Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 14.02.2019

Uzun bir süre sonra, yepyeni bir inceleme yazısı ile karşınızdayım. Far Cry New Dawn inceleme yazım içerisinde, sizlere Far Cry New Dawn içerisindeki tecrübelerimden bahsedecek ve oyunun sunduğu özellikleri anlatmaya çalışacağım. Ubisoft ekibi, Far Cry New Dawn inceleme yazısını sizlere ulaştırabilmemiz için, bir süre önce oyunu gönderdi. Ben de, Far Cry New Dawn inceleme yazısını sizinle paylaşma imkanımın olduğu ilk anda sizlere ulaştırmaktayım. Dilerseniz, lafı daha fazla uzatmadan Far Cry New Dawn inceleme yazımın detaylarına geçelim.

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn nasıl bir hikayeye sahip?

Far Cry New Dawn hikayesinden bahsederken çok fazla sürprizi kaçırmamaya çalışacağım. Daha önce paylaşmış olduğumuz haberlerimizi okuduysanız, Far Cry New Dawn'da bizleri kıyamet sonrası bir dünyanın beklediğini biliyorsunuzdur. Far Cry 5'tan aşina olduğumuz harita, şimdi kıyamet sonrası bir biçimde karşımıza çıkıyor. Bu dünyada, tahmin edebileceğiniz üzere insanlar yaşamakta zorlanıyor ve birtakım grupların yardıma ihtiyaçları oluyor. Tabii, yine bu evrenin olmazsa olmazı barbarlaşan gruplar da mevcut.

Far Cry New Dawn'da bizim canımızı en çok sıkan grup, Highwaymen'den de bahsetmek gerek. Sizlere bahsettiğim barbarlaşmış olan bu Highwaymen isimli grup, biz ekibimizle yardıma giderken treni patlatıyorlar ve mallara el koyuyorlar. Biz de, bir şekilde ellerinden kurtuluyoruz ve bu grubun estirdiği teröre karşı durmaya başlıyoruz. Bu esnada, yardım etmeye çalıştığımız grubun da yardımlarını alıyoruz elbette. Tabii, bir de bambaşka bir grup söz konusu oyun içerisinde. Far Cry 5'tan hatırlayabileceğiniz Joseph Seed'in bir grubu var. Kafalar güzel ama nasıl güzel, bir görseniz. Hoş, hikaye içerisinde bizim de bir ara kafamız güzelleşiyor ve birtakım yetenekler elde ediyoruz.

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn oynanış açısından ne sunuyor?

Açıkçasını soracak olursanız, Far Cry New Dawn içerisinde muhteşem yenilik olarak tanımlayabileceğim pek bir şey bulunmuyor. Fakat, gördüğüm kadarıyla yeni mekanikler denenmekte. Oyunda, hafiften bir RPG havaları esmekte. Rank sistemi getirilmiş. Oyundaki birçok şeyin Rank seviyeleri bulunmakta. Toplamda 4 Rank bulunmakta. Gri renk Rank 1, mavi renk Rank 2, mor renk Rank 3 ve sarı renk ile Elite olarak geçen Rank 4 şeyleri temsil etmekte.

Silahların, araçların, düşmanların, Outpost adındaki kampların Rank seviyeleri bulunuyor. Her seviye, daha da güçlü demek oluyor. Silahlarınız daha güçlüyse, daha fazla hasar vurabilirsiniz. Düşman daha güçlüyse, daha iyi hasar vurabilir ve daha zor ölür. Örneğin, Rank 2 bir silah ile Rank 1 düşmana tek atabilirsiniz. Ayrıca, oyunda para bulunmuyor. Bunun yerine, malzemeleri kullanıyorsunuz. Malzemeleri ise oyunun açık dünyasından topluyorsunuz. Düşmanları öldürerek, ara ara uçakla bırakılan destek kutularını ele geçirerek ve daha birçok yöntemle bu malzemeleri elde edebiliyorsunuz.

Malzeme toplamak, Far Cry New Dawn'ın kilit noktalarından bir tanesi. Ethanol toplayarak, ana merkezinizi geliştirebiliyorsunuz. Ethanol, en değerli malzeme olarak da gösterilebilir bu durumda. Ethanol toplamak öyle basit değil ne yazık ki. Uçaklarla gönderilen destek kutularında 37 civarı, yakıt araçlarında 75 civarı, Outpost ele geçirildiğinde zorluğa bağlı olarak 100'den başlayan miktarlarda elde edebiliyorsunuz. Peki, ne kadar mı ethanol lazım? Bayağı çok. Abartılı derecede çok.

