Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alperen Değer, Editör Yazım tarihi: 01.08.2021

Yayıncılığını Curve Digital, geliştiriciliğini ise Neon Giant’ın yaptığı The Ascent 29 Temmuz 2021 tarihinde çıkışını yapmıştı. Üstten görünümlü oynanabilen ve RPG ögeleri içeren The Ascent, bize “Cyberpunk” temasını CP77 sonrası getiren ilk oyun olma özelliğini de içeriyor. Onun kadar büyük ölçekli bir oyun olmasa da eğer CP77 sonrası bu temaya açlığınız devam ediyor ise tam size göre bir oyun olduğunu söyleyebiliriz. Oyuna şuan Steam ve Game Pass üzerinden ulaşabilirsiniz.

Oyunun Steam ve Game Pass üzerinde olduğunu söyledik. Ancak bu iki platform arasında bir sürüm farkı olduğu ortaya çıktı. Bu farkın kaynağı ise Nvidia’nın DLSS özelliğinin sadece Steam sürümünde bulunması. Oyunu Game Pass sürümünde şuan DLSS teknolojisi yok. Eğer oyunu Microsoft üzerinden satın aldıysanız ve DLSS için Steam’a geçmek istiyorsanız beklemenizde fayda var. Detaylar aşağıda.

The Ascent için de kullanılacak olan DLSS nedir ?

Deep Learning Super Sampling yani DLSS, detaylı ve gelişmiş grafiklere sahip, büyük güç gerektiren oyunlarda, FPS değerini arttırmak için yapay zekanın gücünü kullanan, Nvidia’nın RTX destekli kenar düzeltme teknolojisidir. DLSS aktif edildiğinde oyuncular, yüksek ve stabil FPS değerini korurken, daha yüksek çözünürlükleri ve ayarları kullanabilmek şansını elde edebiliyor. Nvidia DLSS teknolojisi ilk olarak Minecraft ile tanıtılmıştı, şuan ise RDR2, CP77, Control ve yakında çıkacak olan Batlefield 2042 oyunun bulunacak. DLSS teknolojisin detaylarını ve bulundurduğu tüm oyunları buradan görebilirsiniz.

Konumuza devam edersek, şirketin kuru ortaklarından Tor Frick, Twitter üzerinde bir kullanıcının neden iki platform arasında fark olduğu sorusuna, “Bunu en kısa sürede düzeltmek için çalışmalarımız devam ediyor” cevabını verdi. Game Pass için güncelleme ne zaman gelir bilemiyoruz.

Eğer oyunu merak ediyorsanız aşağıdaki oynanış videosuna göz atabilirsiniz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.