AMD, gelecek GPU mimarisini PS5 için yapıyor

AMD, gelecek GPU mimarisini PS5 için yapıyor

Gelecek nesil konsolların bizlere nasıl bir performans sunacağını şimdiden merak etmeye başladık.

Ortaya çıkan şeylere göre AMD’nin gelecek Navi mimarisi, aslında Sony’nin PS5 konsolu için inşa edilmiş. Forbes’te hatrı sayılan bir isim olan Jason Evanglho’nun dediğine göre, mühendis ekibinin 3’te 2’si bu projeye yönlendirilmiş. Tabii, bu durumda Vega GPU’lar konusunda hoş olmayan sonuçlara yol açmış. Yine verilen bilgilere göre, firmanın o zamanlar baş mimarı olan Raja Koduri, bu duruma karşıydı. Zaten şimdilerde de Intel’de bulunuyor kendisi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

AMD, gelecek mimarisini PS5 için yapıyor

AMD, PS5 uğruna Vega GPU’larını kötü etkilemiş

Bahsini etmekte olduğumuz Forbes raporu, PS5’te CPU olarak AMD’nin Zen çekirdeğini temel olarak alacak. Şirketin Ryzen işlemcilerinde de gördüğümüz Zen teknolojisi, aynı zamanda Microsoft ekibinin gelecek konsolu için de düşünülen bir teknoloji. Bunu da, Microsoft’un ünlü ismi olan Phil Spencer, Giant Bomb ile yapmış olduğu bir röportajda ayrıntılı bir şekilde dile getirmişti. Eğer Forbes raporlarında yazan şeyler doğruysa, AMD ekibi hem Sony için, hem de Microsoft için bir şeylerle uğraşıyor demek oluyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

CPU konusunda gelecek Xbox için, GPU konusunda da PS5 için bir şeyler yapmakta olduğu söylenen ünlü firmanın bu hareketi, çok da şaşırtıcı değil açıkçası. Zaten daha önceki nesil konsollarda da firmanın CPU ve GPU’larını görmüştük. Phil Spencer, yakın bir tarihte gelecek Xbox’ın CPU’sunu onaylamıştı. Fakat Sony ekibinin gelecek konsolu hakkında olan bilgiler henüz onaylanmış değil. Gelecek nesil konsollarda AMD’nin hem GPU, hem de CPU konusunda rakip 2 firmada da boy gösteriyor olması, gelecek konsollarda karşılaşacağımız performans konusunda bizleri daha da meraklandırdı.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.