Far Cry New Dawn inceleme

Ethanol ile neler yapılabiliyor?

Far Cry New Dawn içerisinde büyük bir öneme sahip olan ana merkezimiz, Prosperity içerisinde geliştirmeler yapabiliyoruz ethanol ile. Prosperity içerisinde geliştirilebilir 9 farklı alan bulunuyor. Bunlardan ilki, Prosperity'nin kendisi. Ana merkezimizin 3 adet seviyesi bulunuyor ve bu seviyeler sayesinde birtakım geliştirmeler açılabiliyor. Geri kalan 8 geliştirilebilir alanın ise 4 seviyesi bulunuyor. Bunlardan ilki, standart olarak 0 diye kabul edebiliriz. Çünkü, ilk seviyeyi yükselttiğinizde seviye 1 oluyor.

Workbench seviyesini yükselterek daha güçlü silahlar üretebiliyorsunuz kullanmak için. Infirmary seviyesini yükselterek ana canınızı %250'ye kadar yükseltebiliyorsunuz. Garage yükseltmeleri sayesinde daha iyi araçlar üretebiliyorsunuz. Training Camp yükseltmeleri sayesinde Guns For Hire karakterlerinin sağlık ve hasarını yükseltebiliyorsunuz. Explosive Lab geliştirmeleri sayesinde daha iyi patlatıcılar üretebiliyorsunuz. Expeditions geliştirmesi sayesinde hızlı seyahat özelliğini açıyorsunuz. Eğer son seviyeye ulaşırsanız, lokasyonlara hava desteği alabiliyorsunuz. Healing Garden geliştirmeleri, sağlık yenilemek için kullandığınız ilk yardım çantanızın yenilediği can miktarını yükseltebiliyorsunuz. Son olarak, Cartography yükseltmeleri ile haritalar satın alabiliyorsunuz. Bu haritalar da, size aşamalarına bağlı olarak malzeme ve av yerleri gösteriyor.

Prosperity'nin kendi seviyesini yükseltmek için ethanol kullanmıyorsunuz ne yazık ki. Bunun yerine, daha farklı yollar izlemeniz gerekmekte. Seviye yükseltebilmeniz için, öncelikle uzmanlar bulmanız gerekiyor harita üzerinde ve bu uzmanların görevlerini yaparak Prosperity'e getirmeniz gerekiyor. Bunun ardından ise, Prosperity içerisinde biraz önce saydığım alanlarda geliştirmeler yapmanız gerekiyor belli bir miktarda. Eğer bu şartları karşılarsanız, Prosperity seviyenizi yükseltebilirsiniz.

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn inceleme yazısına konu olacak şeyler bu kadar mı?

Far Cry New Dawn, elbette şimdiye kadar bahsettiğim şeylerden çok daha fazlasını sunmakta. Örneğin, harita konusu biraz kafa karıştırıcı. Far Cry 5 haritası üzerine kurulmuş olan Far Cry New Dawn haritası, daha küçük bir alanı bizlere sunuyor. Fakat, oyun içerisinde Expeditions adında bir özellik bulunuyor. Bu özellik sayesinde, haritanın dışındaki bölgelere de keşfe çıkabiliyoruz. Keşfe çıktığımız yerlerden ise malzeme toplayarak dönebiliyoruz. Zaten en iyi malzeme toplama yöntemi olarak da bunu gösterebilirim.

Malzeme toplama konusunda bir diğer verimli konu ise, hayvan avlamak. İhtiyacınız olan malzemeyi size kazandıracak olan hayvana giderek onu avlayabilir ve satarak malzeme elde edebilirsiniz. Oyundaki zanaatkarlık sistemi sayesinde, mermilerinize varana kadar kendiniz yapabiliyorsunuz. Bu da, malzemelerin önemini artırıyor. Treasure Hunt olayı Far Cry New Dawn içerisinde de bulunuyor. Fakat 10 tane bulunuyor ne yazık ki. Bu da toplamda 450 prestij parası demek oluyor. Bu bahsini etmekte olduğum prestij paraları, aynı zamanda gerçek parayla satılmakta. Bu prestij paraları sayesinde erkenden güzel görünümlü silahları ve eşyaları açabiliyorsunuz. 259 TL karşılığında 5000 prestij kredisi satın alabiliyorsunuz. Fakat kesinlikle gerçek para harcamanın gereksiz olduğunu düşünüyorum.

