Apple, başta iPhone olmak üzere tüm ürünlerine zam yaptı

Apple, başta iPhone olmak üzere tüm ürünlerine zam yaptı

Dolar neredeyse 5 lira olacakken kıyıdan döndü. Hal böyleyken zam kaçınılmazdı.

Apple, geleceği ön görülen iPhone zammını 12 Temmuz 2018 tarihinde uygulamaya soktu. Sadece iPhone değil, bütün Apple ürünleri bu zam fırtınasına yakalandı. Deyim yerindeyse fiyatlar tavana fırladı. Sosyal medyada da sık sık geyiği yapılan, “Eski model araba fiyatına.” yorumu git gide ciddileşmeye başlıyor. Zammın nedeni ise belli; aniden artış gösteren dolar kuru. 12 Temmuz 2018 saat 00:40 sularında dolar 4,90 TL barajını geçip 4,97 TL’ye gelerek 5 TL’yi zorladı fakat günün ilerleyen saatlerinde 4,85 TL’ye kadar geriledi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Apple, başta iPhone olmak üzere tüm ürünlerine zam yaptı

Apple, başta iPhone olmak üzere tüm ürünlerine zam yaptı

Türk lirasının değer kaybetmesi karşısında aşırı yükselen kur istatistikleri, 2018 seçimlerinden sonra da yükselişine hiç hız kesmeden devam etti. Kur artışının gerilemesini, en azından durmasını bekleyen Apple daha fazla dayanamadı ve ürünlerine zam getirmek zorunda kaldı. En son çıkan model üzerinden gidersek iPhone X, 6.099 TL’lik etiketinin yerini 7.499 TL’ye bıraktı. iPhone 8’te ise etiketler 5.199 TL’den 5.899 TL olarak güncellendi. Bu zam dalgasından en çok etkilenen ürünler telefonlar olsa da, diğer Apple ürünlerinin de fiyatları değişmek zorunda kaldı.

iPad Pro’nun fiyatı 3.699 TL olurken, Apple Watch Series 3 1.999 TL ve saat kayışları 269 TL olarak fiyatları güncellendi. Taşınabilir bilgisayarlar cephesinden de haberler pek iyi değil. Zira, MacBook Pro’nun fiyatı zam dalgasıyla birlikte 7.699 TL oldu. Tahminlerimize göre yakın dönemlerde doların ya da euronun ateşi düşmeye başlasa bile fiyatlar da düşüşe geçmeyecektir. Çünkü şirket, bu zamları yapmak için oldukça bekledi. Fiyat artışlarını incelediğimizde şaşırtıcı olmayan bir şekilde en son modellik telefon 1.400 liralık arışla zirvede duruyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.