Yeni Xbox kontrolcüsü, E3 2018 sırasında tanıtılabilir

Yeni Xbox kontrolcüsü, E3 2018 sırasında tanıtılabilir

Yeni kontrolcü, erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı yönlerinden gelişmiş olacak.

E3 2018 sırasında yalnızca oyunların tanıtılmayacağını ve yeni teknolojilerin de oyunculara sunulacağını biliyoruz. Bu teknolojilerden birisi diyebileceğimiz yeni Xbox kontrolcüsü de etkinlik sırasında oyunculara gösterilebilir. Erişilebilirlik ve kullanım kolaylığı özellikleri göz önüne alınarak geliştirilen kontrolcü, yeni nesil konsollarda kullanılabilir olacak.

Xbox E3 2018

WindowsCentral tarafından ortaya atılan bilgiye göre, yeni kontrolcünün tanıtım tarihi 11 Haziran 2018. Oyuncuların erişilebilirlik ihtiyaçlarını gidermeyi ve yeni bir tasarımı sunmayı amaçlayan bu kontrolcü resmi olarak duyurulmuş değil. Her ne kadar kontrolcünün nasıl çalıştığına veya nasıl göründüğüne dair bir bilgi bulunmasa da, tahmin etmek çok zor değil.

Ortaya atılan bilgilere göre, kumandanın iki büyük buton bulundurması ve bunlar üzerinden ana işlevlerini gerçekleştirmesi bekleniyor. Bu butonların en önemli noktası, yeniden programlanabilir olacak olmaları. Yani oynadığınız oyunun gereksinimlerine göre butonların işlevlerini ayarlayabilmeniz mümkün olacak. Microsoft, böyle bir hamle ile Xbox birimlerini PC’nin kullanım kolaylığı yüksek çevre birimlerine yakınlaştırabilir.

Hemen yukarıdan inceleyebileceğiniz bir konsept çalışması, size bahsettiğimiz kumanda hakkında fikir verebilir. Bir Twitter kullanıcısı tarafından sızdırıldığı iddia edilen bu görüntü, oldukça ilginç. Bu tasarıma sahip bir kumandanın oyuncuların elinde ne kadar rahat olacağı ise ayrı bir tartışma konusu. Ortaya çıkan iddialara göre, bu kontrolcü belirli nedenlerden dolayı orijinal Xbox kontrolcülerini kullanamayan oyuncuları hedefleyecek. Yani tasarım konusunda endişe etmenize gerek yok, amacına uygun planlanmış diyebiliriz. Aksi takdirde dikdörtgen bir kontrolcünün ele rahatça oturması pek de beklenilebilecek bir şey değil.

Yeni Xbox kontrolcüsü E3 2018 sırasında ne zaman tanıtılacak?

Microsoft E3 2018 sunumu, 11 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşecek. Pek çok yeni Xbox oyununun tanıtılacağı sunum sırasında, yeni Xbox kontrolcüsünün de tanıtılması bekleniyor. Xbox One cihazlarına uyumlu olması beklenen bu kontrolcünün ne zaman satışa sunulacağı ise henüz bilinmiyor. Hatta, belirttiğimiz gibi, bu kontrolcü doğrulanmış bile değil.

Yorumlar (1)

Bir Cevap Yazın

  1. Oldumuya dedi ki:

    Bu cihaz özürlü iki elini kullanmakta sıkıntı yaşayan insanlar icin geliştirildi….