avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 05.02.2022

Ülkemizde artık oyun satın alma işi bir hayli zor olmaya başladı, özellikle de artan fiyatlardan sonra. Örnek vermek gerekirse, daha yeni çıkış yapmış olan Dying Light 2 Stay Human oynamaya kalktığımızda, bu durumda en uygun olan en boş paketi satın almak istersek, 350 TL gibi bir ücret ödememiz gerekiyor. Durum böyle olunca da, bu yazımızda sizlere, Steam üzerinde bulabileceğiniz bedava olan 15 adet korku oyununu önermek istedik. Yazımıza konu olan oyunlar bedava olduğu için, büyük beklentilere girmeden, çerezlik olarak düşünerek oynamak gerekiyor.

Steam üzerinde bedava olan 15 korku oyunu listesi

15. Shrine

Steam üzerinde yer alan 15 bedava korku oyunu önerimizden bir tanesi de Shrine. Kendisi, Lovecraft temalı bir FPS oyunu. Eski Doom, Quake ve benzeri oyunları seviyorsanız, sizi pişman etmeyecek bir yapım olduğunu belirtebiliriz. Görsel açıdan piksel grafiklere sahip olan yapım, bizlere hoş bir tecrübe sunuyor. Siz de, Shrine’ı denemek isterseniz, buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Steam sayfasından oyunu indirip oynamaya başlayabilirsiniz.

14. The Supper

Yine piksel grafiklere sahip olan bir başka oyun tavsiyesi olarak görebilirsiniz bunu. Fakat bu sefer FPS değil, Point & Click türünde bir oyun kendisi. The Supper, insanların en karanlık yönlerini konu alan kısa bir oyun olarak hazırlanmış. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz The Supper isimli bu oyunu olur da severseniz, aynı zamanda 4,20 TL’lik sanat kitabını alarak, yapımcıya da destek olabilirsiniz.

13. Minds Eyes

Steam üzerinde bulunan bir başka bedava olan korku oyunu da Minds Eyes. Bu sefer piksel grafiklere sahip bir oyun değil, tavsiyemiz. A Girls Fabric Face ve Suit 776 isimli oyunların da arkasında bulunan geliştirici tarafından bizlere sunulan bu yapım, bizi rüyalar arasında sürüklemeyi hedefliyor. Tabii, bu esnada korkutmayı da asla eksik bırakmıyor. Buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz Steam sayfası üzerinden indirip tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

12. İlacına İhtiyacı Var

Her ne kadar oyunun adı Türkçe olsa bile, ne yazık ki Türkçe dil desteğine sahip değil kendisi. Aynı zamanda, He needs his medicine olarak da bilinen bu yapım, birden fazla sona sahip olan bir oyun. Silent Hill serisinden esinlenerek yapılmış olması da, korku oyunu seven oyuncuların dikkatini çekebilecek en önemli özelliklerinden bir tanesi olarak gösterilebilir. İlacına İhtiyacı Var’ı denemek istiyorsanız, buraya tıklayabilirsiniz.

11. Ultimate Custom Night

Steam üzerinde yer alan bedava korku oyunları arasında akla gelen ilk isimlerden bir tanesi olan Ultimate Custom Night‘tan bahsetmeden geçmek, büyük bir ayıp olurdu. Five Nights at Freddy’s serisinin arkasında bulunan ünlü isim Scott Cawthon tarafından geliştirilmiş ve yayımlanmış olan Ultimate Custom Night, korku oyunu seven oyuncuların kesinlikle oynamak isteyebileceği bir oyun. Tanıdık yüzler, bütün seride olduğu gibi, bunda da gizlenmiş olan evrene ait gizli bilgiler ve daha birçok şeyi kendisinde bulabilirsiniz. Tamamen bedava olarak oynayabileceğiniz Ultimate Custom Night’a buradan ulaşabilirsiniz.

10. September 1999

Listemizde kesinlikle önerebileceğimiz bir başka oyun olan September 1999, bizlere farklı bir oyun tecrübesi bulunuyor. Eski VHS kasetlerinde olan görüntü kalitesine sahip bir görselliği olan bu oyun, aynı zamanda farklı bir oynanışa da sahip. Görüntüleyebildiğimiz bu VHS kaset, tam olarak 5 dakika 30 saniye sürüyor. Gerçekten kısa bir korku oyunu olarak belirtmek hiç de yanlış olmaz ama sizi pişman etmeyeceği de kesin. September 1999’u denemek isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.

9. Perfect Vermin

Oyundaki olayımız, bütün haşereleri temizlemek. Zaten, oyunun adından da bu anlaşılabiliyor rahat bir şekilde. Fakat, konu bu kadardan ibaret değil. 15 dakika civarı süren bu yapımda, içinizdeki sadist tarafı tatmin edebileceksiniz. Elinizde bulunan tokmak ile, ofiste bulunan neredeyse her şeyi yerle bir edebiliyorsunuz. Görsel açıdan da PC yoracak bir oyun olmaması, güzel bir artı olarak gösterilebilir. Buradan, oyunun Steam Mağazası sayfasına ulaşabilir ve oyunu denemeye başlayabilirsiniz.

