VG247 yazarları tarafından yılın en iyi oyunları belirlendi

VG247 yazarları tarafından yılın en iyi oyunları belirlendi

Tamamen VG247 yazarlarının düşünceleriyle oluşturulan listemizde, pek çok güzel yapım kendine yer buldu.

2017 yılını geride bırakmaya adım adım yaklaştığımız şu Aralık ayında, her oyuncunun aklında olan, “Acaba bu yılın en iyi oyunları hangisiydi?” sorusunun cevabı VG247 yazarları tarafından cevaplandı. 2017 yılında oyun pazarının hareketliliği dışında, konsol pazarının hareketliliği de oldukça fazlaydı. Konsol pazarının da kızışmasıyla birlikte, PC platformunun yanı sıra pek çok konsola özel oyunları da görmüş olduk. Durum böyle olunca içlerinden tek bir tanesini seçmenin oldukça zor olduğuna karar vermiş VG247 yazarları. O yüzden tek bir kazanan olmadığını söyleyelim. İsterseniz lafı fazla uzatmadan, bu yılın en iyi oyunları neler seçilmiş hep birlikte göz atalım.

Assassin’s Creed Origins                             

İlk kez 13 Kasım 2007’de piyasaya sürülen Assassin’s Creed, oyuncular tarafından oldukça sevilmişti. Bunun karşılığında 2. oyunu ile birlikte kendine ait bir fan kitlesini de kazanan seri, oldukça popüler olmuştu. Böyle güzel giden bir seriyi nasıl yok edilir sorusuna cevap olabilecek nitelikte hamleler yapan Ubisoft, seriyi yok olma aşamasına getirmişti. Son kurşununu Assassin’s Creed Origins ile kullanan Ubisoft, bu kez doğru yolu bulmuşa benziyor. Assassin’s Creed IV: Black Flag oyununun yapımcıları tarafından küllerinden tekrar doğan seri, bu kez oyunculardan tam puan almayı başardı. Mısır’da geçen oldukça geniş bir açık dünyası ile de beni oldukça büyülemişti. VG247 yazarları da aynı düşüncelere kapılmış olmalılar ki yılın en iyi oyunlarına eklemişler.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild

Nintendo Switch konsolunun çıkış oyunlarından birisi olan The Legend of Zelda:Breath of the Wild, bize bambaşka bir tecrübe sunmuştu. Adeta tek başına Nintendo Switch aldıracak bir oyundu kendisi. Kendine özgü grafikleri, oyun yapısı ve asla sıkılmayacağınız bir açık dünyası ile biz oyuncuların kalbini çalmıştı. Bu yılın en iyi oyunları dışında gelmiş geçmiş en iyi oyun olarak gördükleri belirtmiş VG247 yazarları. Şahsen, Nintendo Switch sahibi olmadığımdan ötürü her ne kadar oynayamamış olsam da, izlediğim videolar ve okuduğum yorumlar neticesinde kesinlikle yılın adaylarından biri olmayı hakediyor.

NieR:Automata

Aksiyon ve Hack’n Slash türü oyunlarıyla tanınan bir firma olan Platinum Games, Bayonetta ve Metal Gear Rising: Revengeance gibi oyunlardan sonra bu yıla damga vuracak bir oyun yapmayı kesinlikle başardı. Genel olarak yaptıkları oyunların tarzları aynı olsa da, NieR:Automata ile bu tarzı sevmeyen oyuncuların bile ağzını sulandırdığı kesin. Birbirinden farklı düşmanları kesip biçtiğiniz, hikaye konusunda 60’tan farklı sonu bulunan oyun, bu yılın favorisi olmayı kesinlikle hak ediyor.

Night in the Woods

Bir Kickstarter kampanyası ile ne kadar iyi bir oyun yapabilirsiniz? Bu sorunun cevabını yılın oyun ödüllerine seçilmiş olan Night in the Woods, oldukça güzel cevap veriyor. Başta çocuk oyunu gibi gözüken, fakat oynadıkça sizi hikayesinin derinliklerine götüren bir yapım kendileri. Oldukça tatlı duran grafikler ve  karakterlerin konuşmaları, özellikle animasyon severlerin uzun süre başından kalkamayacağı bir yapım oldu. Bu bütçeyle de bu oyundan daha fazlasını istemek haksızlık olurdu herhalde.

Nioh

Dark Souls oyunlarının kendine has zorluğu, durumu öyle bir noktaya getirdi ki artık her zor oyun için Dark Souls benzeri tabiri kullanılmaya başlandı. Nioh da benzetilen oyunlardan birisi. Fakat kendisine böyle hitap etmek gerçekten büyük haksızlık olur. Kendine has dövüş sistemiyle beğenileri toplayan Nioh, görsel açıdan da oldukça güçlü bir yapımdı. Fakat sizi uyarmalıyım. Eğer ki oyunlarda kolay sinirleniyorsanız kesinlikle etrafınızda pahalı eşyalarınızı bulundurmayın. Çünkü bu oyun kesinlikle size büyük masraflara yol açabilir. Her dakika öldüğünüz, artık ölmekten sıkıldığınız ve ilerledikçe öleceğinizi bildiğiniz bir oyun oldu kendisi benim gözümde. O kadar çok öldüm ki artık ölmek bile garip bir tat vermeye başlamıştı. Eğer ki benim aksime zor oyunlara katlanabiliyorsanız kendisine bir şans vermelisiniz. Haliyle yılın oyun ödüllerine seçilmiş bir yapımı da oynamamak olmaz.

PlayerUnknown’s Battlegrounds

Pek çok kişinin henüz erken erişimden çıkmamış bir oyunun yılın oyun ödüllerinde olmaması gerektiğini düşündüklerini gördüm. Fakat erken erişim haliyle bile tüm piyasayı domine eden, kırılmadık rekor bırakmayan bir oyunu da bu listeye eklememek büyük haksızlık olurdu. 12 Aralık 2017 tarihinde Xbox One için de çıkışını yapan oyun, henüz 1 hafta geçmesine rağmen 1 milyondan fazla satış rakamına da ulaşmış durumda. Battle Royale sevdalılarının göz bebeği olan PlayerUnknown’s Battlegrounds, bu listede olmayı en çok hak eden oyunlardan birisi olarak yerini almış durumda.

Resident Evil 7

Bu yılın en iyi korku oyunlarından olan Resident Evil 7, seriye yepyeni bir hava katmış durumda. Bu oyun; mükemmel grafikleri, harika karakter tasarlamaları ve bir tutam da Resident Evil hikayesiyle adeta harikalar yaratmıştı. Oynarken ne olur şu bölüm bitsin diye yalvardığım, korkudan bilmediğim duaları söyletmeyi başarmıştı kendisi bana. Benim korku oyunlarından birazcık da fazla korkmam bunda etkiliydi fakat kendisi kesinlikle özüne uygun, harika bir korku oyunuydu. Bir zamanın trendi olan bağımsız korku oyunlarının odak noktası olan yapım, bu listede olmayı sonuna kadar hak ediyor.

Super Mario Odyssey

Şuan yirmili yaşlarda olan her oyuncunun belki de ilk oyunu olmuştu Mario. Bilgisayar derslerinde öğretmenden gizli şekilde oynadığımız, mantar yiyerek büyüdüğümüz, yıllarımızın oyunuydu Mario. Pek çok oyuncunun Super Mario Odyssey ismini duyunca çocuk oyunu muamelesi yapmasının en büyük sebebi de bu olsa gerek. Fakat Mario artık eski Mario değil. Grafikleri animasyon tarzı olan oyun, harika mini oyunları, müthiş bölüm tasarımları ve bitmek bilmeyen bir açık dünyası ile bizleri büyülediği kesin.

What Remains of Edith Finch

Bir yürüme simülasyonu olan oyun nasıl en iyi oyunlar listesinde kendine yer bulabilir ki?  Ortalıkta eşya ve materyal aramadığımız, tek amacımızın oyunun içinde bulunan dünyayı keşfetmek olan bir oyun oldukça sıkıcı olmaz mı? Oyunu oynamayanların ortak düşüncesinin bu olduğunu düşünüyorum. Fakat What Remains of Edith Finch bundan çok daha fazlası. Benzersiz tasarımları, harika ötesi grafikleri ve sizin ruhunuza dokunan müzikleriyle bu yılın en iyi oyunları listesinde kendine yer buluyor.

Wolfenstein II: The New Colossus

Herkesin, “Hikayeli oyunlar ölüyor mu?” sorusuna MachineGames harika bir oyunla cevap verdi. Tek kişilik hikaye modu severlere bir hayli uzun bir serüven yaşatan Wofenstein II: The New Colossus, nazileri öldürmenin ne kadar keyifli olduğunu bizlere öğretiyor diyebiliriz. Distopya mantığınla olan oyun, bir hayli eski bir seri aslında. 1981 yılından beri devam eden bu seri, kendinden asla şüphe ettirmedi. Her yıl üstüne koyarak devam ederek bu yıl için de yılın en iyi oyunları listesinde bulunuyor.

Yorumlar (0)

Bir Cevap Yazın