Menü
https://leadergamer.com.tr/star-trek-online-13-sezon-escalatiom/

Tekken 7

Yapımcı Bandai Namco Games
Dağıtımcı Bandai Namco Games
Tür
Çıkış Tarihi 2 Haziran 2017
Popüler , Tekken 7 7 Haziran 2017 18:20

Tekken 7 İnceleme

Injustice 2, Mortal Kombat X, Street Fighter V ve Tekken 7 derken, dövüş oyunlarına doyduk.


Dövüş oyunlarının en klasiklerinden olan Tekken serisinin 7. oyunu; PC, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkışını gerçekleştirdi ve bizler de inceleme imkanı bulabildik. Tekken 7 ile Mishima Ailesi içindeki kökü çok eskilere giden klan savaşlarının son bölümüne katılıyoruz. Gücünü Unreal Engine 4 oyun motorundan alan efsanevi dövüş oyunu, muhteşem hikayelerle ilerleyen sinematik savaşların yanı sıra arkadaşlarınla ve rakiplerinle yapabileceğin müthiş düellolar da sunuyor. Bizler de, bu yazımızda, tüm bu şeylere tek tek göz atacağız. Güzel bir inceleme macerasına hazır mısınız?

Tekken 7 İnceleme

Tekken 7, öncelikle karşımıza 38 oynanabilir karakter ile çıkıyor. Tabii bu karakterlerin hepsi tamamen orijinal değil ve oyunun çıkışında bulunmuyor. Bazı karakterler, farklı tiplerde tekrar karşımıza çıkabiliyor ve tabii ki ek paketler ile oyuna eklenecek olan karakterler var. Bu şekilde oyuna 38 karakter geliyor. Fakat yine de, bir dövüş oyunu için çok yeterli bir sayıda karaktere sahip olduğumuzu söyleyebilirim. Öncelikle Injustice 2 ile tam bir deneyim yaşadık, ardından da Tekken 7 karşımıza böyle çıkınca, gözlerimiz dolmadı değil açıkçası.

Bahsettim bu karakterler, aslında Tekken serisinden hepimizin tanıdığı karakterler. Fakat oyun içerisindeki karakterlerden 8 tanesi yeni. Yani, serinin eski oyuncuları, 8 yeni karakter görmeye hazırlanıyor bu oyun ile. Mesela bu 8 karakterden bir tanesi, hemen yukarıdaki Brezilyalı bayan. Eğer ilk defa bir Tekken oyunu oynayacaksanız, bu karakter ile başlamanızı öneriyorum oyuna. Çünkü oyunun en kolay, en kullanıcı dostu karakterlerinden bir tanesi. Tahmin edebileceğiniz gibi, oyundaki her karakterler de bu kadar kolay değil. Farklı zorluklarda, farklı oyuncu tiplerine hitap eden çok fazla karakter bulunuyor oyunda. Bu, çok önemli bir artı puan.

Oyunun senaryosu ise, kendisi kadar ilgi çekici. Tabii ki oyun dünyasında çığır açacak bir senaryoya sahip değil oyun. Tekken 7, “Aşk, İntikam, Gurur. Herkesin savaşmak için bir sebebi vardır. Bizi tanımlayan, bizi insan yapan şey, güçlerimiz ve zayıflıklarımızın ötesinde, değerlerimizdir. Yanlış yola girebiliriz ama yanlış saik yoktur.” diyerek başlıyor oyuna. Tabii, oyunda çok çılgın bir şey yok desek de, koskoca bir hikayenin, bu oyun ile biteceğini de tekrar hatırlatalım sizlere. Mishima Ailesi ile alakalı her şey, her savaşı, her küçük detayı görüyoruz oyunun senaryosunda.

