Avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 04.04.2023

Korku oyunları oynamak kesinlikle çok zevkli oluyor. Yani, o gerilimi yaşamak, cidden ayrı bir zevk. Hatta, bol acılı yemek yemek gibi. Tabii, doğal olarak böyle bir yemeğe doyum da olmuyor. Şimdi, bu rehber yazımızda Steam üzerindeki en iyi korku oyunları ile ilgili bilgi vereceğiz. Sizler için en iyi 10 Steam korku oyunları seçimi yaptık. Önce, bu oyunlar liste halinde paylaşacağız. Sonra da, bu oyunları tek tek anlatacağız. Bu sayede, siz de hangi oyunları neden önerdiğimizi göreceksiniz. Şimdi, listemize geçerek tavsiyelerimize başlayalım.

En iyi 10 Steam korku oyunları

  1. Dead Space
  2. Outlast
  3. Amnesia: The Dark Descent
  4. Alien: Isolation
  5. SOMA
  6. Layers of Fear
  7. Condemned: Criminal Origins
  8. The Evil Within
  9. Resident Evil 7: Biohazard
  10. Until Dawn

 

Steam üzerindeki en iyi korku oyunları

Şimdi, bu oyunlar hakkında detaylı bilgi verme zamanı.

Dead Space

Bu hayatta kalma korku oyununda, oyuncular mühendis Isaac Clarke rolünü üstlenerek USG Ishimura madencilik uzay gemisini istila eden yeniden canlanmış cesetler olan Necromorph'lara karşı hayatta kalmak için savaşıyor. Oyun, oyuncuların Necromorph'ları yenmek için stratejik olarak uzuvlarını hedef almaları gereken benzersiz bir "stratejik parçalama" savaş sistemine sahiptir. Buna ek olarak, oyun atmosfer ve hikaye anlatımına güçlü bir vurgu yapıyor. Ayrıca, oyuncular oyunda ilerledikçe Necromorph salgınının ardındaki gerçeği ortaya çıkarıyor.

Outlast

En iyi Steam korku oyunları listemizin 2. oyunu Outlast. Oyuncular araştırmacı gazeteci Miles Upshur rolünü üstlenerek canavar mahkûmların istila ettiği uzak bir psikiyatri hastanesi olan Mount Massive Asylum'u araştırıyor. Oyun, oyuncuların olayları bir video kameranın merceğinden izlediği benzersiz bir "buluntu görüntü" tarzı hikaye anlatımına sahiptir. Oyun aynı zamanda gizlilik ve kaçma üzerine yoğun odaklı. Çünkü oyuncular akıl hastanesinin karanlık sırlarının ardındaki gerçeği ortaya çıkarırken mahkumlardan kaçmak zorunda.

Amnesia: The Dark Descent

Oyuncular, perili bir kalede uyanan ve oraya nasıl geldiğini hatırlamayan Daniel rolünü üstlenirler. Oyun, oyuncuların kalede gezinirken ve onu oraya götüren olayların ardındaki gerçeği ortaya çıkarırken Daniel'in korkusunu ve zihinsel dengesini yönetmeleri gereken benzersiz bir akıl sağlığı sistemine sahiptir. Ayrıca, oyun atmosfer ve keşif üzerine yoğun odaklıdır. Dahası, oyuncular notlar ve günlük girişleri aracılığıyla kalenin sırlarını keşfediyor.

Alien: Isolation

En iyi Steam korku oyunları listemizde Alien da var. Oyuncular Ellen Ripley'in kızı Amanda Ripley rolünü üstlenerek annesinin kayboluşuyla ilgili cevaplar arıyor. Oyun, oyuncuların uzak bir ticaret istasyonu olan Sivastopol'u ararken tek ve acımasız bir Uzaylıdan kaçınmaları ve onu alt etmeleri gereken benzersiz bir "tek Uzaylı" mekaniğine sahiptir. Oyunda gizlilik ve hayatta kalmak çok önemlidir. Ayrıca, oyuncular hayatta kalmalarına yardımcı olacak kaynakları aramakta ve eşyalar üretmektedir.

SOMA

Atlantik'in altındaki uzak bir araştırma tesisinde geçen oyunda oyuncular Simon Jarrett rolünü üstlenerek arızalı makinelere ve grotesk yaratıklara karşı hayatta kalma mücadelesi veriyor. Benzersiz bir "bilimkurgu korku" temasına sahip olan oyunda oyuncular, oyun boyunca ilerledikçe tesisin araştırmasının ardındaki gerçeği ve insanlığın kaderini ortaya çıkarıyor. Ayrıca, oyun atmosfer ve hikaye anlatımına güçlü bir vurgu yapıyor ve oyuncular notlar ve kayıtlar aracılığıyla tesisin sırlarını keşfediyor.

Layers of Fear

En iyi Steam korku oyunları listemizde elbette olması şart olan bir oyuna geldik. Oyuncular, başyapıtını yaratırken deliliğin derinliklerine inen çılgın bir ressamın rolünü üstlenirler. Oyun, ressamın zihni çözüldükçe oyunun ortamının ve oyuncuların algısının sürekli değiştiği benzersiz bir "psikolojik korku" temasına sahiptir. Buna ek olarak, oyun atmosfer ve keşfe odaklı. Dahası oyuncular notlar, günlük kayıtları ve imgelemler aracılığıyla ressamın geçmişini keşfediyor.

