Avatar
Yazar: Staff, Editör Yazım tarihi: 18.09.2021

Geçtiğimiz aylarda Valve, sürpriz bir şekilde Steam Deck el konsolounu tanıtmıştı. Türkiye için resmi olarak çıkması pek olası olarak gözükmüyor gibi olsa da el konsolları açısından büyük bir gelişme gibi gözüküyor. Aralık 2021 sonrası satışa çıkacak olan konsol için birkaç yeni gelişmemiz var. Konsolun arayüzünden ilk görseller sızdı.

Steam Deck, bu yılın sonunda çıkış yapacak.

İlk olarak şundan bahsedelim. Valve'in Linux tabanlı işletim sisteminin en son sürümü SteamOS 3 artık piyasada. Bu durum Steam Deck'e aktarılan sistemle aynı olacak. Bu arayüzü, Valve'ın bir noktada ortak kullanım ile beraber PC'ye taşıyacak. Valve, özellikle elde taşınan bir cihazda çalışması için arayüzün akışında birkaç değişiklik yaptı. Bununla birlikte bu gelişmelerin bazıları masaüstü Steam'in denetleyici tarafından yönlendirilen tarafına aktarılacak. Pek çok kişi kullanmasa da Steam Geniş Ekran modu, Steam Deck ile birlikte değişmiş olacak.

Deck ile ilgili her türlü haberin peşinde koşan biri var. Pavel Djundik isimli Twitter kullanıcısı sızdırılan yeni kullanıcı arayüzünün birkaç ekran görüntüsünü paylaştı. Gelgelelim Djundik'in de belirttiği gibi tasarım, birkaç düzen değişikliğine rağmen mevcut Steam kütüphanesi görünümüne çok benziyor.

Djundik, mağazanın şu anda erişilemediğini ve bu geliştirme aşamasındaki yapının doğası göz önüne alındığında mantıklı olduğunu da sözlerine ekledi. Ek olarak arayüzün hala gelişme aşamasında olduğunu ve değişebileceğini de söyledi. Ayrıca bazılarının bu SteamOS yapısını diğer PC tabanlı el bilgisayarlarında çalıştırdığını da açıkladı. Cihazın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Türkiye için ayrı bir fiyatlandırma açıklanmadı. Ancak ürünün 64 GB depolama sunan başlangıç fiyatının 400$ olduğunu söyleyelim.

 

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.