Senaryo modunu oynarken keyif alabilmek için, oyunu da oynamayı öğrenmemiz gerekiyor, değil mi? Tekken serisinde genelde bir oyundan, diğer oyuna çok büyük kontrol farklılıkları bulunuyor. Fakat bu durum, Tekken 7 ile öyle değil. Eğer Tekken serisi ile yakın bir oyuncuysanız, kontrolleri çok kolay bir şekilde öğrenebileceksiniz çünkü sadece 1-2 adet önemli değişiklik bulunuyor. Aynı şekilde, eğer ilk defa bu seriden bir oyun oynayacaksanız da, kontrolleri kolay öğreneceksiniz ama ustalaşmanız biraz zaman alacak.

Oynanıştan bahsetmişken, serinin Rage sistemi de bu oyun ile biraz değişikliğe uğruyor. Artık 2 farklı Rage sistemine sahibiz: Rage Art ve Rage Drive. Bu sistemlerden Rage Art, karşı oyuncuya inanılmaz ciddi hasarlar verebiliyor ama çok az kullanabiliyoruz. Rage Drive ise biraz daha stratejik kullanılması gereken bir sistem. Bana soracak olursanız, bu iki sistemin de bilinmeden kullanılması, karakterinizi çok güçsüz kılabiliyor. Rage sisteminde usta olabilmek için öncelikle karakterinizi tanımanız, karşıdaki karakteri tanımanız, ona göre strateji planlayıp, Rage kullanmanız gerekiyor. Açıkçası bir dövüş oyunu için böyle stratejik bir şey düşünülmesi, gayet hoş.

Tüm bunların haricinde, Tekken 7 karşımıza birkaç farklı oyun modu ile çıkıyor. Bu oyun modlarından ilki, daha önce de bahsettiğimiz senaryo modu. Bunun haricinde bir de çevrim dışı ve çevrim içi oyun modları var. Tahmin edebileceğiniz gibi, çevrim içi modda gerçek oyunculara karşı dövüşüyoruz. Çevrim dışı modda ise gerçek oyuncuların yerini, yapay zekalar alıyor. Bu 3 ana oyun modu altında, Treasure Battle oyun modu bulunuyor. Bu oyun modu ile karakterlerimiz için özelleştirme eşyaları alabiliyoruz. Yani evet, oyunda oldukça güzel bir karakter özelleştirme sistemi bulunuyor. Tabii bunlar, mikro ödemelerin de kapısını açıyor. Söyleyelim şimdiden.

Tekken 7, çoklu oyuncu modu ile ise de oyunculara sınırsız bir deneyim sunuyor. Çünkü oyunun çoklu oyuncu modunda turnuvalar ve rekabetçi oyun bulunuyor. Bu turnuvalar için öncelikle belli bir sayıda oyuncu toplanıyor ve sırası gelen oyuncu, turnuvadaki maçını oynuyor. Fakat sıranız gelene kadar, boş bir şekilde beklemeniz gerekiyor. Tabii turnuvalarda başka bir şey yapılmayacağı için, buna kötü bir şey diyemeyiz. Rekabetçi oyun modu ise ciddi oyuncuların bulunduğu bir mod. Bu modda, eğer dilerseniz karşınızda hangi rakibin olacağını seçebiliyorsunuz. Açıkçası, bu özellik bayağı kötüye kullanılabilecek kapasiteye sahip.

İnceleme yazımızda, bu noktaya kadar hep oyunun iyi yönlerinden bahsettik ama şimdi birkaç kötü noktaya değineceğiz. Bu noktalardan ilki, oyun için satılan Season Pass. Evet, Tekken serisinde ilk defa bir Season Pass satışa çıktı ve bu ögenin fiyatı 25 dolar. Eğer bu ögeyi satın alırsanız, oyun için çıkacak olan ek içeriklere ücretsiz olarak sahip oluyorsunuz. Bu ek içeriklerin içerisinde yeni karakterler, yeni arenalar, yeni oyun modları ve tabii ki karakter özelleştirme ögeleri bulunuyor. Bu, bana soracak olursanız oyunun en kötü yönü çünkü bu tip rekabetçi ve klasik oyunlar, ek paket ve özellikle de Season Pass ögelerinden sıyrılarak piyasaya çıkmalı. Fakat ne yazık ki Tekken serisini de kaybettik.

