Avatar
Yazar: Berkay Dağlı, Editör Yazım tarihi: 10.10.2023

Intel, tüm kaynakları kullanarak Windows 12'nin çıkış tarihini onayladı mı? Intel, 2024'ün istemci işlemciler için iyi bir yıl olacağını tahmin ediyor. Intel'in en iyi işlemcilerinin yeni nesli Meteor Lake'ın 2024 yılında çıkması nedeniyle bu çok önemlidir. Bununla birlikte 2024, Microsoft için de iyi bir yıl olabilir. Fakat, konumuz bambaşka. Windows 12 çıkış tarihi konusunda bir bilgi sızmış olması muhtemel. Dahası, bu bilgiyi veren de, Intel'in önemli bir ismi.

Windows 12 çıkış tarihi ne zaman?

Citi 2023 Küresel Teknoloji Konferansı'nın bir transkripsi bu bilgileri sağlar. Geyikle karışık sohbetler genellikle geniş bir kitle için çok ilgi çekici değildir. Fakat, birkaç ilgi çekici yorum vardı.

Aslında, özellikle Windows yenilemesi nedeniyle 2024'ün işlemciler için oldukça iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. Yine de, kurulu tabanın çok eski olduğunu ve yenilenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Windows katalizörü göz önüne alındığında, önümüzdeki yıl bunun başlaması bekleniyor. Dolayısıyla, Intel'in 2024'ten itibaren işlerin nasıl gelişeceği konusunda iyimser olduğunu PCGamer'a ilk kez bildirdi.

Windows 12 hakkında hiçbir şey söylenmiyor ve gizemli "Windows yenileme" terimi kulağa oldukça belirsiz geliyor. Bununla birlikte, Intel'in Windows'un yeni bir sürümü olmadığı sürece herhangi bir Windows güncellemesine ilgi göstereceğini tahmin etmek zor. Sonuç olarak, Microsoft sık sık yamalar yayınlar, ancak yeniden yapılandırılmış bir Windows, yeniden yapılandırılmış Meteor Lake ile uyumlu olabilir. Ayrı işlem için GPU, IO ve AI kalıpları tamamen yenidir.

Windows 12 çıkış tarihi sızdırılmış olabilir
Windows 12 çıkış tarihi sızdırılmış olabilir

Windows 12, 2024’te kullanıcılarla buluşacak

Intel Meteor Lake'in sadece dizüstü bilgisayarlar için olması muhtemel. Ancak Arrow Lake-S'nin de 2024'ün ikinci yarısında masaüstü bilgisayarlar için çıkacağı söyleniyor. Bu da Intel'in önünde önemli bir yıl var. Yeni çipler Windows 12 ile iyi uyum sağlarsa, Intel'in yeni CPU ve işletim sistemi için daha fazla benimsenme beklemesi için güçlü bir neden olacaktır.

Intel'in niyetlerinin hala biraz belirsiz olması nedeniyle Windows 12 hakkında çok fazla bilgimiz yok. Bir bakıma Microsoft, Windows 11'i güncelleyerek Windows 12'nin lansmanını bir süredir bekliyor gibi duruyor. Microsoft Copilot ve işletim sistemine yakın entegrasyonu, yine de zaten mevcut olan Windows 12'nin neredeyse bir özelliği olmayı hak ediyor.

Windows 12'nin Copilot ile olan ilişkisini güçlendirmesi ve yapay zekayı işletim sisteminin temelini oluşturması muhtemeldir. Bu konuda, Meteor Lake'in sistem birimi (SoC) üzerindeki özel nöral işlem birimi (NPU) önemli bir rol oynar.

Windows 11'in hem tüketici hem de şirketler tarafından benimsenmesi son zamanlarda yavaşlıyor. Windows 12 ile Windows 10'un benimsenme süreci muhtemelen hızlanacak. Intel'in tahminlerine göre 2024'te piyasaya çıkacak mı? Intel'in küçük öncülüğünün resmi bir açıklamadan daha fazlası olduğu göz önüne alındığında, gelecekteki gelişmeler belirsiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.