Canlı LeadergamerTV Sea of Thieves oynuyoruz

World of Warplanes

World of Warplanes

World of Tanks'ın yapımcıları bu sefer de bizi gökyüzündeki savaşa davet ediyor...

Eğer bir oyun fanatiğiyseniz; televizyonda, reklam panolarında, internette, her türlü toplumsal alanda oyun reklamları gördüğünüzde, oyun sektörünün ülkemizde de gelişip her an karşımıza çıkabilme durumundan muhtemelen mutlu oluyorsunuzdur. Wargaming şirketi; bizi, televizyonda dahi her an karşımıza çıkabilen, güzel oyunu World of Tanks reklamlarıyla, bir hayli mutlu etti. Bir çoğumuz  bu oyunu, reklamlarını televizyonda görüp “Vayy, neymiş şu oyun, bir bakalım.” diyerek indirdik, oynadık ve gayet memnun kaldık. 2. Dünya Savaşı temalı oyunlardan bıkan oyuncular bile hem farklı bir deneyim yaşatması, hem de oyunun güzelliği yüzünden kullanmayı sürdürdü tanklarını… Wargaming, bu başarıyı ve ilgiyi görmüş olacak ki, savaş alanlarımızı yeryüzünden gökyüzüne taşıdı ve karşımıza World of Warplanes oyununu çıka

WorldofWarplanes 1Playstation’da oynadığım Top Gun oyunundan çok zevk alırdım. O oyundan sonra fazla uçak oyunu oynamadım, oynayamadım, oynamak istemedim… O oyunun anısına saygıdan mı, bilemem. Ama o oyun, fazla zevkli gelirdi bana, üzerine kuma getiremedim. O yüzden de World of Warplanes’e de biraz mesafeli yaklaştım. Ama yapımcının World of Tanks başarısı da beni oyunu bir denemeye itti. Free2Play (Ağaya beleş) olan oyunumuz kapalı beta aşamasında henüz. Açık beta çıkana kadar daha da geliştirileceği, oyun çıktıktan sonra da geliştirmenin sürdürüleceği söyleniyor Wargaming tarafından.

20. yüzyılın ortalarındaki (2. Dünya Savaşı dönemi ve sonrası) uçak savaşlarını konu edinen oyunumuz, başlarken basit ve güzel bir menü ile karşıladı beni. Oyuncuyu boğmayacak bir menü tasarlamış yapımcılar ve bu güzel. Oyuncunun kafasını karıştırmıyor ve soğutmuyor kendinden ayrıntılar içerisinde boğup. Hangarımız, teknoloji ağacımız, achievement’larımız (başarımlarımız) ana ekranın üst bölümünde esas menülerimiz olarak duruyor. Hangarımız normal olarak sahip olduğumuz uçakların bulunduğu bölüm. Teknoloji ağacımızda uçak geliştirmelerini ve yeni uçakları bulabileceğiz. Başarımlarımızda da istatistiklerimizi bulabileceğimiz gayet kullanışlı ve bilgilendirici bir alanımız var. Bahsettiğim gibi yapımcı firma, menülerde güzel iş çıkartmış…

WorldofWarplanes 2Oyunumuzda 4 devlet bulunuyor (şimdilik). Amerika, Rusya, Almanya ve Japonya. Her ülkenin uçakları teorikte farklı olsa da, yapımcı firma aralarında büyük ve oyunu etkileyecek farklar olmadığını belirtiyor. Oyunumuzda 60’ın üzerinde uçak var. Yani uçak çeşitliliği gayet fazla, hele de kapalı beta için oldukça iyi bir sayı. Yapımcımız bu konuda da, tam sürüm çıkana kadar oyunda 100 uçak olacağı, devamında da ülke başı 100 uçak olana kadar geliştirmenin sürdürüleceğini söylüyor. Bunun yanında ülke sayısı da arttırılacak elbette.

Oyunun teknik özelliklerine girmeden önce gelelim asıl konu olan “savaş” bölümüne. Savaşlarda ülke ayrımı yok. İstediğiniz ülkeden istediğiniz uçağı seçip savaşa giriyorsunuz. 2 takım halinde yapılan savaşlarda aynı takımda her ülkeden uçak olabiliyor. İlla aynı devletlerle eşleşme gibi bir durum yok ve bu da bana göre güzel. Savaşlar 15 dakika ile sınırlı da olsa ortalama 5-7 dakika arası sürüyor. Düşürüldüğünüzde savaşa tekrar katılamıyorsunuz. O yüzden ya bekleyeceksiniz savaşın bitmesini ya da hangarınıza dönüp başka bir uçakla yeni bir savaşa katılacaksınız. Bu beklemeyi zorunlu hale getirmeyen sistem de oyunun güzel özelliklerinden biri.

WorldofWarplanes 3Savaş haritalarımız gerçek ölçülere göre 220 kilometrekareyi buluyor. Bir uçak oyunu olduğu için gayet iyi bir büyüklük. Ve sadece uçaklarla savaşmamanız da eğlendirici bir özellik. Kara ve deniz birimleri de size saldırmak ve sizin yoketmeniz için kilometrelerce aşağınızda sizi bekliyor. Binalar, gemiler, uçaksavarlar size alçak uçuşlarınızda zor anlar yaşatabiliyor. Ayrıca gelecekte oyuna eklenecek (ve World of Tanks ile entegre olacak) klan sistemi ile 100 kişiye kadar kendi filomuzu kurabileceğiz. Bu da oyunumuza sosyal bir yön kazandıracak.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın