hunter’s Guide, hayvanların zayıf noktalarını da gösterir. Zayıf noktalara vurmak, normal vuruşlardan çok daha etkilidir. Dahası, avlanırken temiz bir öldürme yapmak için genellikle gereklidir. Hunter’s Guide, hayvanların genç, yetişkin ve olgun versiyonlarını da gösterir. Yetişkin ve olgunlar daha zor bulunur, ancak daha iyi malzemeler verir. Oyunda en çok kullanacağınız 2 menü tam olarak bu ikisi.

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi

Avatar Frontiers of Pandora'daki diğer menüler

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi detaylarına, diğer menülerle devam edelim. Görevler menüsünde, tahmin edebileceğiniz üzere görevler yer alıyor. Oyun içerisinde keşfettiğiniz veya otomatik olarak elde ettiğiniz görevleri burada bulmanız mümkün. Görevlerde, görevin zorluğu, kısa bir bilgi, harita üzerinde işaretleme, aktif hale getirme gibi şeyler bulmanız mümkün. Karakter menüsü ise, tam olarak karakterinizin teçhizatını kontrol ettiğiniz yer. Sol tarafta baş, göğüs, kol, bacak ve ayak için zırh seçenekleri yer alıyor. Sağ tarafta ise, çeşitli silahlarınızı bulmanız mümkün. Bir de, bütün bu ekipmanlarınızı modlama şansınız olduğunu da belirteyim. Bu sayede, ekipmanlarınızın daha etkili olmasını sağlıyorsunuz.

Yetenekler menüsünde, sizi oyun içerisinde güçlendiren yetenekler yer alıyor. Bu ekranın tam ortasında, elinizde olan yetenek puanlarınız yer alıyor. Görev yaparak, birtakım etkinlikler tamamlayarak vesaire yetenek puanı elde etmeniz mümkün. Bazen puanları biriktirmek isteyebilirsiniz çünkü bazı yetenekler birden fazla puan istiyor. Günlük kısmında ise, oyun içerisinde elde ettiğiniz her türlü bilgiyi bulmanız mümkün. Hikayeye dair unuttuğunuz şeyler olursa, buradan kontrol edebilirsiniz. Ses kayıtları, notlar, öğretici, dünya bilgisi, karakterler ve çok daha fazlası hakkında rahatça bilgi bulabilirsiniz.

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi

Avatar Frontiers of Pandora oynanış olarak neler sunuyor?

Evet, sıra geldi oynanışa. Zira, Avatar Frontiers of Pandora incelemesi detaylarına bu kadar girmişken, oynanışı es geçmek olmaz. Sağlık, enerji ve yemek, oyunda önemli bir yere sahip. Standart olarak düşmanlardan hasar aldığınızda, düştüğünüzde, tuzaklarda ve benzeri durumlarda sağlığınız düşüyor. Düşen sağlığınız, kendi kendine de iyileşiyor fakat Z tuşuna basarak, elinizde gerekli eşya varsa iyileştirmeniz de mümkün. Bir gözünüzün de kesinlikle enerjinizde olması gerekiyor. Zira, enerjiniz biterse, sağlığınızı da yenileme şansınız kalmıyor. Bunu da, çiğ veya pişmiş yiyeceklerle doldurmanız mümkün. Yemek yapmak için, açık dünyada elde edeceğiniz malzemeleri kullanabilirsiniz.

Oyun içerisinde, doğayı da onarmamız gerekiyor. Çünkü RDA, Pandora'nın güzelliğinin içinden geçiyor. RDA tesislerine sızarak veya baskın yaparak, tesisten tesise az çok değişen görevler yaparak tesisleri kapatmanız gerekiyor. Bu aşamada, genelde hack özelliğini de kullanıyoruz. Hacklemek için elinizde SID var. Hacklerken bir halkayı, başka bir halkaya sığdırıyorsunuz. Ardından, küçük bir bulmaca açılıyor. Kontrol ettiğiniz noktayı, çizgilerde ilerleterek, doğru noktaya ulaştırmanız gerekiyor. Bunu da W, A, S ve D tuşları ile yapıyorsunuz. Hackledikten ve o tesisin diğer gereksinimlerini tamamladıktan sonra, o tesis kapanıyor. Doğa, kendisini hemen onarıyor. Tabii, tesisteki düşmanları da aklınızda bulundurmanız şart. Bir de, SID ile birtakım kasaları açabiliyorsunuz. Bunların da içlerinden eşyalar düşüyor.

Oyunda seviye sistemi yok. Bunun yerine, savaş gücünüz var. Ekipmanlarınıza ve bazı yeteneklerinize bağlı olarak gelişiyor. Bu yüzden, ekipmanlarınızı en uygun fırsatlarda yükseltmenizde büyük fayda olacaktır. Savaş gücünüzden yüksek bir yere baskın yaparsanız, çok da sağ kalamayabilirsiniz.

