Sony’nin PlayStation NEO sunumu sızdırıldı!

Sony’nin PlayStation NEO sunumu sızdırıldı!

Böylece PlayStation NEO hakkındaki her şeyi öğrenmiş olduk. Detayları ise haberimizde.

NeoGAF üzerinde açılan bir başlık altında, Sony’nin PlayStation NEO sunumu gözüktü. Sizlere de detaylarını hemen aşağıda aktarmaya başlayacağımız bu sunum dosyası bizlere oldukça gerçekçi göründü. Yine de bu sızdırılan sunum dosyasını resmi yapacak bir kanıt yok elimizde. Fakat sahte olduğunu kanıtlayan bir belge veya duyuru da bulunmuyor. Yani inanmamak için hiçbir sebebimiz yok. Bu yüzden isterseniz o sunum dosyası içerisindeki önemli detaylara bir göz atalım.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Ekran Alıntısı

Haberimizin sonunda bağlantısını da sizlerle paylaşacağımız bu sunum dosyasında ilk dikkatleri çeken bilgi, aslında herkesin bildiği bir şey. Bu dosyada PlayStation NEO, PlayStation 4’ün teknolojik açıdan bir üst versiyonu gibi gösteriliyor. Ayrıca PlayStation NEO ile PlayStation 4’ün mağaza sayfasının, topluluklarının, uygulama paketinin ve sistem yazılım kullanıcı deneyiminin aynı olduğu belirtiliyor. Ayrıca bu sayfanın en altında da, “2016 senesinin Ekim ayından itibaren çıkacak oyunlar, hem PlayStation 4 için, hem de PlayStation NEO için destek vermelidir.” yazmakta.

Bahsi geçen belgenin bir sonraki sayfasında yeni PlayStation NEO destekli oyunların çok daha güzel görüneceği belirtilmekte. UHDTV sahipleri için 4K çözünürlüğünün verileceği, HDTV sahipleri için ise daha yüksek ve stabil FPS değerlerinin, detaylı grafiklerin ve yeni grafiksel özelliklerin verileceği yazmakta. Tabii HDTV için geçerli olan her şey, UHDTV için de geçerli. Fakat bu dosyaya göre HDTV sahipleri 4K desteği alamayacak.

Ekran Alıntısı2

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sunum dosyasında yeni oyunlar haricinde, hali hazırda PlayStation 4 için çıkmış oyunlardan da bahsedilmekte. Bu oyunlar PlayStation NEO’nun çıkışında hiçbir işlem gerektirmeden PlayStation NEO üzerinde oynanabilecek. Fakat aldığınız performans PlayStation 4 ile aynı olacak. Fakat oyunun geliştiricileri bir güncelleme ile birlikte, eğer isterlerse, PlayStation NEO özelliklerini eski PlayStation 4 oyunlarında etkinleştirebilecekler. Tabii ki PlayStation NEO konsolu için.

Sızdırılan belgenin bu kısmı ise bizce en ilgi çekici kısmı. Çünkü PlayStation NEO’nun sistem özellikleri belirtilmiş durumda. Resmini sizlerin de hemen aşağıdan görebileceğiniz bu sistem özelliklerine göre konsolumuzda 8 çekirdekli bir işlemci bulunmakta. Bu işlemcinin hızı 2.1 GHz olarak gösterilirken, bunun PlayStation 4’ten 1.3 kat daha güçlü olduğu belirtilmiş. HDD’nin PlayStation 4 ile aynı olduğu belirtilirken, ekran kartına ve hafıza değerlerine de hemen aşağıdan sizler göz atabilirsiniz. Fakat genel olarak, hem de doğal olarak, bizleri teknolojik açıdan daha üstün bir konsol bekliyor.

Ekran Alıntısı3

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Belgelerin devamında 1080p oyun içi kayıt alma özelliği de gözlere çarparken, PlayStation NEO’nun geliştirici kitleri hakkında birçok bilgi de bu belgelerde yer almakta. Fakat biz bunları geçeceğiz ve oyuncuları ilgilendiren noktalara parmak basacağız. Bu noktaların devamında ise, Sony’nin bir açıklaması göze çarpıyor. Bu açıklamada Sony, oyun geliştiricilerine PlayStation NEO çıkmadan önce PlayStation NEO destekli oyunların piyasaya sürülebileceğinin iznini veriyor. Ayrıca piyasaya çıkacak olan oyunlarda 2 adet mod olması gerektiğini belirtiyor Sony. Bu modlar ise Base Mod ve NEO Mod olarak geçiyor zaten. Base mod klasik PlayStation 4 oyununu temsil ederken, NEO Mod ise PlayStation NEO sürümünü temsil ediyor.

Belgedeki en sevindirici haber ise, bir oyun için çıkacak her ek paketin hem PlayStation NEO, hem de PlayStation 4 desteği verme zorunluluğunun bulunması. Ayrıca kayıt dosyaları da, her oyun için, PlayStation NEO’dan PlayStation 4’e aktarılabilecek veya tam tersi, PlayStation 4’ten PlayStation NEO’ya aktarılabilecek. Yani oyunların kayıt dosyaları da iki konsol için tam uyumlu olacak. Ayrıca, daha önceki yazılarımızdan da anlayabileceğiniz gibi, PlayStation NEO bağlandığı monitörü veya televizyonu tanımalı. Oyun geliştiricileri, HDTV bağlandığında oyunlarının 1080p görüntü verdiğinden emin olmalı. Aynı şey UHDTV ve 4K için de geçerli.

Ekran Alıntısı4

Sızdırılan sunum belgesi içerisinde oyunların destekleyeceği ve görüntüleyeceği çözünürlükler hakkında bolca bilgi yer almakta. Bu bilgilerden en önemlileri ise, geliştiricilerin en başta PlayStation NEO için farklı çözünürlükler geliştirmesi gerekirken, ki burada 1080p ve 4K çözünürlüklerden bahsediyoruz, geliştirici kitine sonradan gelecek bir güncelleme ile birlikte buna gerek kalmayacak. Yani, geliştirici oyunu PlayStation NEO için 4K çözünürlüğe getirip, bırakabilir. PlayStation NEO, HDTV fark ettiği zaman oyunun çözünürlüğünü 1080p değerine indirecek. Bunun tersi olan işlemi konsol zaten yapabilmekte. Fakat bu işlemde 1080p değil, 3520×1920 çözünürlüğü 4K değerlerine upscale edilmekte.

PlayStation NEO’nun sızdırılan sunum dosyasından önemli bilgiler bu kadardı efendim. Fakat belge içerisinden vermediğimiz bilgiler de bulunmakta. Bu bilgiler genellikle geliştirici kitleri ile alakalı fakat yine de bu sızdırılan belgeye, buraya tıklayarak bir göz atmanızı öneririz. Eğer bir hatamız varsa, belirtebilirsiniz. Düzeltmekten çekinmeyiz.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.