Ülkemizdeki video oyunu geliştirme sektörüne ekonomi bakanı destek verecek

Ülkemizdeki video oyunu geliştirme sektörüne ekonomi bakanı destek verecek

Geçtiğimiz günlerde ekonomi bakanımız olan Nihat Zeybekci, biraz sürpriz bir şekilde ODTÜ Mikroelektronik tesislerini ziyaret etti ve orada video oyunları oynadı.

Geçtiğimiz günlerde ekonomi bakanımız olan Nihat Zeybekci, biraz sürpriz bir şekilde ODTÜ Mikroelektronik tesislerini ziyaret etti ve orada video oyunları oynadı. Bu gezi sırasında video oyunlarına bol bol değinen ekonomi bakanımız, GamesInsider.biz raporuna göre ülkemiz devletinin video oyunu geliştirme sektörüne destek vereceğini belirtti fakat öncelikle Nihat Zeybekci, “Sanal dünyadaki kahramanlar gibi, onlar da bizim yetiştirdiğimiz kahramanlarımız. ‘Hadi canım, o kadar yoktur’ dediğim rakamlara ulaşan insanlar. Sadece oyun yazılımında 2016 yılında 500 milyon dolarlık ihracat rakamlarına ulaşıldı. 2017 sonunda kendilerinden daha üst seviyede performans bekliyoruz.” şeklinde bir cümle kurdu. Twitter üzerinden de ayrıca açıklama yapan Nihat Zeybekci, bu açıklamada da, “Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği’ni ziyaretimde, Türk gençlerinin akıl teriyle üreterek dış ticaretimize yüz milyonlarca dolarlık katma değer sağladığı bilgisayar oyunlarını bizzat oynadım. Oyun yazılım sektörümüze yönelik Bakanlık desteklerimiz sürecek.” dedi.

Nihat Zeybekci sözlerini, “Ülkemizde oyun pazarının büyüklüğü 2015’te 464 milyon dolar, 2016’da  755 milyon dolar oldu. Dünyada 16. sıradayız. Pazara giriş desteği olarak,  yapılan harcamaların yüzde 50’sini 200 bin dolara kadar biz karşılıyoruz. Mobil  platformların talep ettiği komisyon bedelleri için her şirkete 100 bin dolara  kadar destek veriyoruz. Yıllık 50 bin dolara kadar en fazla iki kişi için  istihdam desteği sunuyoruz. Birkaç şirketimizin de Turquality’de marka olması  gerektiğine inanıyoruz. Orada destekleri daha farklı şekilde verebilir hale  geleceğiz. Sizi Turquality’ye dahil etmek, 2018 başındaki ilk hedeflerimizden  birisi olsun. Bakanlık olarak bu sektörün peşinden koşturuyoruz. Onlara  istedikleri ortamı yaratacağız. Türkiye’nin bu alanda bir merkez olması için  onlara inanıyoruz, güveniyoruz. Onların da sağladığımız bu imkanları  kullanmalarını istiyoruz.” şeklinde sonlandırdı.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın