TP-Link TD-W8970 ADSL2+ Modem İncelemesi

TP-Link TD-W8970 ADSL2+ Modem İncelemesi

TP-Link'ten orta sınıf ama oldukça kabiliyetli bir cihaz

TP-Link’in bu yeni modemi pek çok özellikle karşımıza çıkan bir ürün olmuş. 802.11n kablosuz router olma özelliği de taşıyan bu ADSL2+ modemde dört port Gigabit Ethernet switch de bulunuyor; tüm bunlara ek olarak 3G bağlantısını da destekliyor. Tek eksiği çift bant Wi-Fi desteği barındırmaması ve ağ depolama alanının çok randımanlı olmaması. Onun dışında bize pek çok kolaylık sunuyor.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Arayüzü basit, internet servis sağlayıcınızdan aldığınız bilgileri girip internete hızlı bir şekilde bağlanabiliyorsunuz. Çoğu zaman bağlantı tipi, VPI/VCI değerleri gibi şeyleri otomatik olarak saptayabiliyor. Tek yapılması gereken, servis sağlayıcınızdan aldığınız bilgileri unutmamak.

Kablosuz ağın düğmesi ayrı, istediğiniz zaman kablolu ile kablosuz internet arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Eğer radyasyon olmasın, evde zaten kablolu kullanıyoruz, ihtiyaç olursa açarız diye düşünüyorsanız bu seçenek iyi bir seçenek. Kablosuz ayarlarınızı, hızlı bir biçimde girebiliyor ve kayıt edebiliyorsunuz; bu ayarların çalışır hale geçmesi için de modemi yeniden başlatmanız gerekmiyor. Ayrıca ihtiyacınız olan diğer bilgilere ulaşmakta da sorun yaşamıyorsunuz.

SONY DSC
Çalışma seçenekleri de bu arayüzden ayarlanabiliyor. Pek bir engelle karşılaşmadan, modeminizi standart ADSL modem, hem modem hem router ya da modem özelliği olmayan bir routera dönüştürebiliyorsunuz. Ürünün 3G desteği ise sadece router şeklinde, yani bir 3G modeminiz varsa, ürüne USB girişinden bağlıyor ve kablosuz bir hale getiriyorsunuz.

Öte yandan ürün, 3G modeminizi, ADSL bağlantısı kesildiği anda yedek bağlantı olarak devreye sokabiliyor; bu sayede internete bağlı çalışırken veri kayıplarını önlüyor. Ürüne 3G modemi tanıtmak da gayet basit, kendisi hızlı bir şekilde cihazın bağlantısını algılıyor, siz de ülke ve operatörünüzü seçip işlemi tamamlamış oluyorsunuz.

Ürünün kablosuz menzili de gayet yeterli, 2m ile 10m arasında sadece kb bazında kayıp yaşayabiliyorsunuz; cihaz zaten 2.4 GHz bantta çalışıyor, diğer cihazlar da bu ağda kaldığı sürece, bu klasmandaki modemlerin pek çoğunu geride bırakıyor. Eğer ağdan bir şeyler izlemeyi seçenlerdenseniz ya da Smart TV kullanıyorsanız, bu dengeli sinyal özelliği sizi çok rahatlatacak. Tabii yine ortam şartları buna ne kadar müsaade ederse.

SONY DSC
Cihazın bir diğer özelliği ise, USB depolama aygıtlarını ağda paylaşımlı olarak gösterebilmesi. Fakat bu özellik pek verimli değil. Mesela Smart TV’nin okuyabileceği dosyalar, desteklenmeyen format gibi algılanıyor. Ayrıca PC’lerde de klasör çubuğuna modemin IP adresini girmeden içeriklere ulaşamıyorsunuz; yani bir kısayol sayesinde hızlı erişim kurulamıyor.

Yine de FTP hizmeti hızlı bir şekilde devreye sokulabiliyor ve ağ arayüzü size ihtiyaç olan IP adresini bildiriyor. Modeme uzaktan bağlanabiliyor ve ADSL aboneliğinizin gücünü sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. En fazla 5 farklı kullanıcı hesabının FTP hizmetini kullanmasına izin verilirken; bunların yetkilendirilmeleri ayrı ayrı değiştirilebiliyor.

Ürünün geri kalan özellikleri arasında, güvenlik duvarı, URL filtreleme gibi ebeveyn seçenekleri, QoS, bantgenişliği kontrolü ve VPN desteği bulunuyor. Ürünün görüntüsü de gayet şık, siyah renkli ve ince bir yapıya sahip, hiç değilse bir dönem servis sağlayıcıların dağıttığı o çirkin beyaz modemlerden daha güzel görünüyor.

Sonuç olarak TP-Link TD-W8970 belki mevcut en iyi modem değil; ama hem özelliği çok olsun hem de bütçeyi aşmasın diyorsanız, kesinlikle destenize katabileceğiniz bir joker. Eğer sunabileceklerinden daha fazlasına ihtiyacınız varsa, bu fiyat aralığında pek takılmazsınız zaten.  ADSL 2+ desteği var, 300Mbps Wi-Fi ve Gigabit Ethernet gibi yeteneklere de sahip. Bizce güvenebileceğiniz bir ürün olmuş.

LG_site_puanTP-Link TD-W8970

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.