8. The Designer’s Curse

Overnight 2 ve Buried Beneath gibi oyunların geliştiricisinin ellerinden bizlere sunulmuş olan bu yapım, oyuncuları gerçekten güzel bir şekilde korkutmayı hedefliyor. Zaten çok gerici bir ortama, atmosfere sahipken, bir de akla kazınacak korkunç varlıklar da oyunda bizim peşimizde. Bulmacalar çözerek, bu korkunç yerden kaçmaya çalışma fikri size çekici geliyorsa, buraya tıklayarak oyuna ulaşabilirsiniz.

7. We Went Back

We Went Back oyuncuları, kendilerini terk edilmiş bir uzay istasyonunda yalnız bir şekilde buluyor. Buradan çıkmamıza yardımcı olacak kapı ise kilitli ve içeride bekleyen şeyden kaçmak için, bir yol bulmamız gerekiyor. İpuçları bularak, değişen çevreyi gözlemleyerek ve korkularımızla yüzleşerek, buradan bir çıkış arıyoruz. We Went Back, Steam üzerinde bedava olduğu halde gerçekten efsane bir ortam ve korku tecrübesi sunuyor. Siz de denemek isterseniz, buradan oyunun sayfasına ulaşabilirsiniz.

6. Deceit

Çevrim içi PvP oyunu olan Deceit‘i mutlaka duymuşsunuzdur. Zaten, listemizin bu aşamasından sonrasını duymamış ve bilmiyor olmanız, açıkçası biraz şaşırtır. 5 kişilik grubumuzdan 2 kişide virüs var ve buradan kaçmamız gerekiyor. Arkadaşlık bile sonlandırabilecek bir oyun olarak gösterebiliriz kendisini. Zaten, asıl böyle oyunlar çok zevkli olmuyor mu? Bir an önce başlamak isterseniz, buraya tıklayarak oyuna geçebilirsiniz.

5. Spooky’s Jump Scare Mansion

Spooky’s Jump Scare Mansion, Steam üzerinde yer alan bedava korku oyunlarından bir tanesi. Oyunun 18 TL’lik, Remaster diyebileceğimiz bir sürümü de bulunuyor ama buna hiç gerek yok. Çünkü tamamen ücretsiz olarak Spooky’s Jump Scare Mansion’ı deneyebilirsiniz. Siz de, 1000 odalık kısmen tatlı olan korkunç şeylerle yüzleşmek istiyorsanız, buraya tıklayarak oyuna geçebilirsiniz.

4. the static speaks my name

the static speaks my name isimli bu oyun, bir tık depresif olabilir. Hayatın renksiz gelmesi, boşluğa düşme hissi gibi temalar işleniyor. Gerçekten çok kısa bir oyun olan the static speaks my name, denemek isteyebileceğiniz bir yapım. 10 dakikanızı ayırıp oynamak isterseniz, the static speaks my name’in Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

3. SCP Secret Laboratory

SCP Secret Laboratory, adından da anlaşılabileceği üzere, SCP konulu bir yapım. SCP’nin ne olduğunu bilmiyorsanız, açılımı Secure, Contain and Protect demek. Yani, birebir çevirisi olmasa da, güvene al, yakala ve koru gibi bir anlama çıkıyor. SCP Vakfı’nın da amacı, garip güçleri olan varlıkları ve eşyaları bir şekilde kontrol altında tutmak. SCP’nin hayran kitlesi tarafından sürekli büyüyen bir varlık ve eşya kütüphanesi bulunuyor. Bu korkunç şeylerin ucu bucağı yok ve bir kısmı ile de SCP Secret Laboratory’de karşılaşıyoruz. Ensenizde bir nefes hissedeceğiniz anlar yaşamak isterseniz, buraya tıklayarak oyunun Steam sayfasına ulaşabilirsiniz.

2. Cry Of Fear

Hem arkadaşlarınızla hem de tek başınıza oynayabileceğiniz bu psikolojik korku oyunu, aslında biraz eski. Korkunç yaratıklar ve kabus gibi bir ortamda kendinizi bulacağınız Cry Of Fear, zaten muhtemelen bir yerlerden duymuş olabileceğiniz bir yapım. Dahası da, Steam üzerinde tamamen bedava olan bir korku oyunu ve sizin de onu tecrübe etmenizi bekliyor, sabırsızlıkla. Cry Of Fear Steam Mağazası sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

1. Doki Doki Literature Club

Yani, böyle bir öneri listesi yapıp Doki Doki Literature Club‘ı bu listeye eklememek gerçekten çok ayıp olmaz mıydı? Biz de öyle düşünmüştük. Her şey iyi, güzel ve tatlı ilerlerken, bir anda her şeyin kontrolümüzden çıkmaya başladığını hissediyoruz. Oyunun dosyaları bile değişiyor. Eğer henüz denemediyseniz, zaman kaybetmenize gerek yok demektir. Doki Doki Literature Club’ın Steam sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sizlere Steam üzerinde bulunup da güzel bir tecrübe sunacak 15 bedava korku oyunu listemiz bu kadardı. Daha farklı listelerimizi de sizlerle paylaşmak isteriz elbette. Bunun için de, yorumlarda isteklerinizi ve tavsiyelerinizi dile getirmeniz, bize de fikir sunacaktır.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.