Condemned: Criminal Origins

Oyuncular bir FBI ajanı olan Ethan Thomas'ın rolünü üstlenerek bir dizi vahşi cinayeti araştırırken bir yandan da vahşi suçlularla mücadele ediyor. Oyun, oyuncuların suçlulara karşı hayatta kalmak ve cinayetlerin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için zekâlarını ve doğaçlama silahlarını kullanmaları gereken benzersiz bir "birinci şahıs hayatta kalma korkusu" temasına sahiptir. Oyunda ayrıca atmosfer ve hikaye anlatımına güçlü bir vurgu var. Ayrıca, oyuncular notlar ve kanıtlar aracılığıyla cinayetlerin ardındaki gerçeği keşfediyor.

The Evil Within

En iyi Steam korku oyunları listemizin sonlarına geliyoruz. Oyuncular dedektif Sebastian Castellanos rolünü üstlenerek grotesk canavar ordularına karşı hayatta kalmak için savaşırken gizemli bir örgütün ardındaki gerçeği ortaya çıkarıyor. Oyun, oyuncuların canavarlara karşı hayatta kalmak için gizlilik, tuzaklar ve silahlar kullandığı benzersiz bir "hayatta kalma korku" temasına sahiptir. Oyun aynı zamanda atmosfer ve hikaye anlatımına da odaklı. Oyuncular notlar ve ara sahneler aracılığıyla örgütün arkasındaki gerçeği keşfediyor.

Resident Evil 7: Biohazard

Oyuncular, gizemli ve ölümcül yeni bir düşmanın istila ettiği Louisiana'daki köhne bir çiftlikte kayıp karısını arayan Ethan Winters rolünü üstlenirler. Oyun, oyuncuların düşmana karşı hayatta kalmak ve plantasyonun arkasındaki gerçeği ortaya çıkarmak için gizlilik, silah ve bulmaca çözme kullanmaları gereken benzersiz bir "birinci şahıs hayatta kalma korku" temasına sahiptir. Oyunda ayrıca atmosfer ve hikaye anlatımına güçlü bir vurgu var. Oyuncular notlar, kayıtlar ve ara sahneler aracılığıyla oyundaki olayların ardındaki gerçeği keşfediyor.

Until Dawn

Oyuncuların, çılgın bir katil tarafından takip edilirken şafağa kadar hayatta kalması gereken sekiz genci kontrol ettiği bir hayatta kalma korku oyunu. Oyun, oyuncu seçimlerinin hikayenin sonucunu ve karakterlerin hayatta kalmasını etkilediği benzersiz bir "kelebek etkisi" sistemine sahiptir. Oyunda ayrıca atmosfer ve hikaye anlatımına güçlü bir vurgu var. Oyuncular ara sahneler, notlar ve kayıtlar aracılığıyla oyundaki olayların ardındaki gerçeği keşfediyor.

En iyi 10 Steam korku oyunları dışında ne tavsiye edersiniz?

2023 yılı için liste hazırlamadık henüz. Fakat, sitemiz üzerinde En iyi oyunlar 2022 yazımıza da kesinlikle bakmanızda fayda var. Bu sayede, birçok başlıkta bir sürü oyun tavsiyemize bakmanız mümkün. Zira, tadını çıkarabileceğiniz çok fazla oyun türü var. Biz de, şimdi tavsiye ettiğimiz yazımızda, bir sürü başlıktan bahsettik. Dahası, yazımızdaki başlıklarda yüzlerce tavsiye var.

En iyi 10 Steam korku oyunları listesi ne işe yarar?

En iyi 10 Steam korku oyunları listemizde yer alan oyunlar sayesinde, en iyi oyunları keşfedebilirsiniz. Zira, 20 adet tavsiye verdik. Bu sayede, dikkatinizi çeken bir oyunu seçip tadını çıkarabilirsiniz.

En iyi 10 Steam korku oyunları listesini nasıl hazırladınız?

Şimdi paylaştığımız En iyi 10 Steam korku oyunları listesini hazırlarken birçok kaynaktan faydalandık. Hem kendi zevklerimizden hem de birden fazla kaynaktan bilgi topladık.

En iyi Steam korku oyunları listesi neye göre hazırlandı?

Aslında, bu yazımız içerisinde daha önce de bahsettiğimiz bir sebebi var bunun. Şu ana kadar listelediğimiz oyunların çoğunluğu daha önce tarafımızca oynanmış ve tamamlanmış oyunlar, ancak elbette interneti de kendi avantajımıza kullandık. Sonuçta, Steam üzerindeki korku oyunlarının hepsini oynamış ve tamamlamış olmamız mümkün değil. Seçtiğimiz oyunları da, güzelce bir kenara aldık. Başka listeleri de inceledik ve kendi zevklerimizi de bu sonuçlara ekleyerek, bu listeyi oluşturduk.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.