Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 28.06.2020

Bir süre önce oyuncularla buluşan SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated’ı oynama fırsatım oldu fakat biraz kafa dinlemek için memlekete gitmiş olduğum için uzun uzun yazma fırsatım olmadı. Fakat şimdi, SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated inceleme yazısı ile karşınızdayım. Evet, oyunun adı çok uzun ve yazarken yoruyor ama resmi olarak oyunun adı bu, ne yapayım şimdi? SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated inceleme yazıma başlarken isyan edeceğimi düşünmezdim ama oldu işte. Bir de, ben küçükken Almanca olarak izlerdim çizgi filmi, o yüzden Türkçede ne diye geçiyorlar bilmiyorum ve oynadığım oyun da İngilizce, o yüzden Türkçe isimlerini göremezseniz kızmayın.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom - Rehydrated inceleme

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated hikayesi nedir?

İsyanım ve açıklamalarım bittiğine göre SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated inceleme detaylarına geçebiliriz demektir ve buna da hikaye ile başlayalım. SpongeBob SquarePants evreninin neredeyse her zaman kötü karakteri olmuş olan Plankton yine bir işler karıştırıyor. Kendisine robotlar yapıyor ve hedefi yine o kutsal Krabby Patty tarifi. Fakat, robotlarını kurarken bir şeyler yanlış gidiyor. Emirlere uyması gereken robotlar, emirlere uyma olarak ayarlanıyor. Bu da, robotların Bikini Bottom’ı ele geçirmeye başlamasına sebep oluyor.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated oyuncuları da, Plankton’ın bu başarısız olduğu robot projesi ile savaşmaya yola çıkıyor. Oyunda önce SpongeBob SquarePants olarak başlıyoruz ama sonra Patrick Star ve ardından da Sandy Cheeks açılıyor kullanılabilir karakter olarak. Karakterlerin her biri, tıpkı çizgi filmde olduğu gibi yine şapşal şapşal hareketler sergiliyor. SpongeBob SquarePants yerinde duramıyor zaten.

Eğer daha önceden SpongeBob SquarePants izlediyseniz, oyunda göreceğiniz yerler hiç yabancı gelmeyecektir. Seslendirmen, konuşma stili ve oyunun açık dünyasında gitmemeniz gereken yerlere gittiğinizde ortaya çıkan denizci eli bile direkt olarak oyunda bulunuyor. Yani, çizgi film dizisine yabancı olmayanların bol bol anıları ile iyice eğlenceli hale gelebilecek bir dünyaya sahip SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom - Rehydrated inceleme

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated oynanış konusunda nasıl?

Oyunda kullanabileceğiniz 3 tane karakter bulunuyor. Bunlardan birisi SpongeBob SquarePants, diğeri Patrick Star ve en sonuncusu da Sandy Star. Her bir karakterin kendine has özellikleri bulunuyor. Bu 3 karakterin kendilerine özel olan yeteneklerini kullanarak, Bikini Bottom’ı robotlardan kurtarıyorsunuz. Oyunda ilerleyerek, karakterlerinize yeni yetenekler de açabiliyorsunuz. Bu sayede, SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated’ın önceki bölümlerinde bıraktığınız bulmacaları sonradan gelip çözebiliyor ve aklınızın bir yerinde kalmış olan altın spatulanın sahibi oluyorsunuz.

Öncelikle, SpongeBob’un evinde başlıyoruz oyuna ve oyun burada bize nasıl oynanacağını gösteriyor. Parlak şeyleri, altın spatulaları ve Patrick’in kayıp ve muhtemelen kokuşmuş çoraplarını topluyoruz dünya üzerinde. Yeni bölgeler açmak istiyorsanız parlak şeyler ve altın spatulalar kullanmanız gerekiyor.

Oyunda, bu bahsini ettiğim ögeleri toplamanız gerekiyor ama bunlar genelde çok kolay olmuyor. Ya aşırı zor toplanıyor ya da orta seviyede bir zorlukta diyelim. Bazı bulmacalar çıldırtabiliyor. Şu ana kadar tek bir bulmaca beni çıldırtmayı başardı, o da zamanlamalı bir şeyler. Fakat başarısız olsam da öyle oyundan nefret ettirecek bir sinirle dolmadım hiç. Oyunun ve karakterin eğlenceli atmosferi buna engel oluyor.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom - Rehydrated inceleme

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated tam olarak nedir?

Aslında, SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom var olan bir oyundu. Fakat, SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated oyunun remastered hali denilebilir. Çıktığı zamanlarda hep oynamak istemiştim bu oyunu ama hiç imkanım olmamıştı. Şimdi, remastered olayı sayesinde bir tık daha iyi halini oynayabiliyorum.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated, orijinal yapımın birebir tekrar elden geçirilmiş hali olarak karşımıza çıkıyor. Görseller yüksek kaliteli ve modern çözünürlük seviyesinde. Oynanış konusunda iyileştirmeler olduğu belirtilmiş ama oyunun orijinalini oynamamış olduğum için bilemeyeceğim.

