Sony ekibinin PlayStation 4 ile yaptığı 10 büyük hata

Sony ekibinin PlayStation 4 ile yaptığı 10 büyük hata

Bu hatalar da olmasa PlayStation 4 kusursuz bir konsol haline gelebilirdi aslında.

PlayStation 4 her ne kadar Amerika Birleşik Devletleri sınırları haricinde kalan tüm ülkelerde en çok satan video oyunu konsolu olsa da, bu ne yazık ki o konsolu kusursuz yapmıyor. Sony kesinlikle PS4 ile bazı kötü adımlar attı ve bizler de şimdi bu kötü adımları sizlere sunmaya hazırlanıyoruz. Bakalım Sony, PlayStation 4 ile bugüne kadar ne gibi büyük ve önemli hatalar yapmış?

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Sony ekibinin PlayStation 4 ile yaptığı 10 büyük hata

DualShock 4

DualShock 4 aslında oldukça güzel bir kontrolcü fakat kilit noktada çok önemli bir problemi bulunuyor: Batarya zayıflığı. Ben şöyle uzunca bir süre hiç kablosuz olarak DualShock 4 kullandığımı hatırlamıyorum. Tamam, kontrolcünün önündeki ışığı en düşüğe getirdik, fakat bu ne kadar yardımcı olacak ki? Genel olarak yine bataryası inanılmaz zayıf olan bir kontrolcü bu. Eğer Sony, DualShock 4 içerisinde bu sorunu bulundurmasaydı, kontrolcü genel olarak kusursuz olabilecekti.

PlayStation 4 Çıkış Oyunları

PlayStation 4 oyununu çıkış gününde aldığımı hatırlıyorum. Konsolu aldım, eve geldim ve oynayacak hiçbir oyunum yoktu. PlayStation Store üzerinden Blacklight: Retribution indirip, onu oynadığımı hatırlıyorum. İyi de aynı oyun zaten bilgisayarımda da yüklü, neden PlayStation 4 üzerinden oynayayım? Bir sonraki gün gittim ve kendime bir Assassin’s Creed IV: Black Flag aldım. Bu oyun, PS4 konsoluma aldığım ilk oyundu. Aynı zamanda, ilk defa satın alıp, oynamaya başladığım bir Assassin’s Creed oyunuydu. Gerisini siz düşünün. Çıkış oyunu o kadar azdı ki, hayatımda hiç oynamadığım bir seriye ortasından dalmak zorunda kaldım.

Knack

Belki biz bu haberi yazarken Knack 3 duyuruluyor olabilir. Sony her ne kadar bu serinin üzerine gitse de, biz Knack hakkında herhangi bir olumlu şey düşünemiyoruz. Knack neden bu kadar üzerine oynanan bir oyun? Neden Knack, PlayStation 4 için çıkış oyunu seçildi? Neden Knack 2 çıktı? Knack 3 çıkacak mı? Knack hakkında her şey bizce PlayStation 4 konsolu için olumsuz.

MAKALE AŞAĞIDA DEVAM EDİYOR

Yeterince Kullanılmayan Özellikler

DualShock 4 üzerinde o sürekli kıstığımız mavi bir ışık var. Ayrıca kontrolcünün tam ortasında bir dokunmatik alan, hemen altında da bir hoparlör var. Peki, Sony bunlarla ne yapıyor? Hiçbir şey. Oyunda öldüğümüzde ışık kırmızı oluyor, canlanınca yeşil oluyor. Hoparlörden konuşma sesleri geliyor fakat aynı ses televizyonumuzdan da geliyor. Dokunmatik alanın ise benzersiz bir kullanımı hiç yok. Tabii Sony böyle bir özelliği ilk defa DualShock üzerinde bulunduruyor, biraz az kullanılması doğal fakat kesinlikle üzerine gidilmesi gerekiyor bunların.

PlayStation VR

PlayStation VR ilk çıktığı aylarda gerçekten parlayan bir teknoloji parçasıydı. Fakat daha sonra, gün geçtikçe PlayStation VR düşmeye başladı. PlayStation VR ile oynayabileceğimiz kaliteli oyunlar şu an belki 3, belki 4 tanedir. ülkemizde 1000 liradan fazla olan bir cihazı neden almalıyız? 4 tane oyun oynamak için mi? Şöyle bir baktığımızda PlayStation VR için geliştirilen güzel bir oyun da göremiyoruz. PlayStation VR yavaş yavaş PlayStation Vita’nın kaderini yaşamaya başlayacak gibi görünüyor.

E3 2017

E3 2015 ve E3 2016 etkinliklerinde Sony gerçekten damgasını vurmuştu şova. Fakat E3 2017 sırasında Spider-Man haricinde etkileyici hiçbir şey göremedik Sony ekibinden. Evet, God of War gibi güzel oyunlar da gösterildi fakat çok zayıflardı. Sadece E3 2016 sırasındaki God of War duyurusuna bir bakın, sonra da gidin E3 2017 sırasında yayımlanan God of War videosuna bir bakın. Şov genel olarak bize zayıf geldi ve bu kesinlikle PlayStation 4 için olumlu bir şey değil.

