Avatar
Yazar: Kaan GEZER, Editör Yazım tarihi: 28.02.2018

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı'na ait resmi internet sitesi üzerinden yapılan bir açıklama ile birlikte öğrenmiş olduk ki, ülkemizdeki video oyunu geliştiricilerinden vergi alınmayacak. Bahsettiğimiz bu bilgi, Maliye Bakanı Naci Ağbal, KDV üzerinde yapılacak değişiklikleri öngören kanun tasarısı ile alakalı yaptığı açıklamada göründü. Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyette bulunanların bu bölgelerde ürettikleri oyun yazılımlarına katma değer vergisi istisnası getiriliyor." dedi.

Ülkemizdeki video oyunu geliştiricilerinden vergi alınmayacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal ayrıca, "Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetlerine yönelik makine ve teçhizat alımlarına katma değer vergisi istisnası getiriliyor. Gümrüklü sahalarda verilen ardiye, depolama ve terminal hizmetleri tam istisna kapsamına alınmaktadır. Konfeksiyon kırpıntılarının teslimleri katma değer vergisinden istisna tutulmaktadır. Adi ortaklıkların sermaye şirketine dönüşmesi işlemi katma değer vergisinden istisna edilmektedir." şeklinde de açıklamalarda bulundu.

Ayrıca, satış mağazaları hakkında da bir açıklama aldık. Bu açıklama ise, "Gümrüksüz satış mağazalarına ve bunların depolarına yapılan teslimler katma değer vergisinden ve özel tüketim vergisinden istisna tutulmak suretiyle, yerli işletmeler aleyhine oluşan rekabet eşitsizliği giderilmektedir." şeklinde idi.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.