Avatar
Yazar: Batuhan Dağdelen, Editör Yazım tarihi: 23.02.2024

Analistlere göre Sony, PS5 Pro modelini geliştiriyor. Dahası, Sony ekibinin PS5 Pro modelini, bu sene içerisinde çıkarması muhtemel. Tokyo merkezli oyun analisti olan Serkan Toto’nun CNBC’ye aktardığına göre “Oyun endüstrisinde Sony’nin gerçekten 2024’ün ikinci yarısında PlayStation 5 Pro’yu piyasaya sürmeye hazırlandığı konusunda geniş bir fikir birliği var.” diye belirtti. Sony ise CNBC’nin bu haberi hakkında herhangi bir açıklama yapmadı. Serkan Toto, “GTA 6 piyasaya sürüldüğünde Sony, güçlü donanımının piyasada hazır olmasını isteyecek.” dedi.

Sony, PS5 Pro geliştiriyor ve bu sene çıkarabilir

PlayStation 5 Pro modelinin bu yıl piyasaya sürüleceğine dair söylentiler uzun bir süredir ortalıkta dolaşıyordu. Digital Foundry, bu haberi geçtiğimiz yaz Sony’nin hem Project Q el konsolunu hem de PlayStation 5 Slim cihazını doğru bir şekilde tahmin eden gazeteci Tom Henderson’ın söylentilerinden yola çıkarak analiz etmişti. Ancak PlayStation 5 Pro analizlerinden herhangi bir sonuç çıkmadı. Bu nedenle, konsolun donanımının ne kadar güçlü olacağı tam olarak belli değil.

Digital Foundry’nin patronu Rich Leadbetter ise yaptığı açıklamada, “PS5 Pro için tartışılan Viola APU’sunun görünüşe göre 60 bilgi işlem ünitesi var. Bu Xbox Series X’in işlem ünitesinden yalnızca 4 fazla. Üretim sürecinde 5 nanometreye geçmek ise APU’nun daha yüksek saat hızında çalışabileceği anlamına geliyor.” dedi. Tabii, bu bilgiler de Sony ekibinin geliştiriyor olduğu muhtemel olan PS5 Pro modeli için daha da heyecanlandırıyor.

PlayStation 5 Pro haberinin üstüne Microsoft, bu yılın sonunda yeni bir Xbox konsolu piyasaya sürecek. Ancak cihazın teknik özellikleri hala bilinmiyor. Hatırlarsanız geçtiğimiz yıl Xbox Series X/S’in yeni tasarımları internete sızmıştı. Geçen yıl Xbox patronu Phil Spencer, Eurogamer’a yaptığı açıklamada, “Donanımlar üzerinde yapılan sık değişiklikler hem oyun geliştiricileri hem de oyuncular için karmaşıklık oluşturuyor.” demişti. Henüz Sony ekibinin bir ihtimal geliştiriyor olduğu PS5 Pro modeli kesin olarak duyurulmadı. Ancak, oyuncular tarafından merakla beklenmekte.

Hatırlarsanız PlayStation 5 Sony Interactive Entertainment tarafından 2019 yılında tanıtıldı. Lakin cihaz piyasaya 2020'nin sonlarında çıkışını yaptı. Konsol klasik ve dijital versiyon adlı iki farklı modeliyle piyasaya çıktı. PlayStation 5 bir önceki konsol nesline kıyasla grafiksel performans alanında oldukça büyük gelişmeler sağladı. Cihaz, özel SSD teknolojisi ve aynı zamanda Ray Tracing destekli AMD GPU'su içermekte. Tabii, o zamandan bu zamana kadar da PS5 için çıkan en iyi oyunları oynama fırsatımız da oldu. Bakalım, gelecek günlerde bizi neler bekliyor?

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.