Oyunun grafiklerinden ve performansından bahsetmemiz gerekirse, oyunu hem PC, hem de PlayStation 4 Pro üzerinde oynama imkanı bulduk. PC üzerinde, ortalama bir oyun bilgisayarı kullandık ve yüksek grafik ayarlarında, 1080p çözünürlükte güzel, sıkıntısız bir performans almayı başarabildik. Grafikler ise zaten bu güne kadar en güzel bir şekilde sunulan Tekken oyununun, Tekken 7 olduğunu gösteriyor bizlere. PC haricinde, PlayStation 4 Pro üzerinde de inanılmaz memnun kaldık. FPS değeri sabit 60 FPS idi ve grafikler de PC ile neredeyse aynı idi. Tekken 7 oynamadan önce Injustice 2 oynamıştık ve ne yazık ki Tekken 7 grafik detaylarının, Injustice 2 kadar yüksek olmadığını belirtelim sizlere. Fakat Tekken’in de çok çılgın grafiklere ihtiyacı yok sanırım. Değil mi?

Genel olarak inceleme yazımızı toplamamız gerekirse; Injustice, Mortal Kombat ve Street Fighter oyunlarına göre çok daha teknik bir yapıya sahip Tekken 7. Oyun, grafikleri ve performansı ile oyuncuları mutlu edebiliyor. Senaryosu ise zaten herkesin beklediği bir hikayeye ve etkileyici bir finale sahip. Fakat içerik konusunda, Mortal Kombat X ve Injustice 2, kesinlikle bu oyundan çok daha iyi. Eğer bir oyunun içeriği, sizin için çok ileri plandaysa, diğer dövüş oyunları sizi daha fazla mutlu edecektir diye düşünüyoruz. Bu konuda, özellikle oyunun senaryo modu ne yazık ki 1 saat ile 1 buçuk saat arası bir süreye sahip. Ayrıca, oyunun kötü bir başka yönü ise yükleme süreleri. PC üzerinde, sisteminize göre değişse de bu durum, konsollarda zaman zaman canınız sıkılacaktır yükleme sürelerine.

Her şeye rağmen, oyunun içerisinde sizi bir süre boyunca oyalayacak karakter özelleştirme sistemi, oynayacak 30-40 arası bir karakter bulunuyor. Çevrim içi turnuva modu veya size kalmaya gelen arkadaşlarınız ile belki de konsolun/bilgisayarın başından hiç kalkmadan bu oyunu oynayabilirsiniz. Injustice, Mortal Kombat, Street Fighter ve Tekken serileri arasında seçim yapmak tamamen oyuncunun neyi sevdiğine bağlı. Süper kahramanlar için Injustice, bol kan için Mortal Kombat tercih edilir genelde. Street Fighter ve Tekken ise çok sadık bir oyuncu kitlesine sahiptir zaten.

Tekken 7

PUAN: 8 /10
Yapımcı

Bandai Namco Games

Dağıtımcı

Bandai Namco Games

Tür

, ,

Platform

PC, PlayStation 4 ve Xbox One

  • Oldukça derin bir yapı.
  • Performans ve grafikler.
  • Bol karakter sayısı.
  • Yeni başlayanlara dost bir oyun.
  • Kısa senaryo ve az içerik.
  • Yer yer uzun yükleme süreleri.

Son zamanlarda tercih edebileceğiniz en iyi 2. dövüş oyunu diyebiliriz Tekken 7 için. Eğer süper kahramanlardan da hoşlanıyorsanız, Injustice 2 en doğru seçim olacaktır.

Kaan GEZER Editör