Treasure Hunt görevlerinin bize kazandırdığı bir başka şey de yetenek puanları. Yetenek puanları elde etmenin birkaç yöntemi var. Bunlardan ilki, prestij puanları ile satın almak. Bir diğeri, Treasure Hunt görevleri. Ana hikaye görevlerinden de yetenek puanı elde edebiliyorsunuz. Joseph Seed ile karşılaştığımız ilk görevi yapınca yüksek miktarda yetenek puanı veriyor. Ayrıca, insanları kurtararak da yetenek puanı elde edebiliyorsunuz. Fakat en önemlisi, Challenges başlığı altında bulunan görevler. Oyunda 30 adet yetenek bulunuyor. Hemen aşağıya sizler için listeliyorum yetenekleri ve ne işe yaradıklarını.

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn içerisindeki yetenekler ve ne işe yaradıkları:

 • Grapple - Yükseklere tırmanabileceğiniz bir kanca veriyor.
 • Repair Torch - Düşmanları yakabileceğiniz, araç tamir edebileceğiniz ve kasa açabileceğiniz alet veriyor.
 • Skydiver - Havada Shift ile kullanabileceğiniz Wingsuit verir.
 • Fishing Rod - Balık tutmak için olta verir.
 • Outdoor Enthusiast - Avlar sizden kolay kolay kaçmaz ve balıklar daha kolay yakalanır.
 • Tactical Binoculars - Düşmanları daha rahat işaretlemenizi sağlayan dürbün verir.
 • Hotwire - Highwaymen araçlarındaki tuzakları otomatik olarak iptal eder.
 • Mechanic - Makineli tüfeklerdeki aşırı ısınmayı önler. Araçtaysanız araç yavaş yavaş tamir olur.
 • Lock Picking - Kapı ve kasa kilitlerini açmanızı sağlar.
 • Saboteur - Araçları ve alarmları sabote etmenizi sağlar.
 • Covert - Çıkardığınız yürüme sesini azaltır ve çömelirken ilerleme hızınız yükselir.
 • Dexterity - Sabotaj, kilit açma gibi işlemleri hızlandırır.
 • Locked and Loaded - Nişan alırken şarjör değiştirmenizi sağlar. 
 • More Lung Capacity - Keskin nişancılık, su altına dalmak ve koşmak için kullandığınız nefes miktarınız yükselir.
 • More Fist Damage - Yumruk ve tekme hasarınız artar.
 • Advanced Takedowns - Rank 2 düşmanları hızlıca öldürebilmenizi sağlar.
 • Expert Takedowns - Rank 3 düşmanları hızlıca öldürebilmenizi sağlar.
 • Master Takedowns - Elite düşmanları hızlıca öldürebilmenizi sağlar.
 • Well-Armed - 3. bir silah taşımanızı sağlar.
 • Heavily Armed - 4. bir silah taşımanızı sağlar.
 • More Medkits - Taşıyabileceğiniz ilk yardım çantası miktarını yükseltir.
 • More Melee Weapons - Taşıyabileceğiniz yakın dövüş silahı miktarını yükseltir.
 • More Throwables - Taşıyabileceğiniz fırlatılabilir eşya miktarını yükseltir.
 • More Light Ammo - Taşıyabileceğiniz hafif mermi miktarını yükseltir.
 • More Heavy Ammo - Taşıyabileceğiniz ağır mermi miktarını yükseltir.
 • Leap of Faith - Havada 2. kez zıplama yeteneği kazandırır.
 • Ghost - C tuşuna basılı tutarak neredeyse görünmez hale gelebilirsiniz.
 • Wrath - Y tuşuna basılı tutarak geçici olarak güçlendirme kazanabilirsiniz.
 • Eden's Touch - Düşmanları Takedown özelliği ile öldürerek Eden's Gift ve sağlık yenilersiniz.
 • Eden's Gift - Eden's Gift yenileme hızını yükseltir.

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn hakkında söyleyebileceklerin bu kadar mı?

Yukarıda sizlere listelemiş olduğum yeteneklerden Leap of Faith ve sonrasındaki yetenekler, Joseph Seed ile karşılaştığınızda ortaya çıkan Eden's Gift güçleri sayesinde kullanabileceğiniz yetenekler. Ayrıca, önünde, "More" bulunan yetenekler, tekrar ve tekrar yükseltilebilir. Tekrar ve tekrar geliştirilebilen yetenekler arasında Eden's Gift yeteneği de bulunuyor. Oyunda değinmek istediğim bir diğer nokta da Guns For Hire özelliği. Bizleri toplamda 8 adet karakter bekliyor bu konuda. Her birinin farklı yetenekleri bulunuyor ve her birinin adam öldürdükçe açılan yetenekleri mevcut. Bu yeteneklerden ilki zaten açık oluyor. Diğer yetenek 15 kişiyi, son yetenek de 40 kişiyi öldürdüğünde açılıyor.