Hem çevrim içi hem de çevrim dışı 2 oyuncuya kadar oynanabilir durumda olan yeni bir sürü modu bulunuyor. Bir de, orijinal yapımdan çıkarılmış pek çok içeriğin de bu oyunda olduğu belirtiliyor. Yani, orijinalin birebiri ve hatta birkaç tık daha da iyisi.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated görsel açıdan nasıl?

Görsel açıdan kesinlikle çizgi filmi kadar renkli diyebilirim. Ben, oynarken cidden eğlendim. Hatta, ilk izlenim olarak kaydedip yayımlamış olduğum videomu da yukarıda bulabilirsiniz. Halihazırda var olan eğlenceli karakterler, oyunun renkli dünyasında daha çok hayat bulmuş resmen. Eğer canınız sıkkınsa açıyorsunuz SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated’ı ve keyfinize bakıyorsunuz. Mis gibi.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated performans açısından da gayet güzel durumda. Her ne kadar oyunda grafik ayarlamaları bulunmuyor olsa da, performans açısından bir sıkıntı çekmedim. Bunu hem masaüstü PC’mde hem de dizüstü bilgisayarımda denedim. Dizüstü bilgisayarımda NVIDIA GeForce GTX 860m bulunuyor ekran kartı olarak. 1080p’de 40-60 FPS arasında gezindi hep. Hemen aşağıda oyunun sistem gereksinimlerini paylaştım, oraya göz gezdirebilir ve kendi PC’nizde nasıl çalışacağını az çok tahmin edebilirsiniz.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated sistem gereksinimleri (MİNİMUM):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64bit)
 • İşlemci: AMD / Intel CPU @2.8 GHz ya da daha iyisi (AMD Phenom II X4 925 ya da Intel i3-4130 ya da daha iyisi önerilir)
 • Bellek: 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: En az 2GB VRAM’e sahip ve DirectX 11 ile Shader Model 5.1 destekleyen AMD/NVIDIA ekran kartı. AMD Radeon HD 7870 ya da NVIDIA GeForce GTX 760 ya da daha yenisi önerilir.
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: Harici veya dahili DirectX 9 uyumlu ses kartı
 • İlave Notlar: 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir. Windows 7 ve Windows 8.1 destekleniyor ama bazı AMD ekran kartları, bu işletim sistemlerinde daha düşük performans sağlayabilir.

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated sistem gereksinimleri (ÖNERİLEN):

 • 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir
 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64bit)
 • İşlemci: AMD / Intel @3.5 GHz ya da daha iyisi (AMD FX-6300 serisi ya da Intel Core i3-8100 ya da daha iyisi önerilir).
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: En az 2GB VRAM’e sahip ve DirectX 11 ile Shader Model 5.1 destekleyen AMD/NVIDIA harici ekran kartı. NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti ya da AMD Radeon R9 önerilir.
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: 8 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: Harici veya dahili DirectX 9 uyumlu ses kartı
 • İlave Notlar: 64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir. Windows 7 ve Windows 8.1 destekleniyor ama bazı AMD ekran kartları, bu işletim sistemlerinde daha düşük performans sağlayabilir.

Oyunu oynadığım PC’nin donanımı:

 • İşletim sistemi: Windows 10 64-bit
 • CPU: Intel i9 9900K @3.6GHz
 • GPU: Asus Turbo 1080 Ti
 • RAM: 2x16GB 3000MHz CL15
 • Anakart: Asus ROG Strix Z390-E Gaming
 • SSD: Samsung Evo 970 250GB
 • Monitör: AOC AG273QCX

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom - Rehydrated inceleme

SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated inceleme sonucu nedir?

Dürüst olmam gerekirse, SpongeBob SquarePants Battle for Bikini Bottom – Rehydrated inceleme sonucu olarak benim notum, “Öneriyoruz.” olacaktır. Ana oyunu inceliyor olsam, açık dünyanın daha büyük olması, oynanış konusunda eksik hissettiğim şeylerden bahsedebilirdim fakat bu oyunun yeni remastered sürümü. Bu sürümde eksik hissettiğim en büyük olay, grafik ayarları. Her ne kadar görselliğin performans sorunları olmasa da, en azından ortalama ve altı PC’ler için bir şeyler daha sunulabilirdi diye düşünüyorum.

Oynanış konusunda gerçekten çok akıcı bir yapım. Oyunda ister hızlı ilerleyin, ister araştırarak ilerleyin, her türlü çok eğlenceli bir yapım. Zaten kenar köşelere iyi bakmanızı kesinlikle tavsiye ederim. Bir remastered sürüm olarak, ana oyundan kaldırılan içeriklerin getirilmesi, yeni modların gelmesi gibi muhteşem özelliklere de sahip. Alın, oynayın, çocukluğunuza geri dönün.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.