Menü
https://leadergamer.com.tr/witcher-3-wild-hunt-hud-modu/
Steam , SteamSpy 7 Ocak 2017 15:56

SteamSpy, Steam’in 2016 satışları hakkında oldukça detaylı raporlar yayımladı

Her gün saatlerimizi geçirdiğimiz bu platforma, daha detaylı bir şekilde bakmaya hazır mısınız?


SteamSpy, oyun geliştirme ve pazarlama çalışanı olan Sergey Galyonkin, yaklaşık 2 gün önce Steam hakkında oldukça ilgi çekici istatistikler yayımladı. Genel olarak platformun 2016 senesindeki satışlarını ele alan bu raporlarda göze ilk çarpan bilgi, geride bıraktığımız senede, bu platformda toplam 5,245 oyunun piyasaya sürülmesi oldu. Fakat piyasaya bu kadar oyunun çıkmasına rağmen, platformun kazancı, 2015 ile neredeyse aynı kaldı. Yani işler pek yolunda gitmemiş 2016 senesinde Steam için. Şimdi, bu raporlara daha detaylı bir şekilde bakmaya var mısınız?

SteamSpy, Steam'in 2016 satışları hakkında oldukça detaylı raporlar yayımladı

Hemen yukarıdan görebileceğiniz grafikte, 2016 senesinin başında platformun çıkardığı oyunlarda küçük bir düşüş yaşanmış olsa da, senenin geri kalanında grafiği sürekli yükseltmiş durumda oyunlar. Hemen aşağıdaki grafikte ise, platformun toplam satışı ve bu satışlardan elde ettiği gelir bulunmakta. Grafiğin genelinde, başarılı platform sürekli para kazanmış olsa da, 2016 tam tersi bir şekilde kapatılmış. Fakat bu bir sorun değil tabii ki. Sadece bir detay.

1-dxc3i2-wggespgsmftqc0w-1

SteamSpy verilerine göre 2016 senesinde ortalama 370 milyon oyun, yeni oyunculara kavuştu. Tabii bu rakamlara sadece platform içi satışlar dahil değil. Platformun dışında satılan kodlar, paketler ve çekilişler ile elde edilen oyunlar da bu rakama dahil. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, SteamSpy, platformun 25 milyon dolar gelir elde etmiş olduğunu düşünüyor. Fakat ana gelir, büyük bir ihtimalle 25 milyon dolardan daha az çünkü dediğimiz gibi, Steam dışı satışlar mevcut. Bunun haricinde, Sergey Galyonkin, 2016 senesi için Steam pazarının büyüklüğünü 3 buçuk milyar dolar olarak öngörüyor. Fakat burada da bir sıkıntı var çünkü Sergey Galyonkin, 2015 senesinde de aynı rakamı vermişti. Yani SteamSpy verilerine göre başarılı platform, 2015 senesine göre 2016 senesinde pek büyüyememiş.

1-0ojcybykyteqkjdpayf9mq

Yayımlanan raporların devamında Call of Duty: Infinite Warfare oyununa da değinildi ve bu oyunun, Steam üzerinde çok zayıf bir performans sergilediği belirtildi. Öyle ki, Call of Duty: Infinite Warfare, Steam üzerinde Call of Duty: Black Ops III oyunundan çok daha az satmış durumda. SteamSpy’a göre Battlefield 1 ve Overwatch, platform içerisinde olsaydı bu 2 oyun da Call of Duty serisinin en yeni oyununu geçebilirdi satışlarda. Tüm bu bilgilerden, Asya kıtasına zıplayan raporlar, Steam platformunun Asya ülkelerinde büyümeye devam ettiğini fakat Asyalı oyuncuların, genelde ücretsiz ve çoklu oyunculu oyunlara yöneldiğini belirtiyor. Valve oyunlarından olan Counter-Strike: Global Offensive, Asyalı oyuncular arasında en popüler olanıydı mesela.

Counter-Strike: Global Offensive demişken, raporlara göre 2016’da Counter-Strike: Global Offensive oyunu inanılmaz bir şekilde büyüdü. Fakat başka bir Valve oyunu olan Dota 2, 2015 senesine göre neredeyse hiç büyümedi. Oyuncu kitlesi aynı kaldı. Peki, oyunlarda en çok kazandıran oyun, hangisi oldu? Dilerseniz hemen aşağıda sizlere 2 farklı sıralama paylaşalım. İlk sıralama, en çok kazanan 25 oyuna ait, diğer liste ise en çok oyuncu kazanan 25 oyuna ait.

1-inydl3ejaht3sbdtnvl_ag-1

Yukarıdaki iki liste, 1 sene boyunca gelen toplam istatistikleri bizlere sunsalar da, elimizde her ay en çok satan oyun raporları da bulunmakta. Dilerseniz, aylık raporlara da bir göz atalım. Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında, 2016 senesinde en çok satan oyunlar sırası ile Rise of the Tomb Raider, XCOM 2, Tom Clancy’s The Division, Dark Souls III, Total War: Warhammer, Total War: Warhammer, Total War: Warhammer, No Man’s Sky, Counter-Strike: Global Offensive, Sid Meier’s Civilization VI, Dishonored 2 ve Grand Theft Auto V.

Kaan GEZER Editör