Tozlu Sandık #1

Tozlu Sandık #1

Yeni retro oyun köşemizde sizlerle birlikte geçmiş seyahatlerimize başlıyoruz!

Tozluk Sandık adlı retro oyun köşemize hoş geldiniz sevgili LeaderGamer okurları! Köşemizin ilk bölümünün getirdiği heyecanla birlikte, oyun dünyasında geleceği merakla bekleyenler kadar geçmişten içimizde yer edinmiş birçok tatlı oyun deneyimine özlem duyan okurlara hitap etmek, bir o kadar da son zamanların teknolojisiyle geliştirilmiş oyunlara taş çıkartacak yapımları tekrar anımsatmak için kollarımızı sıvadık. Hazırsanız, retro oyun köşemiz Tozlu Sandık’ın ilk bölümüne birlikte adım atıyoruz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Not: Öncelikle haftalık köşemizde bahsedeceğimiz oyunlar, herkes tarafından bilinen, klasik yapımlar olmayabilir. Aslında özellikle geçmişte saklı kalmış hazineleri ortaya çıkartmak, bu deneyimi tatma zevkini elde etmiş oyuncuların da yüzünü güldürmek istedik.

Uzunca bir süre adaylarıma göz gezdirdikten sonra ilk haftayı geveze, tembel ve bir o kadar da kurnaz kertenkele Gex’e ayırmaya karar verdim. 1994’te 3DO isimli konsola çıkışını yapan Gex, Crystal Dynamics tarafından geliştirilmiş, 98’de Enter the Gecko isimli başlığıyla devam oyununu getirmiş, 99’da ise üçüncü oyunu Deep Cover Gecko ile tarihe karışmış zıpır bir platform oyunuydu.

gex-tozlu-sandik“Kertenkele olmak zor iş”

Crystal Dynamics’in Legacy of Kain ile beraber ilk yapımlarından olan Gex, aslında tamamen oyuncuyu eğlendirmek adına yaratılan, çeşitli bölümlerde koşturduğumuz bir platform oyunuydu. Konusunu da kısaca özetleyecek olursak:

“Hawaii’de annesi ve üç kardeşi ile birlikte yaşayan Gex, bir gün NASA’da çalışmakta olan babasının ölüm haberiyle depresyona girer ve trajediyi unutmak adına sürekli televizyon seyretmeye başlar. Bir süre sonra televizyona bağımlı hale gelen Gex’i kurtarmak için annesi bir değişiklik olması adına California’ya taşınır ve televizyonu Gex’in elinden alır. Bu duruma tahammül edemeyen Gex evden kaçarak sokaklarda yaşamaya başlar. Birkaç gün sonra büyük mirasa konan Gex, parayla Hawaii’ye geri döner ve dünyaın en büyük televizyonunu satın alır! “

“Bir gün tekrar en büyük zevki olan televizyonunu izlerken ekrandan çıkan metal bir el Gex’in boğazına yapışır ve onu televizyonun içine çeker. Bu el Media Dimension’ın kralı olan Rez’e aittir ve Rez o gün bugündür Gex’i maskotu haline getirip Media Dimension’da krallığını sürdürmeye başlar.”

gex-1Hikâye serinin üç oyununda da son derece klişe, fakat Gex’in karakteri ve oyunun genel havası yüzünden işi eğlenceli hale getiren bir konu üzerinde gidiyoruz. Seride en büyük başarıyı yakalamış ikinci oyun olan Enter the Gecko’ya geçmeden önce ilk oyundan kısaca bahsedecek olursak oyun boyunca bölümlerde saklanmış televizyon kumandalarını bularak yeni dünyalar, ve gizli bölümler açıyorduk. Son bölümde ise tahmin edebileceğiniz gibi Rez’in hükümdarlığına son vermek adına kafa kafaya bir kapışmada Rez’in kuyruğunu kıstırıp kaçmasını sağlıyoruz. İlk oyun tamamıyla Gex’in tekrar koltuğuna dönerek favori programını açmasıyla sona eriyor. Ne rahatlık ama!

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.