Carmina Rye, elinde makineli tüfek bulunan bir yardımcı karakter. Sırasıyla standart araba, bir adet dinamit fırlatma ve 3 adet dinamit fırlatma yeteneklerine sahip. Pastor Jerome, elinde pompalısı bulunan bir karakter. Sırasıyla motosiklet, molotof kokteyli atma ve yanıcı mermi kullanma yeteneklerine sahip. Gina Guerra, elinde ağır makineli tüfek bulunan biri. Sırasıyla silahlı bir araba, sınırsız mermi sahibi olma ve patlayan mermi kullanma özelliklerine sahip. The Judge, elinde ok ve yayı bulunan bir karakter. Sırasıyla sessiz olma, Judge yanınızdayken hayvanların size, siz onlara saldırmadığınız sürece saldırmaması ve bir hedefe aynı anda 3 adet ok fırlatma yeteneklerine sahip.

Favorim olan Nana, bir keskin nişancı olan yaşlı bir teyze. Sırasıyla her şeye susturucu takma, sisten görme ve duvar arkasından vurma yeteneklerine sahip. Hurk Drubman Jr., omzunda RPG'si bulunan bir karakter. Sırasıyla ATV, hızlı şarjör değişimi ve kara ile hava araçlarını takip eden RPG kullanma yeteneklerine sahip. 2. favorim olan Timber ise bir köpek. ilk olarak düşmanları işaretleme, zanaat malzemeleri çıkarma ve silah getirme özelliğine sahip. Diğer 2 yeteneğinden ilki zanaat malzemelerini işaretleme ve size saldıracak hayvanların yolunu kesme özelliklerine sahip. Son olarak bir yaban domuzu olan Horatio bulunuyor. Sırasıyla, kalkan kırma, yere düştüğünde otomatik kalkma ve yoluna çıkan her şeyi yok etme yeteneklerine sahip. Kendisi biraz büyük bir domuzcuk. Hafif de sevimli.

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn inceleme yazını sonlandırmadan önce eklemek istediğin bir şeyler var mı?

Far Cry New Dawn oynarken düşman çeşitliliğine ne yazık ki çok fazla rastlamadığımı Far Cry New Dawn inceleme içerisinde belirtmeden geçemezdim. Çok çeşitli olmasalar da, Rank sistemi ile bir nebze gidermişler demek mümkün. Asıl beğendiğim nokta, hayvan çeşitliliği oldu. Beklediğimden daha fazlası bulunuyordu oyunda. Ayrıca, görsel anlamda da gerçekten ziyafet gibiler. Benim biraz canımı sıkmış olan nokta, Outpost olayı oldu. Resmen kendini tekrarlayan bir özellik. Bir Outpost ele geçirdiğinizde, bir miktar ethanol kazanıyorsunuz. Sonradan satıyor, bir miktar daha ethanol alıyorsunuz ve bu sefer daha güçlü olarak Outpost'u tekrar ele geçiriyorsunuz. Tekrar tekrar yapmak biraz can sıkıcı geldi açıkçası.

Oyunu ne yazık ki eşli oyun özelliği ile deneme fırsatım olmadı. Oyun henüz çıkmadığı için oynayan bir arkadaşım bulunmuyordu. Oyun içerisinde kullanılan müzikler, temaya çok uygun seçilmiş gördüğüm kadarıyla. Fakat, bu şarkıların yayıncılar için telif hakkı sorunu yaratması ihtimali bulunuyor. Neyse ki geliştirici ekip bu duruma da bir çözüm getirmiş ve oyuna yayıncı modunu getirmiş. Bu özellik, telif hakkı yemenize engel olmakta. Karakterimizin kadın mı erkek mi olduğuna karar verdikten sonra bir daha değiştiremiyor olduğumuzun altını çizmek de isterim. Ayrıca, karakter özelleştirme konusunda çok aşırı detaya kaçılmamış olsa da, güzel seçenekler mevcut.