Yetenekler sayfasında Survivor, Warrior, Hunter, Rider ve Maker başlıkları altında yetenekleriniz mevcut. Bu yetenekleri, oyunda edindiğiniz yetenek puanları ile geliştirerek çok daha güçlenebilirsiniz. Bazı yetenekler 2, bazı yetenekler 3 yetenek puanı gerektiriyor. Bir de, bir yetenek başlığındaki tüm yetenekleri açtığınızda Apex yeteneği açma şansınız oluyor. Size bir görev geliyor ve bu görev bitince, cidden efsane yetenekler açılıyor. Bu yüzden, bir yetenek ağacına odaklanmanız daha mantıklı olacaktır.

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi

Karakter özelleştirme konusunda neler var?

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi detaylarının önceki kısımlarında, karakter sayfasından bahsetmiştim. Burada, zırh ve silahlarınız vardı demiştim. Bunları özelleştirirken, aynı zamanda modlar da kullanma şansınız var. Hikayede ilerledikçe ve yeni yerler keşfettikçe, yeni tarifler elde edersiniz. Tabii, yeni ve daha güçlü malzemeler de bulursunuz. Bunlarla, elinizdekilerden daha iyi eşyalar ve modlar yaparak, savaş gücünüzü yükseltmeniz gerekiyor. Bu sayede, zor görevlere de geçebiliyorsunuz. Hikayede ilerlemek için karakterinizi güçlendirmeniz şart.

Oyunun açık dünyası gerçekten çok geniş. Yani, %100 dolu ve sürekli olarak keşfe uygun olduğunu söylemem çok mümkün değil. Fakat, kesinlikle en azından bir kere geçmek isteyeceğiniz yerlerle dolu. Çünkü, hem etkinliğe denk gelme şansınız var hem de çok efsane manzaralar oluyor. Malzeme toplamak için de zaten kesinlikle gezinmeniz şart. Gezme konusunda size en iyi yardımcı olacak şey, ikran. İkran sayesinde bir yerden bir yere uçarak gidebiliyorsunuz. Oyunun biraz daha ilerleyen aşamalarında açılıyor olsa da, neyse ki çok geç kalmıyor. Ayrıca, havada savaşmanıza da olanak tanıyor.

Bir de, gezinti konusunda direhorse var. İkranınızla gezemediğiniz yerlere geldiğinizde, direhorse ile ilerlemeniz gerekiyor. Fakat, onlarla kalıcı bağlar kuramıyorsunuz, bunu da aklınızda tutmanızda fayda var. Bir başka önemli konu da avlanma. Oyundaki farklı türlerin farklı davranış kalıpları var. Bazıları saldırgan, bazıları korkak, bazıları da sadece tehdit altındayken saldırıyor. Ayrıca, RDA’nın acımasız deneylerinin sonucu olan vahşi yaratıklarla da açık dünyada karşılaşabilirsiniz. Avlanma, değerli malzemeler ve pişirme malzemeleri elde etmenin bir yolu. Avlanmak istediğinizde, koku izlerini takip ederek hedeflerinizi bulabilirsiniz. Hayvanların genç, yetişkin ve olgun versiyonları var. Yetişkin ve olgunlar daha zor bulunuyor, ama daha iyi malzemeler veriyor. Merhametli ve temiz öldürmeler, en yüksek kalitede malzemeler elde etmenizi sağlıyor. RDA silahlarıyla avlanmak malzemeleri bozuyor. Unutmayın ki, Na’vi anlamsız öldürmeye inanmaz. Eğer gereksiz şiddete başvurursanız, Uyumsuzluk durumuna düşebilirsiniz, bu da duyularınızı kullanmanızı engeller.

Serbest Uçuş

Görsel olarak ne sunuyor?

Bir Avatar serisi ne kadar renkliyse, o kadar renkli bir dünyası var. Oyunu oynarken, gerçekten gözlerinizin kamaşacağına eminim. En azından, ben oynarken zaman zaman gözümü aldı. Hem renkli olması hem de renklerle dolu dolu olması, oyunda hem güzel sahnelere hem de göz yoran anlara sebep oluyor. Hangisi daha ağır basıyor diye sorarsanız, oyumu güzel sahnelerden yana kullanırım. Görsel açıdan cidden çok efsane olan yerler var. Zaten Avatar Frontiers of Pandora incelemesi içerisinde bol bol görsel var, kesinlikle kendiniz de görebilirsiniz.