PlayStation Plus

PlayStation Plus hizmetine zam üstüne zam geliyor fakat zammın geldiği kadar bir kalite yükselişi göremiyoruz. Sürekli olarak bağımsız, küçük oyunlar PlayStation Plus ile veriliyor. Arada sırada büyük AAA oyunlar da veriliyor fakat o verilen oyunlara zaten birçok oyuncu sahip oluyor. Şimdi, PlayStation 4 sahibi olup gerçekten inFamous: Second Son oynamayan var mı gerçekten? Varsa, konsolu yavaşça terk ediniz. Çünkü konsolu aldığınız zaman direkt satın almanız gereken bir oyun inFamous: Second Son. Fakat Sony, bu oyunu ve buna benzer oyunları PlayStation Plus ile veriyor. Oyuncuların gözünü boyuyor.

PS4 Pro

Bundan 1 sene önce çıkan PlayStation 4 Pro, bizlerin severek kullandığı bir cihaz fakat konsol şu an amaçsız bir hal aldı. Gerçek 4K deneyimi ile 60 FPS verebilen bir Xbox One X geliyorken, Checkerboard ile sahte 4K veren, 30 FPS bir sunan konsol eski nesil gibi görünüyor. Sony bu konsolu piyasaya sürdüğü zaman, oyuncuların oyun deneyimini ciddi anlamda iyileştireceğini belirtiyordu. Fakat öyle büyük bir farklılık göremedik daha. Tabii ki PS4 Pro kötü bir konsol değil. Sadece amaçsız.

Sony ekibinin PS4 ile yaptığı 10 büyük hata

Geriye Dönük Uyumluluk

Son 2 maddemizde Xbox cephesini biraz öveceğiz çünkü bu konularda övülmeyi kesinlikle hak ediyor Microsoft. Mesela bakınız Geriye Dönük Uyumluluk Programı. Microsoft şu an bu programı ciddi anlamda ileriye itiyor ve oyuncular da gerçekten bu sistemden memnun. Yahu, daha önceki konsollarda satın aldığımız oyunlar, performans ve grafik iyileştirmeleri ile Xbox One konsoluna geliyor ve ekstra para ödemiyoruz. Fakat Sony ne yapıyor? Hem öncelikle çok fazla eski oyuna önem vermiyor. Önem verdikleri oyunları ise siz önceden sahip olsanız bile tekrardan para ile satıyor. PlayStation Store uygulamasını açın ve klasikler sekmesine bir bakın.

Cross-Platform

Microsoft deli gibi Cross-Platform desteği sağlamaya çalışırken, Sony neden PlayStation 4 ile diğer cihazlar arasında ısrarla Cross-Platform kurmak istemiyor? Bu konunun mantıklı bir açıklamasını yapabilecek var mı bana? Şu an PlayStation 4 üzerinde Cross-Platform olarak oynanan tek oyunu biliyorum, o da Paragon. Paragon dışında tabii başka oyunlar vardır fakat yine de bir Microsoft seviyesinde değil Sony. Çünkü Microsoft, rekabetçi olmayan her video oyununda PC, Xbox One ve PlayStation 4 arasında Cross-Platform kurmak istiyor. Buna engel olan tek şey ise Sony.

Tüm bunların haricinde, 2017 yılında çıkacak olan oyunlar ve 2018 yılında çıkacak olan oyunlar yazılarımıza göz atabilirsiniz. Önümüzdeki günlerde bizleri çok güzel oyunlar bekliyor. Fakat yeni oyunlardan ziyade, daha dar bir yelpazede güzel oyunlar arıyorsanız, en iyi PS4 oyunları yazımıza göz atabilirsiniz. En iyi PlayStation 4 oyunları listemiz uzun geldiyse, sizi en yeni ve en iyi PlayStation 4 oyunu ile tanıştıralım: Uncharted Kayıp Miras inceleme. Eğer hikaye temelli bir oyun yerine, daha hızlı ve daha silahlı bir oyun arıyorsanız, Destiny 2 inceleme yazımıza da göz atabilirsiniz.

Son olarak, kardeş sitemizin GTA Online rehberi: taktik ve ipuçları, hileler, modlar ve oyun hakkında her şey yazısına bakmayı ve bizlerin sosyal medya kanallarını takip etmeyi unutmayınız. Facebook ve Twitter sayfalarımızdan aktif olarak haber paylaşımları yapmaktayız.

Ayrıca En yeni haberler için Facebook, Twitter ve Google Haberler üzerinden Leadergamer'ı takip edebilirsiniz.