Far Cry New Dawn inceleme yazısının sonlarına varmadan önce belirtmek istediğim bir şey daha bulunuyor. Oyun, gerçekten muhteşem bir dünyaya sahip. Benim bütün benliğimi büyülemeyi başardı. Daha ilk anlardan itibaren oyunun sunduğu muhteşem dünyaya tanıklık ediyorsunuz. Sizlere, oyunda gördüğüm her şeyi göstermek isterdim açıkçası fakat bu sefer de Far Cry New Dawn inceleme yazısı olmaz, Far Cry New Dawn galeri yazısı olurdu. Aslında, hiç de fena fikir değilmiş...

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn optimizasyon açısından nasıl?

Dürüst olmam gerekirse, bu konuda çok fazla bir şey diyemeyeceğim fakat ben nasıl bir sistemde nasıl bir performans aldığımı sizlere anlatayım. Oyunu oynadığım canavarın içerisinde bir Intel i9-9900K yatmakta. İşlemciye, ASUS Turbo 1080 Ti eşlik ediyor. 2 adet 16GB 3000 MHz cl15 RAM de, PC içinde bulunan parçalar arasında yer alıyor. Her ayarı en yükseğe çıkardığımda, minimum 100 civarı, maksimum 140-150 civarı FPS elde etmekteyim. Herhangi bir FPS düşmesine rastlamadım oyun içerisinde. Yükleme ekranlarının gerçekten kısa olması da muhteşem bir ayrıntı. 17GB civarında bir indirmesi bulunuyor. Bu yüzden 20GB alanınız varsa yeterli olacaktır. Hemen aşağıda, Far Cry New Dawn sistem gereksinimlerini paylaştım. Listelere göz gezdirerek PC'nizin vereceği performans hakkında fikir edinebilirsiniz.

Far Cry New Dawn sistem gereksinimleri (Minimum)

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (sadece 64bit)
 • İşlemci: Intel Core i5 2400 @ 3.1 GHz ya da AMD FX 6350 @ 3.9 GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 670 (2GB) ya da AMD Radeon R9 270X (2GB) ya da daha iyisi
 • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 9.0c uyumlu ses kartı

Far Cry New Dawn sistem gereksinimleri (Önerilen)

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10 (sadece 64bit)
 • İşlemci: Intel Core i7-4790 @ 3.6 GHz ya da AMD Ryzen 5 1600 @ 3.2 GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 970 (4GB) ya da AMD Radeon R9 290X (4GB) ya da daha iyisi
 • Depolama: 30 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 9.0c uyumlu ses kartı

Far Cry New Dawn inceleme

Far Cry New Dawn inceleme sonucu nedir?

Biraz uzun oldu bu Far Cry New Dawn inceleme yazısı ama en sonunda sonuç kısmına geldik. Açıkçasını sorarsanız, oyunu genel anlamda çok beğendiğimi belirtebilirim. Her ne kadar hikaye üzerinde aşırı fazla durulmuyor ve bazı yerlerde yaptığınız şeyi tekrar tekrar yapıyor olsanız da, oyun gerçekten güzel olmuş diyebilirim. Far Cry serisinin biraz RPG havasına ihtiyacı varmış demek ki. Gerçekten başarılı bir yapım olmuş. Düşman çeşitliliğinin eksikliği hissediliyor fakat o kadar da büyük sorun olmuyor. Çünkü, Far Cry New Dawn inceleme yazımın önceki kısımlarında da belirtmiş olduğum üzere, çok tatlı bir dünyası bulunuyor. Bol bol pembe renge rastladığım bu oyun, garip bir şekilde beni mest etmeyi başardı. Açık dünyası bazen boş hissettiriyor fakat sonradan bir olay dönmeye başlıyor biraz ileride, kendinize geliyorsunuz.

Far Cry New Dawn fiyatlarına şöyle bir göz gezdirdiğimizde standart sürümün 229, Deluxe sürümün ise 279 TL olduğunu görüyoruz. Günümüz oyun fiyatlarına baktığımızda pek de dudak uçuklatmıyor fakat hiç de öyle az gelmiyor. Bu yüzden, eğer kıyamet sonrası bir dünyanın boğuk olmasından bıktıysanız ve renk istiyorsanız, size göre diyebilirim. Ayrıca, Far Cry serisinin hayranlarının da kaçırmaması gereken bir yapım olmuş. Ara ürün gibi hissettirmiyor kendisini. Geliştirici ekibin ellerine sağlık. Benim gözümde Far Cry 5'tan daha da başarılı bir yapım olmuş.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.