PS5 çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve bildiğimiz diğer her şey

PS5 çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve bildiğimiz diğer her şey

İşte, yolda olan konsol hakkında bildiğimiz ve düşündüğümüz her şey.

PS4’ün de artık devri geçmeye başladı ne yazık ki. Yavaş yavaş, PS5 için heyecanlanmaya başladık. Tıpkı, PS3’ten PS4’e geçiş esnasında olduğu gibi. Şimdilik, ortalıklarda çok fazla detaylı bilgiler bulunmuyor yeni konsol hakkında. Bu sebeple, biz de sizlere bildiğimiz bütün bilgileri topladık. Bu yazımızda da, heyecanla beklenilen PS5 hakkında bildiğimiz bilgiler bulunuyor. Bu bilgilere, çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve çok daha fazlası dahil. Ayrıca, haberimizdeki görsel tamamen temsili.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

PlayStation 5 (PS5) çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve bildiğimiz diğer her şey

PS5 çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve bildiğimiz diğer her şey

Öncelikle, çıkış tarihinden bahsetmekte fayda var. Söylentilere göre, PS5 için bulunan geliştirici kitleri, zaten birtakım geliştirici ekiplere dağıtılmıştı. Bunu aklımızda bir yere kazıyalım öncelikle. Sonuçta, ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler. PlayStation 4’ün geliştirilme aşaması da, çıkışından 5 yıl önce başlamıştı. Çıkışını gerçekleştirdiğinde yıl 2013’tü ve geliştirilmeye başlandığında ise yıl 2008’di. Bunları da aklımıza bir yerlere not alalım.

Oyun endüstrisi analizleri konusunda isim yapmış olan Michael Pachter, konsolun 2019 yılında çıkacağını belirtmiş, fakat sonradan bu tarihi 2020 olarak değiştirmişti. PlayStation 2 ile PlayStation 3 arasında 6, PlayStation 3 ve PlayStation 4 arasında ise 7 yıl çıkış tarihi farkı vardı. Yani, PlayStation 5 için çıkış tarihi konusunda kafamızı yorduğumuzda, konsolun en az 2019 yılı içerisinde çıkacağını söylemek mümkün. Tabii, Ar-Ge aşamasını da düşününce, bu tarih 2020, hatta 2021 gibi görünüyor. Bu da, 2019 yılı içerisinde gerçekleşecek olan E3 etkinliklerinde, bir PS5 tanıtımı görebilme ihtimalimizin olduğunu gösteriyor. Eğer aklınızda, E3 2018’de duyurulma ihtimali varsa, bunu unutun kesinlikle. Çünkü Sony, PlayStation 4 üzerine bayağı abanmış durumda.

PlayStation 5 (PS5) çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve bildiğimiz diğer her şey

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

PS5 ne gibi fiyatlara çıkar ve hangi oyunlara sahip olur?

Sony, PlayStation 3’ü 499 dolar gibi bir fiyata çıkarmıştı. Xbox 360 konsolu karşısında ise, biraz satış problemleri yaşamıştı. PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro’nun 399 dolar civarındaki fiyat etiketleriyle oyuncularla buluştuğunu ve Sony’nin satış sorunları yaşadığı hatayı tekrarlamak istemeyeceğini göz önünde bulundurduğumuzda, çıkış fiyatının 400-500 dolar arası bir yerlerde olacağını söylemek mümkün. Türkiye fiyatlarını ise, tahmin etmek biraz daha zor. İşin içine KDV ve benzeri vergiler girince, tahmin konusu sıkıntılı olabiliyor.

PlayStation 5’in oyun konusunda sıkıntı çekeceğini sanmıyoruz, açıkçasını sorarsanız. Henüz, resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, The Last Guardian, The Legend of Zelda: Breath of the Wild gibi, bir sonraki nesil için çıkışını gerçekleştirecek oyunlar konusunda tahminlerde bulunmak mümkün. Her ne kadar Hideo Kojima, Death Stranding’in bu nesil çıkacağını söylemiş olsa da, bu oyunun, aynı zamanda gelecek nesil için de çıkacağını söylemek mümkün. Bunun dışında tahmin listemiz, Ghost of Tsushima, The Last of Us: Part II, Call of Duty, FIFA, Pro Evolution Soccer, Battlefield ve Final Fantasy 7 Remake gibi isimleri içeriyor.

PlayStation 5 (PS5) çıkış tarihi, fiyatı, özellikleri ve bildiğimiz diğer her şey

PlayStation 5’in sistem özellikleri ve geriye uyumluluk desteği konusunda düşündüklerimiz.

PlayStation 4 konsolu, çıkışını gerçekleştirdiğinde ne yazık ki yeterince güçlü değildi. Zaten, bu sebeple de PlayStation 4 Pro çıkardılar. Sony’nin, gelecek nesil konsolda böyle bir hataya düşmek istemeyeceğine inanıyoruz. Sony ekibi, bunu başarırken, bir yandan da Xbox One X’i güç konusunda geçmesi gerekecek. PS5, Microsoft cephesinde bulunan rakibine göre ne kadar fazla güçlü olur, tam kestirmek mümkün değil, fakat bizleri bir hayli güçlü yeni bir neslin beklediği kesin.

Microsoft bünyesinde, Xbox One X için geriye uyumluluk konusunda önemli adımlar atıldı. Eski oyunları, yeni konsolda oynayabilme özelliğinin yanı sıra, aynı zamanda grafik konusunda da bayağı gelişmelerle karşılaşıyorduk. Bu durum da, topluluk tarafından bayağı beğenildi tabii. Asıl soru, Sony cephesinin bu manzaradan ders çıkarıp çıkarmadığı konusunda. Açıkçasını sorarsanız, Sony tarafının yine bildiği gibi davranmaya devam edeceğini düşünüyoruz. Yani, bir geri uyumluluk desteği göremeyebiliriz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.