Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alperen Değer, Editör Yazım tarihi: 31.08.2021

Yeni işletim sistemi Windows 11 için tarih sonunda karşımızda. Resmi Windows blogundaki yeni bir gönderide, Windows pazarlama Genel Müdürü Aaron Woodman, Windows 11’e ücretsiz yükseltmenin, 5 Ekim‘den itibaren kullanıma sunulacağını onayladı. Eğer lisanslı ve uygun bir Windows 10 sahibi iseniz, bedava şekilde Windows 11’e geçebileceksiniz. Bunun yanında Microsoft’un iş birliği yaptığı şirketler de  5 Ekim itibarıyla Windows 11’le kutudan çıkan bilgisayarlarını perakende satış kanalları aracılığıyla piyasaya sürecekler.

Windows 11 5 Ekim’de piyasaya çıkıyor

Ancak yukarıda belirttiğimiz bedava geçiş için birkaç şart var. Donanım uygunluğunu, güvenilirlik ölçümlerini, cihazın yaşını ve diğer faktörleri dikkate alan modeller Windows 11’e geçiş yapabilecekler. Yani belli şartlara sahip olmanız gerekiyor.

Microsoft, “Tüm uygun cihazlara 2022’nin ortalarına kadar ücretsiz Windows 11 yükseltmesinin sunulmasını bekliyoruz” dedi. “Yükseltmeye uygun bir Windows 10 bilgisayarınız varsa, Windows Update ne zaman kullanılacağını olduğunu size bildirecektir. Ayrıca, Windows 11’in cihazınız için hazır olup olmadığını görmek için Ayarlar > Windows Update‘e gidip “Güncellemeleri kontrol et” kısmından kontrol edebilirsiniz.” Detaylı açıklamalara buradan ulaşabilirsiniz.

“Windows 11, oyun deneyimini bambaşka bir seviyeye taşıyor.”

Bunun yanında diğer öne çıkan özellikler arasında yeni bir tasarım dikkat çekiyor. Başlat menünüzde buluta kaydedilen içerik, Snap düzenleri, görev çubuğunuza entegre Microsoft Teams yeni özelliklerden. Bunların yanında widget’lar, çok sayıda erişilebilirlik geliştirmesi de güncellenecek. Windows 11, kullanıcıların uygulamaları ve oyunları bulmasını kolaylaştırmak için yeni bir tasarımla yeniden oluşturulan yeni bir Microsoft Store’a da sahip olacak. Özellikle Microsoft Mağazası’nın düzeltilmesi hepimizi ayrı bir mutlu etti. Ek olarak Game Pass’de düzeltilirse biz oyuncular için daha da iyi olacak.

Bununla birlikte Windows 11 için 11 önemli nokta açıklandı. Yeni işletim sisteminin oyun ve oyuncular için en iyi seçenek olduğu önemli bir nokta. Ek olarak Microsoft bunun üstünde durdu zaten. “DirectX12 Ultimate, Direct Storage ve Auto HDR gibi teknolojiler, sisteminizin donanımının tüm potansiyelini ortaya çıkarak.” şeklinde söyledi. Direct Storage teknolojisi ise, Series X/S konsollarında bulunan Xbox Velocity Architecture’ın bir parçası. Android uygulamalarını başlatma özelliği de desteklenecek. Yani kullanıcılar Android oyunlarını PC’lerinde, telefonlarında veya tabletlerinde oynayabilecekler.

Windows 10 desteklenmeye devam edecek.

Son olarak unutmayın, yükseltme yapmazsanız, Windows 10, 14 Ekim 2025‘e kadar desteklenmeye devam edecek. Eğer Windows 11 ve performansından memnun kalmazsanız gönül rahatlığı ile Windows 10’u kullanmaya devam edebilirsizi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.