Wolfenstein II: The New Colossus İnceleme

Wolfenstein II: The New Colossus İnceleme

Klasik Wolfenstein ruhunu tekrar yaşamak istiyorsanız bu oyun sizin ilacınız olabilir.

Wolfenstein: The New Order ile canlanan Wolfenstein serisi şimdi karşımıza Wolfenstein II: The New Colossus ile çıkıyor. Tabii ki günümüzdeki Wolfenstein oyunu eskisi gibi sadece Nazileri öldürme amaçlı değil. Artık oyunda güçlü bir hikaye anlatımı ve sinematik sahneler bulunuyor. Bu formül, güncel serinin ilk oyunu ile güzel bir şekilde yansıtılmıştı. Şu an incelediğimiz oyunda da aynı formülün daha iyileştirilmiş bir halini görüyoruz aslında. Oyun hakkındaki daha detaylı görüşümüzü ise inceleme yazımızın devamında okuyabilirsiniz efendim.

The New Colossus

Wolfenstein II: The New Colossus senaryo tarafında direkt olarak Wolfenstein: The New Order oyunuan bir devam niteliğinde karşımıza çıkıyor. Hatırlayacağınız üzere Wolfenstein: The New Order sonunda Naziler savaşı kazanmıştı ve şimdi de aynı Naziler, Amerika sınırları içerisine girip, ülkeyi ele geçirmeye çalışıyor. Kontrol ettiğimiz karakter olan B.J. Blazkowicz ise bir grup özgürlük savaşçıları ile birlikte çalışarak Nazileri, ülkelerinden atmaya çalışıyorlar. Tabii şimdi oyunda sadece Nazileri görüyoruz zannedebilirsiniz fakat ilk oyundan çok farklı olarak B.J. Blazkowicz karakterinin daha önce hiç görülmemiş tarafına şahitlik ediyoruz oyunun senaryo modunda.

Oyunun en güzel yanlarından bir tanesi ise Wolfenstein: The New Order ile alakalı aslında. Çünkü serinin o oyununda önemli bir seçim yapıyorduk ve iki kişi arasından bir kişiyi hayatta bırakıyorduk. Şimdi ise Wolfenstein II: The New Colossus içerisinde bu seçimimiz ciddi bir şekilde senaryoyu etkiliyor. Öncelikle, oyunun sinematik sahnelerinde birbirinden farklı diyaloglar görüyoruz. Spoiler vermemek için isimleri söylemeyeceğim fakat X kişisini hayatta bırakırsak farklı, Y kişisini hayatta bırakırsak farklı diyaloglar görüyoruz. Ayrıca, oyunun ilerleyen sahnelerinde oldukça güçlü bir silah elde ediyoruz ve bu silah, yine X veya Y kişisinin hayatta kalmasına göre farklılık gösteriyor.

The New Colossus

Wolfenstein II: The New Colossus oynanış mekaniği olarak bir önceki oyunu takip etmeye devam ediyor. Yine hızlı bir FPS oyunu görüyoruz. Bir düşman ölüyor, bir diğeri geliyor. Tabii önümüze atılan düşmanlar da farklılık gösterebiliyor. Çünkü geliştirici ekip, Wolfenstein II: The New Colossus içerisinde birçok farklı düşman tipi atmış durumda. Ayrıca bu farklı düşman tipleri sayesinde canımız ve mermilerimizi daha yakından takip etmemiz gerekiyor.

Oyun içerisinde bir de Commander sistemi bulunuyor. Oyunun birçok bölgesinde eğer ilk olarak Commander’ları öldürürsek, işimiz çok kolaylaşıyor. Bunu yapabilmek için gizlilik temelli bir oynanışı takip etmemiz gerekiyor. Eğer Commander’ları öldürmezsek, kendileri alarmı aktif ediyor ve işimiz ciddi anlamda zorlaşıyor. Peki, Commander öldürmek için tek sebebimiz bu mu? Tabii ki değil. Çünkü Commander öldürmek aynı zamanda bizlere bir kod kazandırıyor. Bu kodlar ise daha önce oynamış olduğumuz bölümlerin daha farklı bir sürümünü aktif ediyor. Bu sürümlerde ise Ubercommander öldürmeye çalışıyoruz.

The New Colossus

Eğer video oyunlarında keşif yapmayı seviyorsanız ve video oyunlarını %100 şeklinde bitirmeyi seviyorsanız, Wolfenstein II: The New Colossus ciddi anlamda efsanevi bir oyun çünkü Wolfenstein II: The New Colossus içerisinde keşfedecek yüzlerce şey bulunuyor. Keşfedebileceğiniz en önemli şeylerden bir tanesi ise silah yükseltme paketleri. Bu paketler sayesinde belli başlı silahlarımızı güçlendirebiliyoruz, zaten adından da anlayabiliyorsunuz. Bu konuda oyun sizlere çok yardımcı olmuyor. Aslında tam ortada bulunuyor. Hem harita üzerindeki görevlerimiz olarak, hem de keşfedilen şeyler olarak, her şey bulması imkansız seviyede değil. Fakat her şey aynı şekilde göz önünde de değil. Wolfenstein II: The New Colossus bu konuda orta yolu kullanıyor.

Yani, genel olarak Wolfenstein II: The New Colossus oyunu, serinin bir önceki oyununu güzel bir şekilde takip ediyor. Gözle görülür, ciddi anlamda büyük bir yenilik bulunmuyor fakat Wolfenstein II: The New Colossus gerçekten bir önceki oyuna göre hem grafik olarak, hem performans olarak, hem de oynanış olarak çok daha üst seviyede bulunuyor. Haritayı keşfetmek oldukça büyük bir önem taşıyor. Temel FPS oynanışı ise oldukça eğlenceli. Senaryoyu takip etmesi ilgi çekici ve sinematik sahneler de güzel bir şekilde yönetilmiş. Eğer hızlı oynanan FPS oyunlarını seviyorsanız, klasik Wolfenstein ruhunu tekrar yaşamak istiyorsanız bu oyun sizin ilacınız olabilir.

Vulkan API’siyle oynadığınızda AMD RX ve Vega kartları sahiplerine ise güzel bir haberimiz var. Asenkron shader desteği sayesinde RX serisi AMD ekran kartlarında shader’lara gönderilen komutların bitmesi beklenmeden peşpeşe komutlarla GPU’dan daha fazla performans alabiliyorsunuz. AMD’nin en yeni ekran kartı serisi Vega’lardan birine sahipseniz eğer Rapid Packed Math ve Clustered Forward Rendering teknolojileriyle çok daha performanslı bir şekilde oyunu oynayabiliyorsunuz. Özellikle Vega kartlardaki belirgin FPS artışı bu durumu destekliyor. Rapid Packed Math teknolojisi önümüzdeki günlerde FarCry 5 ile daha fazla öne çıkacaktır. Wolfenstein II’yi en güncel AMD sürücüsü 17.10.3 sürücüsünü kurup oynamanızı da tavsiye ediyoruz.

[inceleme]

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın