Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 13.05.2020

Bugün, Epic Games oyun dünyalarını daha ayrıntılı ve dinamik hale getirmek için tasarlanan yeni nesil oyun motoru Unreal Engine 5 oyun motoruna ilk bakışını ortaya koydu. Yeni oyun motorunun gücünü göstermek için Epic, Playstation 5'te canlı olarak yayınlanan "Lumen in the Land of Nanite" adlı gerçek zamanlı bir teknoloji demosu yayınladı.

Lumen in the Land of Nanite, Unreal Engine 5 oyun motorunun iki yeni aracından oluşan tamamen oynanabilir bir başlıktır.

Unreal Engine 5 Demo Trailer

Demo, kayalık bir mağaraya giren ve gizli bir tapınağı keşfeden bir kadını gösteriyor. Demo, ışığın ve nesnelerin dinamik olarak nasıl tepki verdiğini vurgulamak için özel bir noktaya işaret ediyor ve demo çökmekte olan bir kanyonda heyecan verici bir uçuşla sona eriyor. Demodaki tüm öğeler ve görseller gerçek zamanlı olarak tepki veriyor yani Playstation 5 demonun gerçekleştiği anda işliyor.

Epic Games kurucusu ve CEO'su Tim Sweeney Unreal Engine 5'in bugün kesinlikle mümkün olmayan şeyleri yapmak olduğunu söyledi. Bu, yeni düzeylerde fotogerçekçilik ve görsellik sunmanın yanı sıra bu araçları oyun geliştiricilerinin verimliliğini arttıracak şekilde sunuyor.

Kim Libreri'ye göre amaç oyun dünyalarını modern filmler kadar sürükleyici ve gerçekçi hale getirmektir. Ancak bu hedefin önceki oyun nesillerinden farkı gerçekçiliğin ne kadar interaktif olduğudur.

unreal engine 5 haberi

Bu nesil ve daha eski oyunlar ayrıntılı ve gerçekçi olsa da aynı zamanda durağandır. Lumens and Nanite demosu ortamdaki değişikliklerin gerçek zamanlı olarak gerçekleştiği birçok örneği gösterir ve Unreal Engine 5 bu değişiklikleri hemen gerçekleştirebilir. Taşlar parçalandığında önceden oluşturulmuş bir kesme sahnesi değil oyuncunun eylemlerine göre gerçek zamanlı olarak hareket eden yüksek çözünürlüklü bir kaya varlığıdır. Bir ışık kaynağı değiştiğinde yanıp sönen bir ışığı simüle etmek için birden fazla numara değil de işlemlerde gerçek zamanlı işlem gücü kullanılır.

"Fark ederseniz günümüzde çoğu video oyunu oldukça statik ortamlardır. Biliyorsunuz işler değişmiyor pek bir neden ve sonuç bulunmuyor. Bir oyunun durumunu değiştirip geri dönebilirseniz şanslısınız ve aslında bu durum değişti. Unreal Engine 5 her şeyin dinamik olmasını sağlar."

Fortnite ve Yeni Oyun Motoru

Fortnite, yeni nesil konsollarda piyasaya sürülecek ve 2021'in ortalarında Unreal Engine 5'e taşınacak. Sweeney Fortnite'nin Unreal Engine 5'te çalışan ilk oyun olacağını söylüyor.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.