Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Leadergamer, Editör Yazım tarihi: 08.12.2017

Viewsonic yeni tasarım anlayışıyla tüm herkesi şaşırtan bir adım attı. Dış tasarımının zarifliği ve inceliği bizleri mest etti.  IPS panelin muadili SuperClear PLS panel kullanılmış. PLS panelle birlikte renklerin canlılığı ve renklerin doğruluğu yüksek oranda daha iyi görünüyor. 27 inç’lik Viewsonic VX2778-SMHD’nin WQHD çözünürlüğü ve 5 ms tepki süresi ile 60 Hz yenileme hızı bulunuyor. Peki nedir bu WQHD? WQHD, QHD’nin 16:9 ekran boyutuna göre de uyumlu olan halidir. 2560×1440 görüntü çözünürlüğünü QHD ya da WQHD ile de teknik anlamda adlandırabilirsiniz. Başına W’yü gelmesinin sebebi ise 16:9(yatay) çerçevelerde de bu çözünürlüğü sağlayabilecek olmasıdır.

Viewsonic VX2778-SMHD’nin ön yüzünü incelediğimizde bizi ince bir tasarım karşılıyor. Alışıla gelmişin dışına çıkan Viewsonic, kalın çerçeve kullanımını bırakıp zarif ve göze hitap eden tasarıma geçmiş. Ön yüzde sade bir tasarım var. Çerçevenin yok denecek kadar küçük olması da sizi tamamen görüntüyle başbaşa bırakıyor. TN panel olmaması da daha geniş görüntü açısı veriyor ve renklerin doğruluğu artıyor.  Parlak ve siyah bir monitör ayağı bulunuyor. Gösterişten uzak kalmayı seven ve ofisinde zarif bir monitörünün bulunmasını isteyenler için birebir uyumlu monitör. Orta kısımda Viewsonic logosuna yer verilmiş. Sağ alt köşede ise menü tuşları bulunuyor. Menüsünün arayüzü de yenilenmiş ve basit, kolay bir arayüz olmuş. Tuşların da sizi zorlamadan algılamasıyla, Türkçe dil desteğiyle de rahatça ayarlarınızı yapabiliyorsunuz.

Viewsonic VX2778-SMHD’nin arka kısmına baktığımızda da VESA bağlantı yeri görüyoruz. Çoğu monitördeki gibi sade bir arka kapak ancak güç kaynağı içinde bulunmasına rağmen arka tarafında bombeli bir kabalık yok. İnceleştirme çalışmaları monitörün her yerini etkilemiş. HDMI, Display Port ve mini Display Port girişleri bulunuyor. 3Wx2 dahili hoparlör ile de monitörünüzden ses çıkışı alabilirsiniz.

Viewsonic VX2778-SMHD’nin genel olarak özelliklerinden bahsedecek olursak da 80M:1 yüksek kontrast oranı, 16 milyon renkli %100 sRGB’li, 2K çözünürlüklü, 60 Hz yenileme hızı ve 5ms tepki süresi ile çok üst seviye de renk ve görüntü kalitesi sunuyor. Bu kadar özellik PLS panel ile birleşince de TN panelli rakiplerini ardında bırakıyor. 22 derece arkaya doğru, 5 derece de öne doğru eğim açıları bulunuyor.

Uzun süreli kullanımda gözleri koruyan teknolojisi ile de daha çok ofis tipi kullanıcılarına hitap ediyor çünkü renkleri en doğru şekilde göstermesi ve tasarımıyla da ofis ortamına uygun olması onu bu duruma itiyor. Freesync, G-sync gibi özelliklerinin bulunmaması da onu oyuncu monitörü havasından biraz uzaklaştırıyor.

Viewsonic VX2778-SMHD’ye şu anda 1843 TL gibi bir rakama sahip olabiliyorsunuz. Fiyat aralığındaki rakiplerine göre daha hoş tasarımı olması ve çerçevesinin yok denilecek kadar az olması da onu çekici kılıyor. 27 inç monitör boyutu ve WQHD çözünürlüğü ile de bizlerden yüksek sonuç aldı. Yeni tasarım hamlesiyle de birçok kullanıcının ilgisini çekeceğini düşünüyoruz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.