Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 01.06.2021

FidelityFX Super Resolution teknolojisi, AMD ekibinin Radeon serisi ekran kartları için NVIDIA’nın DLSS teknolojisine rakip olarak tanıtıldı. FidelityFX Super Resolution teknolojisinin neler yaptığından bahsedeceğiz elbette fakat öncelikte rakibi olan NVIDIA DLSS teknolojisinden bahsetmekte fayda var. Çünkü, bu özelliğin ne sunduğunu, ne yaptığını ve ne fayda sağlayacağını anca böyle anlayabiliriz.

AMD FidelityFX Super Resolution

AMD FidelityFX Super Resolution teknolojisi nedir?

Öncelikle, NVIDIA DLSS özelliğinden bahsedelim. NVIDIA DLSS teknolojisi, RTX Tensor çekirdekleri sayesinde kenar düzeltme yapan bir teknoloji. Bu sayede, performanstan ödün vermeden, daha düzgün kenarlar ile daha gerçekçi, göze daha hoş görünen bir görüntü elde ediliyor. AMD ekibi tarafından da FidelityFX Super Resolution’ın sayesinde, buna benzer bir avantaj sağlanması hedefleniyor.

AMD ekibinin iddiası, 4K çözünürlükte ortalama 2 kat kadar bir performans artışı olacağı yönünde. FidelityFX Super Resolution destekleyen oyunlarda 4 farklı kalite ayarı sunacak. Dahası da, şu anda 10 oyun stüdyosu ve oyun tarafından destekleniyor bile. AMD tarafından basın duyurusu ile birlikte, aynı zamanda test sonuçları da paylaşıldı.

FidelityFX Super Resolution özelliği, AMD’nin Radeon RX 6800 XT model ekran kartı ile Godfall aracılığıyla paylaşıldı. 4K çözünürlük kalitesindeyken, grafik kalitesi kademe kademe yükseltildi ve ışın izleme de aktif edildi. FidelityFX Super Resolution’ın katkısı, FPS değerleri ile gösterildi. Aşağıda paylaşmış olduğumuz FPS değerlerinin 4K çözünürlükte olduğunun altını önemle çizerek, FPS değerlerine geçelim:

  • Native – 49
  • Ultra Quality – 78
  • Quality 99
  • Balanced 124
  • Performance 150
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.