Almanya, çıkış tarihi olmayan oyunların ön sipariş seçeneğini yasakladı

Almanya, çıkış tarihi olmayan oyunların ön sipariş seçeneğini yasakladı

Oyun sektörü için özel bir hamle olmadığı özenle vurgulanıyor.

Almanya, ön sipariş tarihleri belirsiz veya hiç açıklanmamış ​​olan oyunların satışını resmen yasakladı. Bu, bir oyunun oynanabilmesi için bir tarih verilmemişse, mevcut oyunun çıkış yapana kadar satmasına izin verilmeyeceği anlamına geliyor. Örneğin, yakında gelecek ibaresine sahip bir oyunun, onaylanmış bir tarih verilinceye kadar satılmasına izin verilmeyecek. Çıkış tarihi duyurulan oyunlar cephesinden her ne kadar sorun olmasa da oyun pazarının kalbinin attığı yerlerden biri olan Almanya’nın nasıl etkileneceği merak konusu.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Almanya, çıkış tarihi olmayan oyunların ön sipariş seçeneğini yasakladı

Almanya, çıkış tarihi olmayan oyunların ön sipariş seçeneğini resmen yasakladı

Yasa tasarısı incelendiğinde aslında görülüyor ki Almanya parlamentosunun derdi oyunlarla değil. Tüketiciye ulaşan bütün ürünler üzerinde bir değişiklik yapıldı. Hangi ürünü satın alacaksanız alın, çıkış tarihi konusunda herhangi bir açıklama yapılmamışsa ya da onaylanmamışsa onu ön siparişle almanız imkansızlaşıyor. Ülkenin bu kararı almasında ise bir neden var. Ülkemizde de teknoloji mağazalar cephesinde önemli rol oynayan Berlin çıkışlı şirket Media Markt perakendeciliği bu yasanın geçmesine neden oldu.

Hatırlatmak gerekirse, 2016 yılın Ağustos ayında Media Markt’a karşı bir tüketici koruma talebi yapılmıştı. Bunun sebebi ise o dönem çıkışına hazırlanan Samung Galaxy S6 marka, Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların ön siparişleri olarak gösterildi. İşlemler Arap saçına dönmüştü. Bu ve bunun gibi sorunların bir daha yaşanmaması için yasa, resmileştirildi. Yapılan ilk açıklamalar ise bu kararın oyunlar için özellikle alınmadığını belirtiyor.

Davadaki karar, Almanya’da artık akıllı telefonların belirsiz yayın tarihleri ​​için ön siparişleri yasaklamakla kalmadı, aynı zamanda video oyunları ve diğer bütün ürünlerle de sonuçlandı. Bu, şu anda piyasaya sürülme tarihi bulunmayan Final Fantasy 7’ın yeniden yapımı gibi çeşitli oyunları etkileyecek bir karar. Ayrıca, şu anda ABD gibi ülkelerde Nintendo Switch için Metroid Prime 4’u ön-sipariş verebiliyor olsanız da, belirli bir yayınlanma tarihinden önce Almanya’da artık yapamazsınız. İktidarın önde gelen isimleri ön siparişlerin açılacağı konusunda hiçbir söz vermedi.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Dusseldorf Tüketici CEO’su Wolfgang Schuldzinski, “Tüketiciler internetten bir mal sipariş ettiğini zaman, bunu temin eden dağıtımcılar malların ne zaman teslim edileceğini belirtmelidirler.” şeklinde yorumladı. Almanya’nın ön siparişlerde bu kararı vermesi tüketiciler için bir çeşit koruma sağlamak anlamına geliyor. Örneğin, çıkış tarihi belli olmaksızın Final Fantasy 7’ın yeniden yapımı gibi bir oyunu önceden sipariş edenler, ürünü ellerinde görmeden yıllarca bekleyebilirler.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.