Performans olarak ise, benim tavsiyem kesinlikle HDD'ye yüklememeniz. Zira, ben yükledim ve sonuç hiç hoş olmadı. Oyuna başlayamadım bir türlü. Rahat 10 dakika süren yükleme ekranı ile karşılaştım. Dahası, oyun açıldıktan sonra da, senaryo dahi ilerlemedi. Açılmayan kapılar mı dersiniz, kırılmayan havalandırmalar mı... Ben de, oyunu SSD'ye aldım. Bir anda her şey akıcı olmaya başladı. Normal şartlarda PC'de SSD yok ama sistem M2 SSD'de. Ben de sistemin olduğu SSD'ye attım oyunu. Oyun bir anda akmaya başladı. Ben de, bu sayede tadını çıkarabildim. Performans konusunda sorun yaşamadım ancak sizin aklınızda soru işaretleri varsa, işte sistem gereksinimleri:

Avatar Frontiers of Pandora sistem gereksinimleri (Minimum)

Bu gereksinimler, saniyede 30 kare hızında 1080p, Düşük grafik ön ayarı, AMD FSR 2 Kalite için ayarlanmış durumda.

 • İşletim sistemi: Windows 10, Windows 11 (64 bit sürümler)
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 3600 @ 3,6 GHz, Intel Core i7-8700K @ 3,70 GHz veya daha iyisi
 • RAM: 16 GB (çift kanal modunda çalışıyor)
 • Ekran kartı: AMD RX 5700 (8 GB), Intel Arc A750 (8 GB, ReBAR açık), NVIDIA GeForce GTX 1070 (8 GB) veya daha iyisi
 • Depolama: 90 GB kullanılabilir depolama alanı (SSD)
 • DirectX sürümü: DirectX 12

Avatar Frontiers of Pandora sistem gereksinimleri (Önerilen)

Bu gereksinimler, saniyede 60 kare hızında 1080p, Yüksek grafik ön ayarı, AMD FSR 2 Kalite için ayarlanmış durumda.

 • İşletim sistemi: Windows 10, Windows 11 (64 bit sürümler)
 • İşlemci: AMD Ryzen 5 5600X @ 3,7 GHz, Intel Core i5-11600K @ 3,9 GHz veya daha iyisi
 • RAM: 16 GB (çift kanal modunda çalışıyor)
 • Ekran kartı: AMD Radeon RX 6700 XT (12 GB), NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti (8 GB) veya daha iyisi
 • Depolama: 90 GB kullanılabilir depolama alanı (SSD)
 • DirectX sürümü: DirectX 12

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi

Avatar Frontiers of Pandora incelemesi sonucu nedir?

Her şeyin olduğu gibi, bunun da sonuna geldik. Oyundaki HDD'den SSD'ye oyun taşıma işleminden sonra, oyunda hiçbir problem yaşamadım. Fakat HDD'ye taşımadan önce, cidden oyundan soğuyup kapattım. Önce, sakinleşmem gerekiyordu. Sakinleştikten sonra da SSD'ye taşıyıp mis gibi oynadım. Oyun, görsel açıdan yer yer göz alabiliyor. Kendinizi kaybedebiliyorsunuz. Yani, bir anda, "E, ben neredeyim şimdi?" diye düşünürken bulmanız çok muhtemel. Fakat, daha sakin ve özellikle de yüksek yerlere geçtiğinizde, gerçekten gözünüzü alamayacağınız sahneler görüyorsunuz. Bu da, bütün o renk kalabalığını yok saymanızı sağlıyor.

Bir başka konu da, uçma mevzusu. İkranla uçmayı o kadar çok sevdim ki, yere inesim gelmiyor. Biraz yavaş geldi sadece, daha hızlanabilirdik bence ama bu haline de razıyım. Bir de, tesis basma özelliğine bayılıyorum. Gerçi, Far Cry serisinde de çok sevdim bu olayı. Ben, sanırım direkt mekan basmaya bayılıyorum. Emin olamadım şimdi...

Fiyatlandırma konusuna hiç girmek istemiyorum. O konu biraz karışık. Bu yüzden, fiyatı hiç hesaba katmadan değerlendirmek istiyorum. Ayrıca, fiyatları görmek isterseniz, resmi Ubisoft sayfasına bakabilirsiniz. Ben, bir şey demeyeceğim. Fiyatı hiç hesaba katmadığımda ise, Avatar hayranlarının muhtemelen seveceği bir oyun olduğunu söylemek mümkün. Sonuçta, bir Na'vi oluyorsunuz. Mis gibi, değil mi? Aynı zamanda aksiyon-macera ve açık dünya RPG oyunu arıyorsanız da denemeye değecek bir oyun olduğunu söyleyebilirim.

8
Avatar Frontiers of Pandora İnceleme Çok güzel

Oynarken keyif veren bazı noktaları ve efsane manzaraları ile güzel bir oyun olmayı başarıyor.

Leadergamer EDİTÖRÜN
SEÇİMİ
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.