Leadergamer

© 2007-2020 Gamer Media Tüm Hakları Saklıdır. Bu sitenin veya içeriğinin hiçbir kısmı telif hakkı sahibinin izni olmadan çoğaltılamaz.

GamerMedia
Bizi Takip Edin
avatar
Yazar: Alper Dalan, Editör Yazım tarihi: 02.07.2020

Bildiğiniz üzere son dislike ve hakaret olaylarından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya düzenlemesi ile ilgili bir şeyler yapılacağından bahsetmişti. Cidden yapılıyor ve açıkçasını sorarsanız, hiç iyi olarak nitelendiremeyeceğimiz şeyler yapılıyor. Atılan her adımın kontrol altında tutulması, gerçekten gerici bir durum.

Sosyal medya düzenlemesinde konuşulacaklar üzebilir

Yakında yapılacak olan sosyal medya düzenlemesiyle ilgili olarak ortaya çıkan detaylar ürkütücü durumda. Bunun da sebebi, her şeyin ama her şeyin kontrol altında bulunacak olması. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine ve çevresindekilere toz kondurmadığı ve öyle bir şey olduğunda çok sert tepkiler verdiği tartışılmaz bir gerçek. Bu kötü bir şey değil elbette, herkes kendisini ve dostunu korumak ister. Fakat, sosyal medyanın bastırılacak olması, karşıt görüşlerin tamamen engellenmesi demek olabilir.

Bu, bizi nasıl etkiler diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Bilmiyoruz, başımıza gelir mi fakat bildiğiniz üzere oyun sektöründe fiyatlar gerçekten çok yüksek. Bunun da sebebi, TL değerinin giderek düşüyor olması. Yakında PS5 çıkacak ve 450-500 dolar olacağı söyleniyor. Vergi üstüne vergi ve TL’nin değeri düşünülünce de, en az 7000 TL civarlarında konsolu görmemiz muhtemel gibi görünüyor. Bu konu hakkında olumsuz yorum yaptığımızda bile devlet karşıtı olarak algılanabilir ve ceza yiyebiliriz.

Muhtemelen olmaz öyle bir şey çünkü o kadar da abartılı davranılacağını sanmıyoruz. En azından sanmak istemiyoruz. Bunun korkusu bile anormal değil mi? Hemen aşağıda, yapılacak sosyal medya düzenlemesi konusunda konuşulacakları bulabilirsiniz.

Sosyal medya düzenlemesi değişiklikleri listesi:

  • Sosyal medya denetimini artırmak için 5651 ve 5809 sayılı kanunlarda değişikliğe gidilecek, BTK’ya geniş yetkiler tanınacak.
  • BTK, kamu yararını gerekçe göstererek Netflix, WhatsApp, Telegram gibi uygulamaları “şebekeler üstü hizmet” uygulamalarını engelleyebilecek.
  • BTK, isterse jandarma eşliğinde sosyal medya sitelerinin Türkiye ofislerinde denetim yapabilecek.
  • Tüm sosyal medya platformlarına Türkiye’de temsilcilik açma zorunluluğu getirilecek. 30 gün içinde temsilcilik açmayan sosyal medya şirketlerinin Türkiye’de bant genişliği %50 daraltılacak. Eğer yine temsilcilik açılmaz ise ilgili site Türkiye’de tamamen kapatılacak.
  • Kullanıcı bilgilerinin Türkiye’de tutulması zorunlu olacak.
  • Uyarılan içerikler silinmezse sosyal medya şirketlerine ceza verilecek, içeriğe erişim engellenecek.
  • Sosyal medya kullanıcıları da içerik kaldırma talebinde bulunabilecek. Kullanıcı talebini reddeden platformlara para cezası uygulanacak.
Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.